Czas czytania: około 4 minuty
Ból po wysiłku fizycznym jest częstym zjawiskiem, z którym każdy sportowiec chce sobie szybko poradzić. Może wynikać z zakwasów lub tzw. DOMS, czyli opóźnionej bolesności mięśniowej. Dolegliwości bólowe, oprócz tego, że pogarszają jakość codziennego funkcjonowania, utrudniają również podejmowanie kolejnych aktywności, a tym samym realizację planu treningowego i przyjętych założeń. Wyjaśniamy, jaki masaż warto wybrać na zakwasy i ból mięśniowy, a także podajemy inne sposoby łagodzenia tych dolegliwości.
Zazwyczaj ból po treningu nazywamy potocznie „zakwasami”, jednak należy wyróżnić dwa różne stany – zakwasy i DOMS, czyli opóźnioną bolesność mięśniową.
Zakwasy to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Ból, który jest odczuwalny po treningu, związany jest z procesem fermentacji mlekowej i powstawaniem kwasu mlekowego podczas wysiłku. Ból pojawia się jeszcze na treningu i trwa do kilku godzin po. Zazwyczaj towarzyszy mu wzmożone napięcie mięśniowe i osłabienie siły mięśniowej.
DOMS natomiast jest wynikiem mikrouszkodzeń mięśni i stanu zapalnego. Ból pojawia się 12-24 godzin po treningu i może utrzymywać się nawet kilka dni. Oprócz bólu objawami są również sztywność, ograniczenie ruchu i osłabienie mięśni.
Na zakwasy i ból mięśni można zastosować kilka rodzajów masażu. Najczęściej wybierane są masaż relaksacyjny, masaż klasyczny i masaż sportowy.
Masaż relaksacyjny to powolny i delikatny masaż o umiarkowanej intensywności, który ma za zadanie rozluźnić mięśnie, zmniejszyć napięcie i zredukować stres.
Masaż klasyczny i sportowy wykorzystują bardziej energiczne techniki, aby pobudzić krążenie krwi, zmniejszyć napięcie i rozluźnić mięśnie, tym samym przyspieszając regenerację.
Sportowcy sięgają również po masaż tkanek głębokich, drenaż limfatyczny czy masaż bańką chińską.
Innym polecanym sposobem jest zabieg presoterapii, czyli mechaniczny drenaż limfatyczny. Polega na zastosowaniu specjalnych mankietów, zakładanych na kończyny, które są połączone z aparatem do drenażu limfatycznego.
Wybór programu powoduje pompowanie komór mankietu w odpowiedniej sekwencji, dzięki czemu tkanki zostają poddane masażowi poprzez ucisk. Poprzez kontrolowany ucisk, stymulowany jest układ krwionośny i limfatyczny, poprawia się przepływ krwi w żyłach i naczyniach limfatycznych, przez co szybciej zostają usunięte szkodliwe produkty przemiany materii, jak np. kwas mlekowy.
Dodatkowo zabieg zmniejsza stany zapalne i obrzęki, poprawia odżywienie i natlenowanie tkanek. Ma wpływ również na mięśnie, gdyż redukuje uczucie zmęczenia i rozluźnia napięte mięśnie, przez co poprawia odbudowę mięśni po wysiłku i wpływa pozytywnie na regenerację.
Zabieg jest przyjemny i przynosi natychmiastową ulgę. Można go wykonywać w gabinecie fizjoterapeutycznym, w warunkach domowych czy nawet zabrać urządzenie ze sobą na trening. Gotowe programy regeneracyjne znajdują się w naszych aparatach do drenażu limfatycznego dla sportowców.
Oprócz masażu można zastosować również inne sposoby na ból po treningu, m.in.:
Zobacz też inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: