Jak rozpoznać początki żylaków i jakie działania profilaktyczne podjąć?

Czas czytania: około 4 minuty

Jak rozpoznać początki żylaków i jakie działania profilaktyczne podjąć?

Żylaki to bardzo powszechna przypadłość - szacuje się, że dotyczy ona około jednej czwartej ludzi, częściej kobiet, choć pojawia się także u mężczyzn w wieku podeszłym. W początkowym stadium wydaje się niegroźna, ale warto podjąć działania profilaktyczne zanim problem się rozwinie. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków i jaką profilaktykę wdrożyć.

Żylaki - początki problemu

Jako że początki rozwoju choroby żylnej są niepozorne, dobrze jest wiedzieć, co sprzyja powstawaniu żylaków i pajączków, żeby w razie potrzeby wdrożyć działania profilaktyczne. Do czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo powstawania żylaków, należą między innymi:

  • predyspozycje genetyczne,
  • praca siedząca (np. biurowa),
  • praca stojąca (z małą ilością ruchu, np. za ladą czy przy niewielkim stoisku),
  • otyłość,
  • ciąże (ryzyko wzrasta z każdą kolejną),
  • terapia hormonami,
  • korzystanie z sauny,
  • korzystanie z solarium.

Jak rozpoznać pierwsze objawy? Zaniepokoić nas powinno uczucie ciężkich nóg i skurcze w łydkach. Z czasem mogą pojawić się też ból oraz opuchlizna, a także drobne pajączki naczyniowe, widoczne tuż pod skórą. Jeśli problem będzie postępować, w końcu pod skórą uwidocznią się większe żyły, wybrzuszające ją.

Jak dochodzi do powstawania żylaków? Gdy żyły są niedrożne, to zamiast wypuszczać krew w jedną stronę i zatrzymywać w drugą, przepuszczają krew w obie strony, co powoduje, że zostaje ona w dolnych partiach ciała, a przepełnione naczynia krwionośne rozciągają się. 

Im szybciej wdrożymy środki zapobiegawcze, tym mniej zniszczone będą naczynia, dlatego w przypadku żylaków kończyn dolnych tak ważna jest profilaktyka.

Leczenie żylaków

Jak leczyć żylaki? Niestety nie jest to proste. Już diagnostyka problemu bywa skomplikowana. Samo leczenie obejmuje wiele metod, ale zmiany nawyków i wyeliminowanie czynników wymienionych wcześniej również są konieczne. Farmakoterapia służy głównie wzmocnieniu żył, poprawie ich elastyczności i napięcia. Czasem leki mają także za zadanie usuwać stany zapalne i zapobiegać powstawaniu zakrzepów. 

Przy stanach zaawansowanych stosuje się między innymi skleroterapię, czyli ostrzykiwanie środkiem obliterującym, miniflebektomię, laserowe leczenie żylaków, ablację parą wodną, zabieg chirurgiczny albo połączenie kilku różnych metod. 

Na wczesnym etapie zazwyczaj wystarczają mniej inwazyjne sposoby. Często stosowana jest kompresjoterapia, czyli noszenie odzieży uciskowej. W początkowych stadiach choroby może to być zasadniczy środek zapobiegający jej rozwojowi, a na późniejszym etapie - metoda wspomagająca. 

Podobnie wygląda stosowanie presoterapii (drenażu limfatycznego). Taki masaż uciskowy poprawia krążenie, niweluje obrzęki i zmniejsza uczucie ciężkich nóg. Fizycznie wspiera proces przepychania krwi w stronę serca, przez co nie gromadzi się ona w naczyniach i nie rozciąga ich. Stymuluje też tym samym układ do pracy.

Należy pamiętać, że stosowanie jakichkolwiek metod należy najpierw skonsultować ze specjalistą, który precyzyjnie zdiagnozuje źródło problemów i wykluczy przeciwwskazania. 

Jednak dużą zaletą kompresjoterapii i drenażu limfatycznego jest to, że po takiej poradzie samo stosowanie metody nie wymaga regularnych spotkań. Choć masaż limfatyczny tradycyjnie jest prowadzony przez fizjoterapeutę, na rynku dostępne są proste w obsłudze aparaty do domowego drenażu limfatycznego, takie jak CarePump, które umożliwiają przeprowadzanie zabiegu samodzielnie.

Jednak bez eliminacji przyczyny jakiekolwiek zabiegi będą mniej skuteczne, dlatego w przypadku żylaków profilaktyka jest kluczowa! 

Profilaktyka żylaków nóg

Do działań, które będą ograniczać powstawanie lub rozwój schorzenia należą:

  • powrót do właściwej wagi i/lub jej utrzymanie,
  • unikanie palenia papierosów i picia alkoholu,
  • aktywność fizyczna,
  • troska o aktywność w czasie pracy czy długich podróży (np. wstanie na moment od biurka co godzinę, ćwiczenia stopami),
  • różnorodna dieta, zawierająca błonnik,
  • ograniczenie noszenie butów na wysokim obcasie.
  • niektórzy lekarze zalecają też profilaktyczne noszenie odzieży uciskowej podczas ciąży.

Żylaki to jedno z najpowszechniejszych schorzeń. Choć wydaje się niegroźne, to może przyczyniać się do powstawania wielu kolejnych chorób lub utrudniać ich leczenie. Nie warto więc bagatelizować pierwszych objawów - lepiej od razu zadbać o profilaktykę, by problemy nie pogłębiały się.

  • Data wpisu: 16 lipca 2021
  • Kategoria: Profilaktyka, Problemy estetyczne