Jak często wykonywać drenaż limfatyczny?

Czas czytania: około 3 minuty

Jak często wykonywać drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny z użyciem urządzenia (tzw. presoterapia) jest zabiegiem medycznym i kosmetycznym. Lista zastosowań i pozytywnych efektów na organizm jest bardzo długa. Aby uzyskać pożądany efekt, ważne jest odpowiednie przeprowadzenie zabiegu, m.in. wybranie programu dostosowanego do stanu pacjenta oraz częstotliwość zabiegów. Jak często powinno się wykonywać drenaż limfatyczny? Wyjaśniamy.

Jak często wykonywać drenaż limfatyczny, jeśli masz obrzęki?

W przypadku występowania obrzęków najlepsze efekty dają zabiegi wykonywane codziennie, ewentualnie co drugi dzień. Intensywna terapia pod względem częstotliwości wprowadzi efekty szybciej, jednak nie ma zaleceń co do stosowania drenażu częściej niż 1 raz dziennie.

Pamiętać należy, że najlepsze efekty uzyskamy stosując połączenia drenażu limfatycznego, odzieży uciskowej oraz prostych ćwiczeń.

Jak często przeprowadzać zabieg drenażu limfatycznego w celach profilaktycznych?

Drenaż limfatyczny najczęściej stosuje się, aby pozbyć się już istniejących obrzęków, ale można go również z powodzeniem zastosować w celach profilaktycznych. Kiedy warto go zastosować? Podstawowe wskazania profilaktyczne to:

  • skłonność do powstawania obrzęków,
  • profilaktyka zakrzepicy żył głębokich i żylaków,
  • zapobieganie powstawania cellulitu.

Takie działanie profilaktyczne będzie mieć długoterminowe skutki dla Twojego zdrowia. Nie ma wytycznych, jak często stosować zabieg. Ważne, aby był on przeprowadzany regularnie (np. 1-2 razy w tygodniu) i seria zabiegów trwała minimum 30 dni.

Jak często drenaż mogą stosować sportowcy?

Zastosowanie presoterapii przez sportowców jest coraz popularniejsze. Sportowcy używają jej po intensywnych sesjach treningowych, ponieważ:

  • poprawia krążenie krwi i limfy, a tym samym szybciej odprowadza szkodliwe produkty przemiany materii,
  • eliminuje toksyny,
  • zwiększa dopływ tlenu do tkanek, sprzyjając regeneracji mięśni i komórek,
  • zmniejsza uczucie zmęczenia nóg.

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wprowadzenie presoterapii jako metody regeneracji. Najczęściej stosuje się ją po każdym treningu.

W przypadku zawodników, o częstotliwości użycia zabiegu decyduje osoba planująca program treningów i odnowy biologicznej.

Jak często wykonywać drenaż limfatyczny w celach estetycznych?

Już po pierwszym zabiegu możliwe jest zauważenie poprawy ogólnego stanu wyglądu skóry. Szczególnie zauważalna jest zmiana w jędrności i elastyczności tkanek. Dodatkowo zabieg ten zmniejsza obrzęki, łagodzi zmęczenie nóg, poprawia ukrwienie i dostęp tlenu do wszystkich komórek organizmu. Najczęściej stosowany jest w przypadku cellulitu i detoksykacji oraz chęci modelowania sylwetki

Dla najlepszego efektu stosuje się serię 6-10 zabiegów. Trzeba jednak pamiętać, że każde ciało jest inne i dokładna liczba zależy od wielu czynników np. wieku, składu ciała, stylu życia oraz planowanego efektu.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 27 kwietnia 2023
  • Kategoria: O presoterapii