Diagnostyka obrzęków limfatycznych - jak wygląda USG Doppler i limfoscyntygrafia?

Czas czytania: około 4 minuty

Diagnostyka obrzęków limfatycznych - jak wygląda USG Doppler i limfoscyntygrafia?

Obrzęk limfatyczny łatwo zauważyć, ale dużo trudniej rozpoznać jego przyczynę. W tym celu lekarze najczęściej zalecają USG metodą Dopplera lub limfoscyntygrafię. Jak przygotować się na te badania? Na czym one dokładnie polegają i co sprawdzają? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Rozpoznanie obrzęków limfatycznych

Obrzęki limfatyczne są dość łatwe do zauważenia i wstępnego rozpoznania. Warto wiedzieć, że wczesne obrzęki limfatyczne mają charakterystyczną ciastowatą formę, co znaczy, że po dociśnięciu palca i jego zabraniu na skórze pozostanie na chwilę wgłębienie.

Nie trzeba wybierać się do lekarza, gdy tylko spuchną nam kostki, zwłaszcza po intensywnym treningu lub upalnym dniu. Jeśli jednak zaczyna powtarzać się to regularnie lub obrzęk nie schodzi po dłuższym odpoczynku i zastosowaniu domowych metod (schłodzenie kończyny, ułożenie jej powyżej poziomu serca), to najlepiej skonsultować problem ze specjalistą.

Po przeprowadzeniu badania palpacyjnego i dokładnego wywiadu lekarz najprawdopodobniej zaleci pacjentowi badania, by potwierdzić i/lub doprecyzować diagnozę. Do najczęściej wykonywanych należą USG metodą Dopplera (w skrócie nazywane też USG Doppler) i limfoscyntygrafia.

USG Doppler – co to jest za badanie i jak się przygotować?

USG metodą Dopplera wykonuje się najczęściej do oceny stanu układu żylnego kończyn dolnych. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, może być wykonywane na stojąco. Dzięki falom ultradźwiękowym, które odbijają się od krwinek płynących naczyniami krwionośnymi, możliwe jest rozpoznanie procesów zakrzepowych, zwężeń żył, nadciśnienia i niewydolności żylnej.

Nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie do USG Doppler kończyn dolnych - jedynie w przypadku badań okolic brzucha konieczna będzie wcześniej odpowiednia dieta (samo badanie wykonuje się na czczo). 

Skierowanie na USG Doppler kończyn dolnych wystawić może każdy lekarz, zarówno flebolog czy kardiolog, jak i internista.

USG Doppler kończyn dolnych

Limfoscyntygrafia – na czym polega i jak się przygotować?

Limfoscyntygrafia kończyn dolnych to bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykonywane w Zakładach Medycyny Nuklearnej. Wstrzyknięcie radiofarmaceutyku przez grzbiet stóp lub między palce dłoni - dzięki promieniowaniu gamma - pozwala dokładnie obserwować działanie układu limfatycznego. W ten sposób można wykryć m.in. problemy z drożnością układu limfatycznego (asymetryczny odpływ chłonki, jego blokadę lub niewłaściwe drogi), stany zapalne naczyń limfatycznych, a także przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.

Badanie trwa dość długo ze względu na konieczność powtórzenia go raz lub dwa razy, zwykle po dwóch i czterech godzinach. W międzyczasie powinno się spacerować lub w inny sposób pobudzać układ limfatyczny do pracy.

W przeciwieństwie do USG metodą Dopplera limfoscyntygrafii nie można wykonywać w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Poza tym jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na albuminę. Warto jednak w ciągu doby po badaniu pić sporo wody, by przyspieszyć usunięcie znacznika z organizmu.

Jak leczy się obrzęki limfatyczne? 

W każdym przypadku to lekarz po otrzymaniu wyników badań zdecyduje, jakie działania należy podjąć. Terapia może obejmować takie elementy jak:

  • odpowiednio dobrane ćwiczenia (o umiarkowanej intensywności),
  • terapia uciskowa: bandażowanie, odzież uciskowa,
  • staranna pielęgnacja skóry,
  • leki,
  • drenaż limfatyczny/presoterapia - zabiegi manualne lub mechaniczne.

Mechaniczny masaż limfatyczny ma tę przewagę, że z pomocą aparatu do presoterapii, takiego jak CarePump LITE4 lub CarePump LITE6, można wykonywać go samodzielnie w domu, podczas gdy manualny zabieg wymaga wiedzy profesjonalisty i najczęściej wizyty w gabinecie. 

Domowy drenaż limfatyczny kończyn dolnych przy użyciu aparatu CarePump

Zabiegi domowej presoterapii należy skonsultować z fizjoterapeutą, ale jeśli nie ma przeciwwskazań, to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy mowa o długotrwałym leczeniu. Taki aparat pozwala później również na regularne przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych - jest więc długofalową inwestycją w zdrowie.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 9 czerwca 2022
  • Kategoria: Obrzęki, Układ limfatyczny