Masaż uciskowy sekwencyjny – na czym polega i jakie korzyści może przynieść?

Czas czytania: około 5 minut

Masaż uciskowy sekwencyjny – na czym polega i jakie korzyści może przynieść?

Masaż sekwencyjny uciskowy może być stosowany leczniczo, w rehabilitacji, u sportowców oraz w celach estetycznych. Poprawia krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki i stan zapalny, przyspiesza regenerację oraz poprawia ogólną kondycję ciała. Czym dokładnie jest i w jakich przypadkach będzie korzystny? Szczegółowo wyjaśniamy w artykule.

Czym jest masaż sekwencyjny uciskowy?

Masaż uciskowy sekwencyjny, inaczej nazywany presoterapią, to rodzaj zabiegu, który wykorzystuje rytmiczny ucisk, wywierany na tkanki, przy pomocy pompowanych powietrzem mankietów.

Komory mankietu sekwencyjnie napełniają się powietrzem wywołując masaż uciskowy na sąsiadujące tkanki. Każda komora wypełnia się i opróżnia w ustalonej kolejności, w zależności od wybranego programu.

Sekwencyjny masaż uciskowy poprawia krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki, przyspiesza regenerację, poprawia wygląd skóry i wspomaga leczenie niektórych schorzeń.

Masaż sekwencyjny uciskowy w domu

Wskazania do sekwencyjnego masażu uciskowego

Sekwencyjny masaż uciskowy wykorzystywany jest zarówno do leczenia i rehabilitacji, u sportowców jako element regeneracji, jak również w kosmetologii i medycynie estetycznej. Lista wskazań do sekwencyjnego masażu jest wobec tego bardzo obszerna.

Wskazania zdrowotne obejmują:

  • obrzęki limfatyczne,
  • profilaktyka zakrzepicy żył głębokich,
  • obrzęki pourazowe i pooperacyjne,
  • usprawnianie krążenia limfy po mastektomii.

Wskazania sportowe to:

  • przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym,
  • usuwanie kwasu mlekowego,
  • leczenie urazów sportowych,
  • przygotowanie mięśni do wysiłku,
  • poprawa elastyczności mięśni,
  • zmniejszenie obrzęków po treningach i zawodach.

Wskazania kosmetyczne:

  • cellulit,
  • otyłość,
  • detoksykacja,
  • modelowanie sylwetki,
  • wspomaganie odchudzania,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów.

Jaki sprzęt do masażu uciskowego?

Urządzenie do masażu uciskowego to aparat do drenażu limfatycznego i podłączone przewodem do niego mankiety z komorami powietrznymi. Mankiety wyposażone są w 4, 6 lub 8 komór, a im więcej komór, tym bardziej precyzyjny zabieg można przeprowadzić. Można wykorzystać mankiety na kończyny górne, kończyny dolne i tułów.

Dzięki różnym aparatom, zabieg można przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie, w domowym zaciszu lub nawet na treningu w plenerze.

W profesjonalnych gabinetach wykorzystuje się aparaty CarePump z serii Advanced. To urządzenia, które pozwalają na tworzenie własnych programów i zaawansowane regulacje już gotowych. Dodatkowo jest możliwość ustawienia indywidualnego ciśnienia w każdej komorze oraz prowadzenie rzeczywistego pomiaru ciśnienia w komorach mankietu. Seria Advanced zaopatrzona jest również w system odwrotnego pompowania – Revers. Aparaty stacjonarne wyposażone są w przycisk bezpieczeństwa dla pacjenta.

Domowe aparaty do drenażu limfatycznego to Seria Economic. Łączą zaawansowane funkcjonalności z prostotą użytkowania. Urządzenia posiadają wbudowane programy terapeutyczne, dzięki którym wystarczy zająć wygodną pozycję i nacisnąć „start”, a urządzenie zajmie się wszystkim samo. Nadal jednak możliwa jest zmiana parametrów zabiegu i wyłączenie poszczególnych komór, czyli dostosowanie zabiegu pod swoje preferencje.

Masaż sekwencyjny uciskowy w warunkach domowych

Ostatnia grupa to aparaty do drenażu limfatycznego dla sportowców (seria Sport). Są to mobilne urządzenia zasilane akumulatorowo, dzięki czemu można je zabrać ze sobą na zawody czy trening, a zabieg wykonać nawet w plenerze. Aparat jest lekki i niewielkich rozmiarów, zmieści się nawet do plecaka czy torby treningowej. Pomimo kompaktowości i mobilności, aparat nie odbiega funkcjonalnością od dwóch pozostałych serii.

Masaż uciskowy sekwencyjny po treningu sportowym

Jak wykonać masaż uciskowy w domu?

Zabieg w warunkach domowych jest bardzo prosty do przeprowadzenia. Przede wszystkim należy przyjąć wygodną pozycję (siedzącą lub leżącą), gdyż programy trwają zazwyczaj 30-60 minut.

Dobrze jest przed zabiegiem przygotować obok stanowiska szklankę wody i ewentualnie coś, czym można się zająć podczas trwania stymulacji. Zaleca się również skorzystanie z toalety przed rozpoczęciem.

Osoba poddawana zabiegowi zakłada specjalne mankiety na kończyny lub tułów. Masaż uciskowy można przeprowadzić w odzieży lub bezpośrednio na gołe ciało. Mankiety podłącza się przewodami do aparatu, na którym można wybrać takie parametry jak: tryb pracy, czas trwania zabiegu czy na bieżąco regulować moc ucisku. Potem już tylko wystarczy wcisnąć start i poddać się przyjemnemu uciskowi.

Przebieg zabieg prezentujemy też w fimie na przykładzie domowego aparatu:

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 31 stycznia 2025
  • Kategoria: O presoterapii