Domowy drenaż limfatyczny - jak samodzielnie wykonać zabieg presoterapii?

Czas czytania: około 4 minuty

Domowy drenaż limfatyczny - jak samodzielnie wykonać zabieg presoterapii?

Drenaż limfatyczny to jeden z nielicznych zabiegów fizykalnych, które można wykonywać samodzielnie w domu. Co więcej, efekty takich sesji - jeśli tylko specjalista pomoże nam wybrać właściwe parametry - będą równie dobre, co po spotkaniach w profesjonalnych gabinetach. Z powodu jakich wskazań warto wykonywać masaż limfatyczny w domu? Jakie urządzenie wybrać? Odpowiadamy w artykule.

Krótka charakterystyka drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny (presoterapia) to zabieg, który ma na celu pobudzić pracę układu limfatycznego. Może służyć on leczeniu oraz profilaktyce obrzęków, ale też wsparciu regeneracji u sportowców lub zastosowaniom kosmetycznym (działanie redukujące cellulit i wyszczuplające).

Wykonywany jest manualnie (przez profesjonalistę) albo mechanicznie, przy użyciu specjalnego aparatu do drenażu limfatycznego, obsługującego mankiety zakładane na odpowiednie części ciała.

Zabiegi w wersji mechanicznej można przeprowadzać samodzielnie w domu, dlatego często określa się je jako „domowy drenaż limfatyczny” lub „presoterapia do użytku domowego”.

Presoterapia w domu i jej zastosowanie

Z masażu limfatycznego w domu często korzystają osoby przewlekle chore. W tym przypadku zabiegi łagodzą obrzęki lub zapobiegają ich wystąpieniu. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielny drenaż limfatyczny nie może zastąpić wizyty u specjalisty i dokładnej diagnozy. Obrzęki mogą bowiem mieć różne przyczyny i - w zależności od tego - dobrane będą odpowiednie metody leczenia, w tym właściwy program presoterapii.

Domowy drenaż limfatyczny nóg to także częsta praktyka wśród sportowców, zwłaszcza trenujących wytrzymałościowo. Zabieg, poprawiając krążenie w układach limfatycznym i krwionośnym, przyspiesza odżywienie i regenerację organizmu.

Zawsze jednak należy korzystać z profesjonalnych aparatów do presoterapii, dostosowanych do użytku domowego - warto również wcześniej skonsultować plan zabiegów (częstotliwość, ciśnienie, tryb pracy urządzenia) z fizjoterapeutą.

Zabieg presoterapii w domu aparatem CarePump

Czy warto stosować drenaż limfatyczny w domu?

Jeśli tylko pacjent czy osoba aktywna fizycznie ma taką potrzebę, nie ma przeciwwskazań do zabiegów i swój pomysł zweryfikowała z lekarzem lub rehabilitantem, to samodzielny drenaż limfatyczny w domu będzie dla niej doskonałym rozwiązaniem.

W warunkach domowych zabieg można wykonywać tak często, jak tego się potrzebuje, w dogodnych porach i dniach, np. bezpośrednio po treningu, późnym wieczorem po pracy czy w niedzielę.

Aparaty do domowego drenażu limfatycznego

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów do masażu limfatycznego w domu. Nie wszystkie jednak są równie dobre. Warto zwrócić uwagę na zakres ciśnienia, które generuje urządzenie, liczbę trybów pracy, rodzaje dostępnych mankietów, ale także łatwość obsługi urządzenia i jego rozmiar.

Przykładem profesjonalnych aparatów do domowego drenażu limfatycznego jest nasza seria CarePump. Kompaktowe urządzenia nie zajmą wiele miejsca i są poręczne, a aparaty oferują wiele różnych trybów i szeroki zakres ciśnienia, dzięki czemu łatwo dobrać ustawienia komfortowe dla każdego, nawet jeśli kończyna potrzebuje łagodniejszych sesji. W dodatku są to aparaty zasilane akumulatorowo, więc zabieg można wykonać właściwie w każdym miejscu, np. w drodze powrotnej z zawodów sportowych czy w plenerze.

Drenaż limfatyczny w plenerze - aparat CarePump

Aparaty CarePump obsługują kilka różnych mankietów: poza najpopularniejszymi na ręce i nogi, dostępne są również mankiety w formie pasa na biodra oraz spodenek, obejmujących brzuch, pośladki i uda.

W przypadku CarePump obsługa sprzętu jest bardzo prosta - sposób montażu jest czytelnie oznaczony, a uruchamianie i konfiguracja urządzenia intuicyjne. Mankiety łączy się z urządzeniem w kilku miejscach specjalnymi taśmami, po czym ustawia właściwe parametry, czas i wybrany tryb pracy. Następnie wystarczy założyć mankiet i nacisnąć przycisk “Start”. Po odpowiednim czasie urządzenie samo skończy sesję i wyłączy się. Obsługę aparatu prezentujemy w filmach instruktażowych.

Jakie parametry wybrać w przypadku domowej presoterapii? Zależy to od wielu czynników, dlatego konieczna jest porada specjalisty. W przypadku osób zdrowych, zalecamy testowanie wielu różnych trybów pracy i wybór takiego, który przynosi najlepsze efekty.

  • Data wpisu: 11 czerwca 2021
  • Kategoria: Technika drenażu, Instruktaże