Czas czytania: około 5 minut
Kiedy mamy problemy z obrzękami limfatycznymi rąk lub nóg, najważniejszym elementem terapii są ćwiczenia na przepływ limfy. W dzisiejszym artykule podpowiadamy te najpopularniejsze wraz z kilkoma zasadami, których należy przestrzegać, a także przypominamy, o co jeszcze warto zadbać, by wspomóc pracę układu limfatycznego.
By pobudzić krążenie krwi i limfy, a przez to zmniejszyć obrzęki, najskuteczniejsze są ćwiczenia. Nie powinny one być jednak zbyt intensywne, bo wtedy problem może się jeszcze pogłębić. Nie chodzi o to, żeby zmęczyć się czy złapać zadyszkę. Proste ruchy danej kończyny wystarczą do poruszenia zgromadzonego w niej płynu limfatycznego. Warto jednak trenować regularnie, nawet 3–4 razy w ciągu dnia, by stopniowo zmniejszać problem.
Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia na obrzęki nóg i rąk, które pomagają uporać się z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Pamiętaj, że każdy zestaw ćwiczeń, tak samo, jak jego długość i częstotliwość treningów, należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, by wykluczyli ewentualne przeciwwskazania. Każda osoba i każde schorzenie jest inne, dlatego takie wskazówki nigdy nie będą odpowiednie dla wszystkich.
Część ćwiczeń będzie do wykonania w pozycji siedzącej, a część na leżąco. Stojąc, wykonuje się tylko pierwsze zadanie. Jeśli nie podano inaczej, poszczególne czynności wykonujemy 10–20 razy, powoli. Ilość powtórzeń należy dostosowywać do swoich możliwości, najlepiej skonsultować to też ze specjalistą.
Jakie ćwiczenia warto wdrożyć na obrzęk limfatyczny nóg?
W pozycji leżącej, na plecach, z ugiętymi nogami i stopami opartymi na ziemi:
Ćwiczenia można wykonywać w pozycji stojącej lub siedzącej. Jeśli nie podano inaczej, najlepiej wykonywać 10–20 powtórzeń w spokojnym tempie.
Pomiędzy każdym ćwiczeniem możesz unieść ręce do góry i otrzepać, a po ich opuszczeniu wziąć głęboki wdech i wydech.
Dla przywrócenia właściwej pracy układu limfatycznego ćwiczenia są bardzo ważne, ale należy też pamiętać o innych elementach leczenia i profilaktyki, jak eliminacja szkodliwych nawyków (m.in. gorących kąpieli, długiego stania), stosowanie odpowiednio dobranej odzieży kompresyjnej oraz korzystanie z presoterapii.
Takie zabiegi mogą być prowadzone przez fizjoterapeutę w jego gabinecie, ale można je wykonywać także samodzielnie za pomocą aparatu do domowego drenażu limfatycznego (np. CarePump LITE4 lub CarePump LITE6). Warto wybrać dobrej jakości sprzęt. Jak to zrobić? Informacje znajdziesz w artykule pt. Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny? Cechy dobrych aparatów do presoterapii.
Nic nie zastąpi ćwiczeń na przepływ limfy, ale zadbanie o inne aspekty walki z obrzękiem limfatycznym, szczególnie o regularny drenaż limfatyczny, na pewno nie pozostanie bez wpływu na efekty twojej pracy. Pamiętaj więc, by zatroszczyć się o swoje zdrowie kompleksowo.