Jak poprawić krążenie? Ćwiczenia, domowe zabiegi i dieta

Czas czytania: około 5 minut

Jak poprawić krążenie? Ćwiczenia, domowe zabiegi i dieta

Problemy z krążeniem mogą dotyczyć zarówno układu krwionośnego, jak i struktur limfatycznych. W jaki sposób je zredukować, jeśli nie są efektem konkretnej choroby? Co poprawia krążenie? Wyjaśniamy w artykule.

Jak poprawić krążenie? Zacznij od rozpoznania

Poprawa krążenia, choć kojarzy nam się przede wszystkim z krwią, to może dotyczyć też chłonki (limfy) - płynu krążącego w układzie limfatycznym. Układy te są ze sobą powiązane, ale warto wiedzieć, jak rozróżnić problemy z krążeniem krwi i limfy.

Zbyt słaby przepływ krwi skutkuje marznącymi stopami i dłońmi, bólem łydek po nawet niewielkim wysiłku, wystąpieniem teleangiektazji (tzw. pajączki), drętwieniem nóg, skurczami mięśni. Poza tym mogą pojawić się takie objawy jak szumy w uszach, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia, sucha skóra oraz łamiące się włosy i paznokcie.

W przypadku zastojów limfatycznych najważniejszym objawem są obrzęki ciastowate, czyli takie, gdy ślad po dociśnięciu palca jest dłużej widoczny na skórze, zanika dopiero po chwili. Dotyczą one zwłaszcza stóp, kostek, nóg. Towarzyszy im uczucie ciężkości nóg - często wręcz jest to pierwszy sygnał problemów, gdy obrzęk pozostaje jeszcze w fazie utajonej (niewidocznej).

Warto wiedzieć, że układy te są na tyle powiązane, że schorzenia jednego mogą zaburzać pracę drugiego. Jednak również metody i ćwiczenia na krążenie w nogach często wpłyną pozytywnie na obieg i krwi, i limfy.

Zanim jednak zabierzesz się za poprawianie krążenia domowymi sposobami, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Jeśli objawy te są sygnałem większych problemów, nie warto czekać aż choroba rozwinie się od poważnego stanu. 

Jak poprawić krążenie w nogach - sposób pierwszy: ćwiczenia

Prawdopodobnie najważniejszą metodą utrzymania zdrowia i dobrej formy, zwłaszcza w czasach, kiedy wiele osób pracuje za biurkiem, jest ruch. Prostymi sposobami na to, by szybko poprawić krążenie są ćwiczenia: jogging, aerobik, nordic walking lub choćby dłuższy spacer. Forma ma znaczenia drugorzędne. W pracy siedzącej warto raz na godzinę zrobić sobie przerwę na ćwiczenia rozciągające lub przejście się po biurze.

Nordic walking na plaży

Idealnie byłoby ćwiczyć co najmniej 150 minut tygodniowo (zgodnie z zaleceniami WHO), na przykład po 30 minut 5 razy w tygodniu, ale tak naprawdę jakakolwiek dawka ruchu będzie lepsza niż żadna. 

Ważna jest też regularność, dlatego bardziej wartościowe będzie kilkanaście minut ćwiczeń dziennie niż dwie godziny treningu raz w tygodniu.

Jak poprawić krążenie krwi w nogach – sposób drugi: dieta

Przyjrzyj się swojej diecie. Czy jest właściwie zbilansowana? Czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w odpowiednich ilościach? Ewentualne niedobory możesz sprawdzić, wykonując badania krwi. Czy pijesz wystarczająco dużo wody dziennie (ok. 30 ml/kg masy ciała)? 

Na właściwe krążenie wpływa wiele składników odżywczych. Jednymi z ważniejszych są kwasy omega-3. Dlatego warto uzupełniać swoje menu o produkty bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak ryby, orzechy, nasiona i pestki. Dobrze też uzupełniać dietę o cytrusy, ponieważ zawierają witaminę C oraz hesperydynę, która jest przeciwutleniaczem.

Pomocne będą też pikantne przyprawy, takie jak imbir, pieprz, papryczki chili i czosnek. Warto natomiast ograniczyć ilość spożywanej soli.

Jak poprawić krążenie w nogach – sposób trzeci: domowe zabiegi

Poprawę krążenia można stymulować zabiegami domowymi. Jednym z nich jest hydroterapia, która w domu będzie polegać na polewaniu się pod prysznicem ciepłą i chłodną wodą na przemian. (Uważaj, żeby woda nie była zbyt zimna - organizm stopniowo musi przyzwyczaić się do coraz większych różnic w temperaturze.) Dzięki temu naczynia krwionośne rozszerzają się i zwężają, co pobudza krążenie.

Inną metodą - wymagającą już większej inwestycji, ale wartą przemyślenia przy przewlekłych problemach - jest drenaż limfatyczny (presoterapia). By prowadzić takie zabiegi, konieczny jest zakup profesjonalnego aparatu do domowego drenażu. Mankiety, wypełniając się powietrzem, delikatnie uciskają kończynę, stymulując układy krwionośny i limfatyczny do pracy. To podstawowa metoda walki z obrzękami limfatycznymi, ale pobudza także krążenie krwi. 

Drenaż limfatyczny (presoterapia) w domu przy użyciu aparatu CarePump

Pomóc może też odzież uciskowa - dobór rozmiaru trzeba jednak skonsultować ze specjalistą.

Jak poprawić krążenie – sposób czwarty: leki?

Oczywiście w aptekach dostępnych jest wiele leków i suplementów poprawiających krążenie. Warto jednak ich stosowanie zostawić jako opcję ostateczną, kiedy inne metody nie dały efektów i koniecznie skonsultować ich wybór z lekarzem.

Ten artykuł ma na celu pomóc Ci poprawić komfort życia, pamiętaj jednak, że nie zastąpi on indywidualnej porady lekarskiej. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci rozmowę ze specjalistą i pomoże wdrożyć lepsze nawyki do życia codziennego.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 27 lipca 2022
  • Kategoria: Profilaktyka