Drenaż limfatyczny nóg to zabieg, który może być wykonywany w gabinecie przez specjalistę, ale także samodzielnie w warunkach domowych. Dlaczego warto korzystać z masażu limfatycznego nóg? Jak wygląda taki zabieg i jaki aparat do domowej presoterapii wybrać? Czym różnią się poszczególne tryby pracy w naszych aparatach CarePump? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Nadrzędnym celem masażu limfatycznego jest stymulowanie przepływu krwi oraz limfy w organizmie, co bezpośrednio łączy się z redukcją toksyn. Metoda ta świetnie sprawdza się do niwelowania obrzęków oraz uczucia ciężkich nóg. Często masaż limfatyczny nóg jest rekomendowany również w wielu innych problemach, które wynikają z zaburzenia przepływu krwi oraz limfy. Najczęstszymi z nich są:
Pierwsza z metod to manualny drenaż limfatyczny (MDL) wykonywany ręcznie przez wykwalifikowanego specjalistę. Metoda ta polega na naprzemiennym uciskaniu tkanek, stymulując przepływ płynów do najbliższej położonych węzłów chłonnych. Ruchy powinny być bardzo delikatne, z małym użyciem siły. Technika opiera się na stopniowaniu ucisku - początkowo polega jedynie na głaskaniu, a następnie na wyciskaniu oraz ugniataniu wzdłuż naczyń limfatycznych. To działanie pomaga zredukować zgromadzoną limfę, co przyczynia się do redukcji obrzęku.
Drugą metodą, zyskującą na popularności, jest masaż przy pomocy aparatów do drenażu limfatycznego (kompresja pneumatyczna), których swobodnie można używać w warunkach domowych, samodzielnie, co sprzyja dostępności tej terapii.
Więcej informacji o tych dwóch metodach znajdziesz w naszym artykule: Manualny drenaż limfatyczny kontra mechaniczny - czym się różnią?
Masaż limfatyczny nóg nie musi być więc wykonywany przez specjalistę - możesz go przeprowadzić również samodzielnie w domu przy pomocy urządzeń lub własnymi rękami.
W przypadku masażu manualnego skupiasz się na tkankach miękkich, czyli układzie mięśniowym i tkance tłuszczowej. Wykonując powolne, naprzemienne ruchy głaskania, rozcierania oraz ugniatania przesuwaj się wzdłuż nogi w górę. Ważne jest, żeby pamiętać o wykonywaniu ruchów od dystalnych części ciała w kierunku centrum. Dzięki takim pompującym, delikatnym uciskom wzdłuż układu limfatycznego, poprawimy przepływ chłonki, co będzie skutkowało udrożnieniem węzłów chłonnych.
W warunkach domowych znacznie łatwiej będzie przeprowadzić zabieg drenażu limfatycznego nóg przy pomocy aparatów do presoterapii. Przykładem takich urządzeń jest nasza seria CarePump, czyli kompaktowe, mobilne i łatwe w obsłudze aparaty, powszechne w środowisku sportowym.
Z aparatów możesz korzystać samodzielnie, a dzięki wbudowanemu akumulatorowi również w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła zasilania. Wystarczy więc założyć mankiety i wybrać ustawienia zabiegu. Instrukcję montażu i obsługi aparatu prezentujemy w filmach.
Urządzenia CarePump posiadają 5 trybów pracy, dzięki czemu ryzyko przyzwyczajenia się tkanki do tego samego bodźca jest zminimalizowane. Tryby te oznaczone są literami od A do E.
Pierwszy z nich to delikatny masaż uciskowy. Jego celem jest przygotowanie do kolejnych programów. Polega on na napełnianiu i opróżnianiu pojedynczych komór.
Kolejny tryb to typowy drenaż limfatyczny, intensywny masaż uciskowy, którego celem jest przepchnięcie płynu limfatycznego w kierunku węzłów chłonnych. Tym razem kolejne komory pompują się aż do napełnienia całego mankietu, uniemożliwiając chłonce cofanie się.
Tryb C to masaż uciskowy, czyli wersja pośrednia trybów A i B. Komory pompują się podwójnie od stopy wzwyż.
Program D to najbardziej intensywny masaż uciskowy. Często jest on stosowany przez sportowców w celu regeneracji i usunięcia nadmiaru wody z tkanek. Wszystkie komory pompowane są jednocześnie, co powoduje mocny ucisk.
Ostatni tryb jest wersją pośrednią programów B i C, czyli stanowi łagodną wersję drenażu.
Zabiegi z zastosowaniem urządzenia CarePump są rekomendowane nie tylko w przypadku obrzęków limfatycznych czy terapii pourazowej. Możesz je stosować również w celu relaksacji, profilaktyki czy regeneracji po treningowej. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi fizjoterapeutami.