Objawy złego krążenia w kończynach dolnych

Czas czytania: około 4 minuty

Objawy złego krążenia w kończynach dolnych

Odpowiednie krążenie krwi jest dla organizmu człowieka niezwykle istotne - odpowiada ono między innymi za metabolizm, natlenienie komórek, usuwanie toksyn z organizmu i tempo leczenia uszkodzonych tkanek. Jak rozpoznać słabe krążenie krwi? Najszybciej objawy pojawią się w nogach i to właśnie na nich skupiamy się w artykule. 

Przyczyny słabego krążenia

Do słabego krążenia w nogach mogą przyczyniać się różne problemy, zarówno z samym sercem, jak i z układem krążenia. Krew może bowiem być zbyt słabo lub za rzadko wypompowywana z serca, by dobrze rozejść się po całym ciele, ale jej przepływ może też być utrudniony przez uszkodzone lub zwężone naczynia krwionośne.

Dlaczego najsilniej odczuwamy złe krążenie w nogach? Ponieważ są one najbardziej oddalone od serca - krew ma więc najdłuższą drogę do przebycia. Dodatkowo działanie grawitacji, która utrudnia powrót płynów ustrojowych w górę, jednocześnie ułatwia ujawnianie się objawów właśnie w tym obszarze. W mniejszym stopniu, choć również zauważalny, problem może pojawić się w okolicach dłoni i całych kończyn górnych.  

Objawy słabego krążenia krwi w nogach

Jednym z pierwszych objawów słabego krążenia w kończynach dolnych są marznące stopy (a zwykle też dłonie) - wynika to z tego, że to krążąca w organizmie krew utrzymuje właściwą temperaturę ciała, a dłonie i stopy są najbardziej oddalone od serca, przez co najtrudniej je organizmowi dobrze rozgrzać. Może to być objaw zarówno niskiego ciśnienia, jak i miażdżycy, niewydolności serca czy anemii. Najlepiej więc skonsultować to z lekarzem.

Zaniepokoić nas powinno także chromanie przestankowe, czyli ból łydki lub ogólnie kończyny dolnej po pewnej dawce wysiłku (w tym chodzenia), ustępujący podczas odpoczynku. Powodowane jest ono przez niedokrwienie, które zwykle wynika z problemu ze zwężonym naczyniem.

Ból ten wynika z niedoboru tlenu i substancji odżywczych, dlatego też początkowo pojawia się przede wszystkim w trakcie wysiłku, kiedy krew powinna płynąć szybciej. Jeśli jednak zignorujemy ten pierwszy sygnał, problem może się pogłębić, a niedobory powodujące ból zaczną pojawiać się także podczas odpoczynku. Tak zaawansowany etap choroby będzie również powodować inne problemy, na przykład z ciastowatym obrzękiem limfatycznym i/lub gojeniem się ran oraz ich infekcjami.

Ból kończyn może też być skutkiem długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji, a nie ruchu - to najczęściej w efekcie niewydolności żylnej.

Trzeba więc zwrócić uwagę na skurcze mięśni, drętwienie kończyn, chwilowe zaburzenia czucia, ale problemy z krążeniem objawiają się nie tylko w nogach - można też miewać zawroty głowy, szumy uszne, problemy z nerkami, ból w klatce piersiowej. Mogą pojawić się kłopoty z wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami, częstym uczuciem zmęczenia, spadkiem odporności, brakiem apetytu oraz niestrawnością.

Słabe krążenie i co dalej?

Na pewno nie warto bagatelizować problemu i należy udać się do specjalisty. Lekarz po wywiadzie zaleci odpowiednie badania. Dopiero po tym zdiagnozuje chorobę i poda zalecenia. Jeśli to będzie konieczne, zapisze odpowiednie leki. W wyjątkowych, bardzo poważnych stanach, potrzebny może być zabieg chirurgiczny.

Może się też okazać, że krążenie odczuwane jako słabe wciąż jeszcze mieści się w normach i nie wynika z żadnych poważniejszych dolegliwości - wtedy można skorzystać z domowych metod na poprawę krążenia, takich jak odpowiednia ilość ruchu czy zdrowa dieta. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu pt. Jak poprawić krążenie? Ćwiczenia, domowe zabiegi i dieta.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 5 sierpnia 2022
  • Kategoria: Profilaktyka