Opuchlizna (obrzęk) to powiększenie obrysu kończyny w związku z gromadzeniem się płynów w tkankach, najczęściej na skutek zwiększonej podaży i produkcji lub niewystarczającego odprowadzania wody z organizmu. Przyczyn takiego stanu jest wiele, ale nie należy bagatelizować problemu, gdyż niektóre schorzenia i ukryte choroby przewlekłe mogą upośledzać normalne funkcjonowanie, a nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Wyjaśniamy, dlaczego na nogach może pojawić się opuchlizna i co zrobić, by zeszła.
Przyczyna opuchlizny może być znana i łatwa do zdiagnozowania jak np. uraz czy kontuzja lub stan po operacji. Może również być związana ze stanami lub chorobami, których nie widać gołym okiem i wymagają poszerzonej diagnostyki. Ważne, aby nie bagatelizować tego stanu, gdyż opuchlizna może być związana z poważnymi przewlekłymi chorobami.
Przyczyn opuchlizny nóg jest wiele, najczęściej dotyczą:
Opuchlizna nóg może występować częściej u osób, które mają mało aktywności fizycznej, pracują za biurkiem lub większość dnia spędzają w pozycji stojącej.
Aby poradzić sobie z istniejącą opuchlizną lub wspomagać pracę układu limfatycznego (u osób z tendencją do obrzęków), można zastosować kilka rozwiązań. Domowe sposoby na niwelowanie opuchlizny to zimne okłady, ćwiczenia ruchowe, odpoczynek z uniesionymi nogami, ale też drenaż limfatyczny.
Najczęściej stosuje się saszetkę z termożelem, którą wkłada się do lodówki lub zamrażarki. Taki zimny okład najlepiej owinąć w ściereczkę, żeby zabezpieczyć skórę przed odmrożeniem. Zimny okład stosujemy kilka razy dziennie po 15-20 minut.
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i stojącej utrudnia powrót żylny i prowadzi do gromadzenia się płynów w obrębie stóp i stawów skokowych. Odpoczynek z nogami uniesionymi nad podłoże lub w pozycji leżącej niweluje działanie siły grawitacji i wspomaga transport krwi i limfy z dystalnych odcinków. Dzięki temu, odpoczynek w tej pozycji może zarówno być profilaktyką tworzenia się opuchlizny, jak również wspierać niwelowanie i leczenie obrzęków.
Ćwiczenia czynne bez obciążenia wspomagają pompę mięśniową, tym samym zapobiegają tworzeniu się obrzęków i pomagają w ich likwidacji. Ćwiczenia zaleca się wykonywać regularnie, kilka razy dziennie, szczególnie u osób, które mało się ruszają, pracują za biurkiem czy w pozycji stojącej.
Przykładami takich ćwiczeń są: zgięcia i wyprosty w stawach skokowych, krążenia stopami, zgięcia i wyprosty w stawach kolanowych, wspięcia na palce czy przejścia z nogi na nogę. Świetnie sprawdzają się również spacery czy basen.
Dodatkowo specjalistycznym zabiegiem redukującym obrzęki są: manualny drenaż limfatyczny i presoterapia (mechaniczny drenaż limfatyczny).
Drenaż limfatyczny to technika terapeutyczna (odmiana masażu), którą przeprowadza specjalista w celu pobudzenia przepływu limfy w organizmie. Terapeuta wykonuje bardzo delikatne i powolne ruchy wzdłużne i koliste, przypominające głaskanie czy pompowanie. Drenaż limfatyczny ułatwia redukcję opuchlizny, poprawia krążenie krwi i limfy, wspomaga odprowadzanie produktów przemiany materii oraz przyspiesza regenerację po urazach czy operacjach.
Presoterapia to zabieg z użyciem specjalnego aparatu i pompowanych mankietów zakładanych na kończyny. Aparaty do drenażu limfatycznego posiadają gotowe programy zabiegowe i można z nich korzystać w warunkach domowych. Podczas zabiegu komory mankietów pompują się w określonej sekwencji, stymulując układ limfatyczny i krwionośny.
Domowe aparaty do presoterapii marki CarePump różnią się ilością obsługiwanych komór w mankietach (4, 6 lub 8), a im jest ich więcej, tym bardziej precyzyjny jest zabieg.
Zabieg ma na celu redukcję obrzęków, poprawę krążenia, przyspieszenie regeneracji mięśni, odprowadzenie nadmiaru wody z organizmu oraz wspomaganie usuwania toksyn.
Najczęściej stosuje się ją w przypadku niewydolności limfatycznej i problemów z krążeniem, po urazach, u osób prowadzących siedzący tryb życia i eksploatujących mocno kończyny dolne.
W zależności od przyczyny opuchlizny, postępowanie w każdym przypadku będzie się mniej lub bardziej od siebie różnić.
W tym przypadku należy przede wszystkim ograniczyć spożycie soli w diecie. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym piciu wody. Odpowiednie nawodnienie reguluje gospodarkę płynów, natomiast za małe spożycie wody wiąże się z jej zatrzymywaniem w organizmie. Warto również zadbać o dostarczanie z pożywieniem lub suplementacją wszystkich mikro- i makroskładników, przede wszystkim potasu.
Po urazie najczęściej stosuje się protokół RICE, co rozwijamy jako:
Rozpoczynamy od odpoczynku i zmniejszenia lub zaprzestania aktywności fizycznej w zależności od rodzaju urazu. Następnie stosuje się zimne okłady, aby zmniejszyć opuchliznę. Można też owinąć miejsce urazu elastycznym bandażem.
Aby pomóc zlikwidować opuchliznę z nóg, ważny jest odpoczynek z uniesioną kończyną nad podłoże. W zmniejszeniu stanu zapalnego mogą pomóc również leki przeciwzapalne do miejscowego stosowania w postaci maści lub kremów.
Bardzo dobrym sposobem są również zabiegi fizykoterapeutyczne, przede wszystkim presoterapia (usuwająca opuchliznę) czy fonoforeza (wspomagająca usunięcie stanu zapalnego).
Po zabiegu operacyjnym opuchlizna pojawia się bardzo często i jest czymś naturalnym. Zaraz po zabiegu stosuje się ćwiczenia czynne stóp (zgięcie i wyprost oraz krążenia w stawach skokowych). Po zagojeniu miejsca zabiegowego można wprowadzać krioterapię, drenaż limfatyczny czy presoterapię. Szczegóły przedstawiamy w artykule: Obrzęki po urazach i operacjach - w jakich sytuacjach warto wykorzystać drenaż limfatyczny?
Opuchlizna w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze jest czymś naturalnym. Wszelkie domowe sposoby niwelowania tych obrzęków będą wskazane, czyli odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi, zimne okłady i unikanie przegrzewania, proste ćwiczenia w obrębie stóp i kończyn dolnych, które uruchamiają pompę mięśniową są wskazane w każdym momencie.
Więcej przeczytasz o tym w artykule: Obrzęki i opuchlizna w ciąży - skąd się biorą i jak je zwalczyć?
Choroby i schorzenia związane z opuchlizną wymagają konsultacji z lekarzem, ustalenia przyczyny i mechanizmu działania. Aby usunąć opuchliznę nóg w takich przypadkach, należy ściśle przestrzegać ustalonego planu i zaleceń, które są dobrane indywidualnie. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne oraz wspomagająco manualny drenaż limfatyczny czy presoterapię.
Opuchlizna może być związana z różnymi czynnikami. Często stan ten może wymagać konsultacji lekarskiej, pogłębienia diagnostyki w celu ustalenia przyczyny oraz zaplanowania leczenia. Wizyta u lekarza jest wymagana w przypadku kontuzji i urazu, aby sprawdzić stan wszystkich tkanek. Dodatkowo opuchlizna w ciąży, która pojawia się nagle i jest obszerna może wymagać konsultacji.
Jeśli opuchliźnie towarzyszą któreś z poniższych objawów, należy również niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą: