Obrzęk nóg to popularna przypadłość, szczególnie u seniorów. Pojawienie się obrzęku może wiązać się z wieloma schorzeniami m.in. niewydolnością krążenia, uszkodzeniem naczyń, chorobami serca czy urazami. Jak rozpoznać problem i jak go leczyć? Wyjaśniamy w artykule.
Najczęstsze przyczyny puchnięcia nóg u osób starszych to:
Innymi przyczynami mogą być: urazy i uszkodzenia narządu ruchu, zmiany zapalne i infekcje, cukrzyca i przyjmowanie niektórych leków.
Osoby starsze często mają problem z poruszaniem się i przez większość czasu pozostają w pozycji leżącej. Brak lub ograniczona aktywność fizyczna mogą wpłynąć na powstawanie obrzęków. Zazwyczaj długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej lub leżącej osłabia pracę wielu układów i narządów.
Dodatkowo takie osoby przyjmują leki na stałe i przez dłuższy czas, co również wpływa na gromadzenie się płynów. Osoby starsze unieruchomione w łóżku mają również wiele chorób, jak przewlekła niewydolność serca, nerek, wątroby czy częsta niewydolność żylna i limfatyczna.
W przypadku występowania uczucia ciężkich nóg, gromadzenia wody w organizmie czy wystąpienia obrzęków należy skontaktować się ze specjalistą. Do jakiego lekarza się wtedy udać? Pierwsze kroki skieruj do lekarza rodzinnego, który po wstępnym wywiadzie i badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce. W zależności od podejrzewanej przyczyny może być konieczna konsultacja z:
Zobacz też artykuł: Limfolog, flebolog, angiolog – czym zajmują się ci lekarze?
Może również być potrzebna konsultacja z kardiologiem, nefrologiem, ginekologiem, endokrynologiem czy reumatologiem.
Oprócz konsultacji często wykonuje się specjalistyczne badania, takie jak:
Aby skutecznie leczyć obrzęki nóg, należy poznać przyczynę i zastosować leczenie na chorobę pierwotną, która ten obrzęk wywołała. W tym celu ważna jest pełna diagnostyka i wykonanie wszystkich potrzebnych badań. W przypadku wielu schorzeń konieczne jest ustalenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, najczęściej w połączeniu ze zmianą stylu życia, czyli diety i aktywności fizycznej.
Na początku leczenie opiera się na zmianie stylu życia i farmakologii. Najważniejsze są redukcja wagi, zmiana diety i regularna aktywność fizyczna, w połączeniu z odpowiednimi lekami.
Dodatkowo wprowadza się kompresjoterapię, czyli leczenie uciskowe. Zazwyczaj jest to odzież wykonana z materiału uciskowego w postaci podkolanówek, pończoch, rajstop na kończyny dolne oraz rękawów w przypadku kończyn górnych.
Bardzo dobre rezultaty przynoszą również zabiegi presoterapii, czyli masażu uciskowego, który wspiera powrót żylny poprawiając tym samym krążenie i niwelując obrzęki. Do tych zabiegów wykorzystuje się aparaty do drenażu limfatycznego, w tym domowe urządzenia do presoterapii.
Jeśli metody zachowawcze wymienione wcześniej nie przynoszą rezultatów, wówczas stosuje się leczenie zabiegowe.
Leczenie obrzęków limfatycznych wymaga podejścia wielospecjalistycznego. W tym przypadku najskuteczniejsza jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa (KTP). Składają się na nią
Manualny drenaż limfatyczny, wykonywany przez masażystę lub fizjoterapeutę, wspomaga odprowadzenie obrzęku i daje bardzo dobre rezultaty. Aby podtrzymać efekt, stosuje się bandażowanie wielowarstwowe a w późniejszym etapie odzież uciskową.
Dodatkowo warto wspomóc proces leczenia zabiegiem presoterapii. Do specjalnego aparatu podłącza się mankiety na kończyny, które podczas zabiegu sekwencyjnie napełniają się powietrzem i wspomagają transport limfy i tym samym przyczyniają się do usunięcia obrzęków.
W przypadku obrzęku limfatycznego ważna jest również regularna aktywność fizyczna, np. spacery, jazda na rowerze czy basen.
W zależności od etapu choroby, leczenie będzie wyglądać nieco inaczej. Zazwyczaj ważna jest farmakologia, leczenie uciskowe w postaci pończoch czy podkolanówek, presoterapia (szczególnie na początku leczenia) oraz leczenie chirurgiczne.