Limfodrenaż nie tylko w celach estetycznych – jakie efekty można osiągnąć i jak często wykonywać zabieg?

Czas czytania: około 4 minuty

Limfodrenaż nie tylko w celach estetycznych – jakie efekty można osiągnąć i jak często wykonywać zabieg?

Limfodrenaż to zabieg oferowany przez gabinety kosmetyczne i centra odnowy biologicznej, który wykorzystywany jest także w medycynie i fizjoterapii – choć tam zwykle pod pełną nazwą: drenaż limfatyczny lub presoterapia. Czym jest limfodrenaż, po jakim czasie widać efekty, jak często się go wykonuje i jakie ma opinie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Limfodrenaż – na czym polega?

Limfodrenaż to popularne w środowisku kosmetycznym określenie drenażu limfatycznego. W praktyce jednak te zabiegi niczym się od siebie nie różnią. Może być wykonywany ręcznie, ale coraz powszechniejsze stają się aparaty, które wyręczają w tym specjalistę.

Masaż ten polega na delikatnym uciskaniu tkanek, dzięki czemu pobudza się krążenie krwi i limfy, stymulując układy krwionośny oraz limfatyczny do pracy. 

Jak wygląda zabieg limfodrenażu?

W celach estetycznych najczęściej zabiegowi poddawane są nogi, pośladki i brzuch. Na odpowiednią partię ciała nakłada się specjalne mankiety, które podzielone są na komory, napełniające się powietrzem w konkretnej, ustalonej wcześniej kolejności (zwykle od stóp w górę ciała). To właśnie one odpowiedzialne są za efekt masażu i przepychanie chłonki oraz krwi w odpowiednim kierunku. 

Limfodrenaż – efekty

Jakich efektów można spodziewać się po tym zabiegu? W kosmetyce znalazł on zastosowanie w niwelowaniu cellulitu wodnego, ujędrnianiu i wygładzeniu skóry oraz zapobieganiu żylakom, wspiera również wyszczuplanie ciała (zwłaszcza kiedy problemem są zastoje płynów). Wspomagająco bywa zalecany podczas rekonwalescencji po zabiegach, które mogą powodować opuchliznę, np. po liposukcji.

Dzięki pobudzeniu krążenia stymuluje metabolizm, intensyfikuje usuwanie toksyn, natlenia i odżywia skórę oraz inne komórki, przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek, usuwa zalegającą wodę, limfę i krew, przez co zmniejsza obrzęki oraz ryzyko rozwoju problemów z naczyniami krwionośnymi lub limfatycznymi. Niweluje też uczucie ciężkich nóg.

Dodatkowo zabieg limfodrenażu jest przyjemny i relaksujący - ma więc również efekt odprężający.

Aparat CarePump do limfodrenażu - zabieg na uda, pośladki i brzuch

Po jakim czasie będą widoczne efekty limfodrenażu?

Tempo reakcji organizmu jest bardzo różne i zależy między innymi od powodu prowadzenia drenażu limfatycznego - efekty mogą być zauważalne już po pierwszym zabiegu (np. przy obrzękach limfatycznych lub uczuciu ciężkich nóg) albo dopiero po dłuższym stosowaniu (np. poprawiony wygląd skóry). Oferowane serie to zwykle między 10 a 30 sesji.

Nie bez wpływu na efekty pozostaje jakość urządzeń, którymi masaże uciskowe są prowadzone. Gabinetom kosmetycznym polecamy zestaw Beauty do drenażu limfatycznego jako najlepiej dopasowany do potrzeb miejsc odnowy biologicznej. Nasze aparaty do limfodrenażu zbierają wśród ekspertów i użytkowników doskonałe opinie.

Jak często wykonywać limfodrenaż?

W gabinetach kosmetycznych lub centrach odnowy biologicznej często takie zabiegi umawiane są co drugi dzień lub raz albo dwa razy w tygodniu. Sam limfodrenaż można jednak wykonywać nawet codziennie. Do tego najlepiej zainwestować w aparat do domowego drenażu limfatycznego, na przykład z naszej serii CarePump Economic: LITE4 lub LITE6.

Inne zastosowania limfodrenażu

W fizjoterapii używa się tych zabiegów przede wszystkim w terapii obrzęków i zaburzeń pracy układu limfatycznego, a także w profilaktyce przeciwobrzękowej.

Presoterapia jest stosowana również przez sportowców, nie tylko do sprawniejszego leczenia kontuzji, ale również w celu przyspieszenia regeneracji powysiłkowej. Dzięki temu częstsze intensywne treningi nie obniżają ich formy, a organizm szybciej rozbudowuje mięśnie i lepiej odżywia obciążone tkanki. Dla sportowców dedykowana jest seria Sport, czyli aparaty CarePump MOVE4, MOVE6 i MOVE8.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 12 lipca 2022
  • Kategoria: Problemy estetyczne