Masażer do nóg a żylaki – o czym wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić

Czas czytania: około 4 minuty

Masażer do nóg a żylaki – o czym wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić

Masażery do nóg stają się coraz bardziej popularnym sposobem na relaks i ulgę dla zmęczonych nóg. Stosowane są głównie przez osoby, które wiele godzin spędzają w pozycji stojącej lub siedzącej. Urządzenia te pomagają w poprawie krążenia oraz zmniejszają uczucie ciężkich nóg, jednak dla osób z problemami krążeniowymi mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. Czy w takim razie masażer do nóg pomaga w walce z żylakami, czy jednak może zaszkodzić?

Czy masaże mogą pomóc na żylaki?

Masaż (drenaż limfatyczny) jest stosowany w celu: 

  • redukcji obrzęków,
  • poprawy krążenia krwi i limfy,
  • wspomagania regeneracji organizmu,
  • łagodzenia uczucia ciężkich nóg,
  • redukcji cellulitu,
  • poprawy wyglądu skóry.

To delikatny masaż, który może być wykonany przez specjalistę (manualny drenaż limfatyczny) lub za pomocą urządzenia (mechaniczny drenaż limfatyczny).

Manualny drenaż limfatyczny to ruchy głaskania i przepychania, które specjalista wykonuje zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Zabieg powinien być bezbolesny i wykonywany w serii, aby uzyskać lepsze efekty. Natomiast do mechanicznego drenażu limfatycznego wykorzystuje się aparat do drenażu limfatycznego i dopinane mankiety, które podzielone są na komory. Mankiety zakłada się na kończyny dolne, a następnie urządzenie sekwencyjnie napełnia je powietrzem, wywołując efekt masażu uciskowego.

Drenaż limfatyczny może być stosowany w przypadku żylaków, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj stosuje się go w profilaktyce i w początkowym stadium.

Pierwsze objawy żylaków są łagodne i niespecyficzne. Należą do nich:

  • uczucie ciężkich nóg,
  • uczucie zmęczonych nóg,
  • lekkie obrzęki po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej.

Na tym etapie choroba jest trudna do wykrycia bez specjalistycznych badań.

W kolejnym stadium mogą pojawiać się pierwsze widoczne zmiany naczyniowe, jak „pajączki” czy żyłki. Na ogół stanowią one jedynie defekt kosmetyczny, ale mogą świadczyć o problemach w krążeniu żylnym. Należy wówczas uważać, aby nie pogorszyć stanu naczyń krwionośnych drenażem.

Kiedy żylaki są przeciwwskazaniem do masażu nóg?

Osoby cierpiące na żylaki powinny być ostrożne, jeśli chodzi o stosowanie masażerów do nóg. W przypadku problemów z krążeniem podjęcie próby wykonywania zabiegu z masażem nóg powinno być bezwzględnie poprzedzone konsultacją ze specjalistą.

Drenaż limfatyczny nie jest zalecany u osób z zaawansowanymi żylakami. Mówimy o sytuacji, w której żylaki stają się widoczne (poszerzone i wypukłe żyły na nogach), występują dolegliwości bólowe, obrzęk nóg pojawia się spontanicznie. W bardzo zaawansowanym stadium pojawiają się przebarwienia, stwardnienia i inne zmiany skórne. Rany goją się trudno, czasem pojawiają się otwarte owrzodzenia, a skóra łatwo ulega zakażeniom.

W zaawansowanym stadium bezpośredni masaż obszarów z żylakami może pogorszyć stan naczyń krwionośnych i prowadzić do mikrourazów. Masaż w przypadku zapalenia żył może być niebezpieczny, powodować oderwanie skrzepliny i wystąpienie poważnych powikłań jak zator. 

Jaki masażer w profilaktyce żylaków?

Aby przeciwdziałać występowaniu żylaków i reagować już na wczesnym etapie, ważna jest regularność. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się masażery, które z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach domowych codziennie.

Zabieg domowej presoterapii, bo o nim tutaj mowa, wspomaga przepływ krwi i limfy, przez co redukuje obrzęki i łagodzi uczucie ciężkich nóg. Dodatkowo poprawia odprowadzenie nadmiaru płynów z kończyn dolnych, co jest bardzo ważne u osób z tendencją do zbierania się wody czy tworzenia się obrzęków. Takie wspomaganie odprowadzenia płynów jest szczególnie ważne u osób długotrwale przebywających w pozycji stojącej lub siedzącej, u których utrudniony jest powrót żylny. Drenaż limfatyczny działa również relaksacyjnie, przynosi ulgę zmęczonym nogom, obniża napięcie mięśniowe i zmniejsza poziom stresu.

Domowy masażer do nóg

Masażerami polecanym w tym przypadku będą domowe aparaty do drenażu limfatycznego z serii Economic, czyli proste w obsłudze i intuicyjne urządzenia, dzięki którym można osiągnąć rezultaty podobne do tych w gabinetach specjalistycznych. Pozwalają na precyzyjną regulację parametrów oraz podpięcie różnych mankietów. Aparaty mają wbudowane tryby pracy, dzięki którym można dostosować terapię do oczekiwanych rezultatów.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 18 listopada 2024