Obrzęki i opuchlizna w ciąży - skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Czas czytania: około 4 minuty

Obrzęki i opuchlizna w ciąży - skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Obrzęki nóg w ciąży to powszechna i zwykle niegroźna dolegliwość. Powoduje jednak dyskomfort. Jak sobie z tym poradzić i zmniejszyć opuchliznę? Kiedy należy skonsultować obrzęki ze specjalistą? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Obrzęki w ciąży

Obrzęki w ciąży to naturalna reakcja organizmu na wyzwanie, jakim jest ten stan. Pojawiają się ze względu na to, że w ciele krąży więcej krwi, organizm gromadzi też dodatkowy zapas wody, a powiększona macica naciska na żyły odprowadzające krew z nóg - stąd opuchliznę w ciąży najczęściej obserwuje się wokół kostek, choć może pojawiać się też w okolicy nadgarstków i dłoni. 

Pojawianiu się obrzęków sprzyjają także upały, ciąża mnoga oraz długotrwałe stanie lub siedzenie w jednej pozycji.

Leczenie obrzęków towarzyszących ciąży

Obrzęki nóg, które pojawiły się w ciąży, nie mijają zaraz po porodzie - w pierwszej chwili mogą się wręcz nasilić, ale po kilku, kilkunastu dniach powinny ustąpić. 

Co jednak robić, by względnie komfortowo przetrwać tych kilka miesięcy? Jak pozbyć się opuchlizny? Sposobów na obrzęki w ciąży jest wiele, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. 

 1. Odpoczywaj z nogami uniesionymi nieco powyżej serca.
 2. Sypiaj lub częściej układaj się na lewym boku.
 3. Nie spędzaj zbyt dużo czasu w jednej pozycji siedzącej, często wstawaj, spaceruj.
 4. Stosuj chłodne kąpiele i okłady na nogi.
 5. Pij dużo wody.
 6. Ogranicz używanie soli i picie kawy.
 7. Unikaj ciasnej odzieży i butów. Możesz za to stosować specjalne rajstopy ściągające.
 8. Nie przemęczaj się, dużo odpoczywaj.
 9. Ćwicz w dostosowany do Twoich możliwości i zgodny z dotychczasowym stylem życia sposób. Mogą to być nawet drobne ćwiczenia stopami albo spacery, które też poprawią krążenie, a przez to zmniejszają opuchliznę.
 10. Korzystaj z masażu stóp - może go wykonać bliska osoba albo specjalista.
 11. Wykorzystaj drenaż limfatyczny - delikatny, nieinwazyjny zabieg fizjoterapeutyczny, który usprawnia przepływ krwi i limfy oraz pomaga w odprowadzaniu płynów z kończyn. Może wykonać go specjalista, ale możesz także skorzystać ze specjalnych aparatów do drenażu limfatycznego, jak na przykład CarePump, dzięki któremu poddasz się zabiegowi we własnym salonie czy sypialni o dowolnej porze, zawsze kiedy będziesz czuła taką potrzebę.

Pamiętaj, by metody te skonsultować ze swoim lekarzem. To on najlepiej będzie wiedział, które będą dla ciebie najlepsze, a być może podpowie, jak zmniejszyć opuchliznę także innymi sposobami.

Spuchnięte nogi w ciąży czy nadciśnienie indukowane ciążą?

Obrzęk nóg w ciąży jest zjawiskiem normalnym od końcówki drugiego trymestru i zwykle przechodzi sam po dłuższym odpoczynku. Jeżeli jednak opuchlizna nie znika po nocy, obejmuje inne obszary ciała niż stopy i dłonie, a dodatkowo zauważyłaś wzrost ciśnienia, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Obrzęki wraz z podwyższonym ciśnieniem i białkomoczem mogą świadczyć o nadciśnieniu indukowanym ciążą, nazywanym też EPH-gestozą albo zatruciem ciążowym. Wtedy należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, które zwykle obejmują dużo odpoczynku, unikanie stresu, odpowiednią dietę i leki.

To o tyle ważne, że nieleczone zatrucie ciążowe może prowadzić do stanu przedrzucawkowego lub rzucawki, które oznaczają bezwzględny pobyt w szpitalu i mogą prowadzić do komplikacji, takich jak przedwczesny poród, odklejenie się łożyska czy niedotlenienie dziecka.

Nie martw się jednak przedwcześnie - puchnięcie nóg w ciąży to powszechny problem, niekoniecznie objaw poważnych dolegliwości. Wszelkie wątpliwości konsultuj ze specjalistą.

Ponieważ podchodzimy bardzo poważnie do kwestii zdrowotnych, to musimy podkreślić, że treści tego artykułu nie można traktować jako porady lekarskiej. Warto zapoznać się z możliwościami radzenia sobie z danym problemem, ale bezwzględnie konieczna jest konsultacja się z lekarzem prowadzącym. Tylko on - na podstawie szczegółowego wywiadu, przeprowadzonych badań - może zalecić konkretne postępowanie.

 • Data wpisu: 6 sierpnia 2021
 • Kategoria: Obrzęki