Czy cellulit boli?

Czas czytania: około 7 minut

Czy cellulit boli?

Cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa, dotyka wielu kobiet na całym świecie. Czy jest to tylko problem estetyczny, czy kryją się za tym jeszcze konsekwencje zdrowotne? Czy cellulit może boleć? Jakie są charakterystyczne objawy i czy można z tym coś zrobić? Wyjaśniamy w artykule.

Cellulit - charakterystyka, przyczyny i objawy

Cellulit, potocznie zwany skórką pomarańczową, jest jedną z najczęściej występujących lipodystrofii, czyli nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, co prowadzi do zmian w tkance podskórnej.

Wśród przyczyn powstawania cellulitu wymienia się:

  • zmiany hormonalne (przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu), 
  • siedzący tryb życia, 
  • nadwagę, 
  • problemy z krążeniem, 
  • złą dietę,
  • duże wahania wagi np. związane z ciążą.

Cellulit może być widoczny gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Charakterystyczna faktura skórki pomarańczowej to rzucające się w oczy komórki tłuszczowe, które powiększają się i napierają na naczynia krwionośne i limfatyczne, powodując upośledzenie miejscowego krążenia. To wszystko prowadzi dalej do zaburzeń przemiany materii, gromadzeniu w tkankach toksyn razem z wodą, co z kolei wywiera nacisk na tkankę łączną. Charakterystyczne są: objaw „skórki pomarańczowej”, „objaw materacowy”, rozstępy, przebarwienia oraz objawy subiektywne (m.in. uczucie ciężkości i nadmiernego napięcia kończyn, mrowienie i parestezje). Więcej o cellulicie i objawach można przeczytać w artykule pt. Cellulit wodny i tłuszczowy - charakterystyka i miejsca występowania.

Wśród objawów cellulitu rzadko wymienia się ból, gdyż cellulit nie powinien boleć. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić w bardzo zaawansowanym stadium, ból jest wtedy sporadyczny, o nieznacznym nasileniu, wywołany obecnością guzków w tkance podskórnej, głównie gdy występuje długotrwały ucisk np. przy dłuższym siedzeniu.

Czy cellulit boli?

Dlaczego cellulit boli?

Jeśli cellulitowi towarzyszy ból, może to świadczyć o innych schorzeniach np. lipodemii, która obrazem klinicznym bardzo przypomina cellulit. Krótka charakterystyka porównawcza tych dolegliwości została zawarta poniżej w Tabeli 1.

Lipodemia to postępująca choroba podskórnej tkanki tłuszczowej. Często jest związana z zaburzeniami hormonalnymi, ale przyczyny tej choroby nie są do końca poznane. Objawy występują najczęściej w kończynach dolnych (nie obejmują stóp), rzadziej na kończynach górnych. Są symetryczne, polegają na wystąpieniu obrzęku, a w dalszych fazach pojawia się również cellulit, dlatego stany te można pomylić.

Jedną z ważniejszych różnic jest to, że w przypadku lipodemii nogi lub ręce są tkliwe i bolesne nawet pod wpływem dotyku lub delikatnego ucisku. Ponadto cellulit często zostaje zniwelowany lub znacznie zmniejszony przy pomocy diety i aktywności fizycznej. W przypadku obrzęku tłuszczowego pod wpływem diety i aktywności fizycznej nie następuje redukcja.

Tabela 1. Charakterystyka porównawcza cellulitu i lipodemii.
CELLULIT LIPODEMIA
ROZMIESZCZENIE okolica bioder, brzucha, ud, pośladków, ramion kończyny dolne bez stóp, ramiona
WYSTĘPOWANIE głównie u kobiet głównie u kobiet
PRZYCZYNY liczne niepotwierdzone
MECHANIZM POWSTAWANIA gromadzenie wody i zmiany w mikrokrążeniu, które wpływają na budowę adipocytów patologia tkanki tłuszczowej
DIAGNOSTYKA mało precyzyjna, głównie analiza wzrokowa, palpacyjna i badanie skóry mało precyzyjna, opiera się o obraz kliniczny
LECZENIE zachowawcze i chirurgiczne zachowawcze i chirurgiczne

Jak wygląda leczenie?

Kobiety często rozpoczynają leczenie cellulitu w warunkach domowych. Najczęściej stosują różnego rodzaju peelingi, szczotkowanie na sucho oraz masaż bańką chińską. Więcej o tych sposobach można przeczytać w artykule pt. Zabiegi na cellulit w warunkach domowych.

Wśród bardziej zaawansowanych zabiegów, przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych, wymienia się: mezoterapię igłową, endermologię, karboksyterapię oraz mniej inwazyjne: laseroterapię, fonoforezę i drenaż limfatyczny.

W przypadku lipodemii prowadzi się leczenie przyczynowe. Najbardziej skuteczna, ale obarczona największym ryzykiem dla organizmu, jest liposukcja. Dodatkowo stosuje się z powodzeniem Kompleksową Terapię Przeciwzastoinową z manualnym drenażem limfatycznym.

W jednym i drugim schorzeniu dobrym rozwiązaniem, aby złagodzić stan i usunąć objawy, jest presoterapia, czyli masaż uciskowy. Ze względu na odrębne programy stosowane w leczeniu cellulitu i lipodemii, ważne jest postawienie dobrej diagnozy.

Drenaż limfatyczny na cellulit

Urządzenie do presoterapii CarePump Expert8 posiada jeden program do zastosowania w przypadku cellulitu oraz dwa do leczenia obrzęku tłuszczowego.

Program „cellulit advanced” przeznaczony do leczenia cellulitu.

Określone sekwencje napełniania i opróżniania komór wprowadzają delikatny „masaż” tkanek. Program przeznaczony jest dla osób dobrze tolerujących stałą kompresję przez dłuższy czas.

Programy do leczenia obrzęku tłuszczowego:

  1. Klasyczny – komory pompowane są jedna po drugiej, z utrzymaniem ciśnienia w poprzednio pompowanych komorach, z wyjątkiem pierwszej (gdyż obrzęk tłuszczowy nie obejmuje stóp i dłoni). Przeznaczony dla osób gorzej tolerujących kompresję w dystalnych odcinkach kończyn. 
  2. Przyspieszony – mankiet pompowany jest po 2 komory, z zachowaniem ciśnienia w poprzednio napełnionych komorach. Przeznaczony dla osób z większą wrażliwością bólową na ucisk oraz w przypadku skłonności do cofania płynu obrzękowego na stopę w trakcie wykonywania programu klasycznego. 

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z cellulitem czy obrzękiem tłuszczowym, w przypadku wystąpienia bólu należy udać się do lekarza, aby zaplanować proces terapeutyczny. Ból jest objawem, którego nie należy lekceważyć. Dla pacjenta jest przyczyną znacznego pogorszenia funkcjonowania i spadku jakości życia, a bardzo często można sobie z nim łatwo poradzić.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 14 lutego 2023
  • Kategoria: Problemy estetyczne