Limfolog, flebolog, angiolog – czym zajmują się ci lekarze?

Czas czytania: około 3 minuty

Limfolog, flebolog, angiolog – czym zajmują się ci lekarze?

Masz skierowanie na wizytę u angiologa, flebologa lub limfologa i zastanawiasz się, kim są ci lekarze i w czym się specjalizują? Wszyscy oni są związani z układami krwionośnym oraz limfatycznym. Różnice między tymi specjalizacjami postanowiliśmy wyjaśnić w artykule.

Specjalizacji medycznych jest wiele, nie sposób znać wszystkich, nie mając bliskich związków z medycyną. O wielu z nich dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy dotyka nas problem, w którym potrzebujemy wsparcia danego specjalisty. W naukach zajmujących się różnymi aspektami w obrębie układów krążenia i limfatycznego także można się pogubić – czym zajmują się flebolog, angiolog i limfolog?

Flebolog

Flebologia koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób żył. Flebolog zajmuje się więc najczęściej takimi problemami jak żylaki (oraz ich pęknięcia), zakrzepica czy zapalenie żył.

To lekarz, do którego warto wybrać się między innymi z następującymi objawami: 

  • pajączki naczyniowe (teleangiektazje), 
  • żyły widoczne przez skórę, 
  • wypryski i brązowe przebarwienia wokół kostek u nóg, 
  • niegojące się rany na podudziach, 
  • obrzęki wokół kostek (trwające dłużej niż kilka godzin i nieprzechodzące po odpoczynku lub regularnie nawracające).

Flebolog po wykonaniu dodatkowych badań zdiagnozuje, co to za choroba, i zaproponuje odpowiednie leczenie.

USG Dopplera u lekarza flebologa

Angiolog

Angiologia to nauka zajmująca się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi – jest to więc specjalizacja nieco szersza od flebologii. Angiolog trudni się diagnostyką oraz leczeniem żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych. Dlatego do niego trafiają również pacjenci z między innymi: przebarwieniami na skórze, trudno gojącymi się ranami, obrzękami, skurczami, bólami, mrowieniem i drętwieniem nóg, dusznościami, bólem w mostku, tak zwanym uczuciem ciężkości nóg, miażdżycą, zatorami i zakrzepicą.

W idealnym systemie wszelkie nieprawidłowości odkryte przez lekarza pierwszego kontaktu powinny być diagnozowane przez angiologa, który po rozpoznaniu kieruje pacjenta na leczenie u flebologa, chirurga naczyniowego lub limfologa. Niestety jednak niedofinansowanie systemu opieki i braki kadrowe utrudniają takie modelowe działanie. Może się więc okazać, że pacjent dostaje skierowanie bezpośrednio do specjalisty. Nie jest to jednak powód do niepokoju, każdy lekarz potrafi przeprowadzić odpowiednią dla swojej dziedziny diagnostykę różnicową, by mieć pewność, że leczy właściwe schorzenie.

Limfolog

Kolejną pokrewną dziedziną jest limfologia, czyli nauka o układzie chłonnym (limfatycznym). To najmniej znana z opisywanych tu specjalizacji. 

Lekarz limfolog skupia się na pracy przede wszystkim z obrzękami limfatycznymi jako najczęstszym schorzeniem tego układu, a jednocześnie objawem różnych innych problemów, na przykład z krążeniem. Opiekuje się także pacjentami z innego rodzaju obrzękami, na przykład po urazach lub w stanie zapalnym.

Popularyzacja tej specjalizacji wśród lekarzy i fizjoterapeutów jest jednym z celów Polskiego Towarzystwa Limfologicznego, które współpracowało z nami przy tworzeniu programów do aparatów do presoterapii CarePump. To grupa zaangażowanych specjalistów, którzy chcą badać i rozwijać tę dyscyplinę oraz uczyć jej, a jednocześnie poprawiać dostęp pacjentów do kompleksowej terapii przeciwzastoinowej, w tym do drenażu limfatycznego.

Zobacz też: Diagnostyka obrzęków limfatycznych - jak wygląda USG Doppler i limfoscyntygrafia?

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 20 października 2022
  • Kategoria: Profilaktyka