Czy ćwiczenia i masaż limfatyczny wyszczuplają łydki oraz uda?

Czas czytania: około 5 minut

Czy ćwiczenia i masaż limfatyczny wyszczuplają łydki oraz uda?

Masywne łydki i uda to cechy, których wiele osób chętnie by się pozbyło. Jest to jednak niełatwe, a czasem nawet niemożliwe. Czy jest sens stosować się do publikowanych masowo artykułów z ćwiczeniami na szczupłe uda i łydki lub masażami wyszczuplającymi? Dziś przedstawiamy różne możliwości pracy nad masywnymi łydkami i udami, a przy okazji rozwiewamy kilka mitów.

Grube, masywne łydki lub uda a anatomia

Na początek warto przypomnieć, że określanie części ciała takimi terminami jak “grube” czy “masywne” jest zawsze subiektywną oceną, która nie powinna wpływać na naszą samoocenę. Zwłaszcza że taka, a nie inna budowa ciała niekoniecznie musi być efektem zaniedbania kondycji fizycznej, a może wynikać po prostu z anatomii i genetyki. W takiej sytuacji bardzo trudno jest coś zmienić.

Na masywne łydki lub uda wpływają: długość kości i mięśni oraz dokładne miejsca ich przyczepów. Jeśli ktoś ma krótką kość piszczelową i długi, nisko zaczepiony mięsień brzuchaty łydki, siłą rzeczy noga będzie robić wrażenie masywniejszej niż u osoby, u której te proporcje są inne (kość jest dłuższa, a mięsień mniejszy i krótszy).

Masywne łydki lub uda mogą mieć także takie przyczyny jak: 

  • nadmiar tkanki tłuszczowej, 
  • rozbudowane mięśnie, 
  • obrzęki limfatyczne, czyli zastoje chłonki.

Jak wyszczuplić łydki?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o to, jak wysmuklić łydki. Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie przyczyny. 

Kiedy problemem jest tkanka tłuszczowa, trzeba pamiętać, że nie ma metody pozwalającej spalać tłuszcz miejscowo. Żeby to osiągnąć, konieczny jest po prostu deficyt kaloryczny, czyli przyjmowanie mniejszej ilości kalorii niż się spala. Tylko w ten sposób zmniejszająca się ilość tłuszczu w całym ciele może przełożyć się na odchudzenie (także) łydek. Oczywiście dodanie do diety odpowiedniej ilości ruchu jest zdrowsze i ułatwia proces, ale de facto nie jest konieczne.

Ćwiczenia na łydki - wyszczuplające?

Czasem można spotkać się z propozycjami ćwiczeń na szczupłe łydki - uważaj na takich „ekspertów”! Ćwiczenia danej partii ciała: 

  • nie spalają tkanki tłuszczowej z tej okolicy,
  • z dużym prawdopodobieństwem będą wzmacniać, a więc powiększać te mięśnie,

co samo w sobie nie jest złe, ale niekoniecznie będzie prowadzić do efektów, których oczekujesz.

Ćwiczenia polecane na szczupłe łydki a rozbudowa mięśni

Tym samym dochodzimy do drugiej przyczyny: rozbudowana tkanka mięśniowa. Jeżeli dużo ćwiczysz, to jest spora szansa, że masywność Twoich nóg wynika z tego, że masz rozbudowane mięśnie. W takiej sytuacji należałoby zrezygnować z aktywności, które najbardziej je obciążają, a więc wszystkich wymagających dużo skakania czy biegów sprinterskich. Jazda na rowerze czy bieganie? Raczej spokojnym tempem i po płaskim terenie, by ograniczyć wysiłek nóg.

Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie łydek zupełnie bez wysiłku, zwłaszcza jeśli trenujemy inne partie, ale można ograniczyć ich trening do minimum.

Ćwiczenia na szczupłe uda i łydki, czyli zadbaj o proporcje

Inną opcją jest spojrzenie na ciało całościowo - dobrze jest zastanowić się, czy nie odpowiada nam stricte szerokość łydek czy po prostu ich proporcje w stosunku do innych partii. Być może wystarczy rozbudować nieco uda albo poprawić rzeźbę całych nóg, by satysfakcjonował nas ich wygląd? Nieco prościej jest w przypadku wyższych części nóg, ponieważ odpowiednia rzeźba ud i pośladków ma większy wpływ na ich wygląd, nawet jeśli ich rozmiar nie zmieni się tak bardzo. 

Nie podajemy konkretnych ćwiczeń, bo uważamy, że organizm trzeba traktować całościowo, a ze względu na dużą różnorodność ciał i potrzeb, w przypadku komponowania tak specyficznych planów treningowych, najlepiej zgłosić się po indywidualne wsparcie do specjalisty.

Masaż wyszczuplający uda i łydki 

W internecie można znaleźć wiele przepisów na masaż wyszczuplający łydki lub uda. Warto jednak wiedzieć, że nie są to metody, które spalają tkankę tłuszczową (ewentualnie robią to w minimalnym stopniu), ale mogą zmniejszyć obrzęki na przykład w upalne dni, poprawić krążenie i sprężystość skóry. 

Większość tych propozycji to więc nie masaże odchudzające uda, a różne techniki drenażu limfatycznego, który pobudza krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki oraz zastoje chłonki, przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i metabolizm. W tym sensie może on więc wspierać proces odchudzania (ale jak wspominaliśmy wyżej – nie miejscowo). Może działać za to jako masaż ujędrniający uda i poprawiający wygląd skóry.

Drenaż limfatyczny może manualnie przeprowadzać fizjoterapeuta. Można wykonywać go także samodzielnie, ale powinno się to robić po konsultacji ze specjalistą i za pomocą profesjonalnego aparatu do drenażu limfatycznego. Skąd te zastrzeżenia? 

Specjalista pomoże nam wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, przez które masaż mógłby być dla nas niebezpieczny, i dobrać odpowiednie ustawienia aparatu, tak by służyły naszym potrzebom. Zastosowanie do tego celu specjalnego sprzętu spowoduje, że masaż będzie przeprowadzony dokładnie i umiejętnie. Co więcej, nogi powinny być podczas zabiegu rozluźnione, a to dla większości osób może być przeszkodą w wykonaniu dobrego masażu, podczas którego trzeba sięgać do stóp.

Sam masaż limfatyczny  ud i łydek będzie przyjemny, rozluźniający. Co więcej, można wykonywać go profilaktycznie nawet codziennie - warto jednak wcześniej upewnić się, że nie masz do niego przeciwwskazań. Więcej o tym przeczytasz w tekście: Wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 30 grudnia 2021
  • Kategoria: Problemy estetyczne