Opuchlizna nóg - o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?

Czas czytania: około 4 minuty

Opuchlizna nóg - o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?

Obrzęki nóg to częsta dolegliwość, która zazwyczaj jest jedynie objawem większego problemu. Co może być przyczyną opuchniętych kostek u nóg? Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Kiedy puchną nogi? Najczęstsze sytuacje

Niewielka opuchlizna nóg, zwłaszcza kostek, może pojawiać się podczas upałów, po dłuższej podróży lub pracy siedzącej albo stojącej, w wyniku (nawet łagodnego) urazu, zmęczenia czy jako efekt pracy hormonów i gromadzenia płynów w organizmie w konkretnym momencie cyklu menstruacyjnego. Na opuchnięte kostki u nóg szczególnie często skarżą się osoby z nadwagą i otyłością, a także kobiety w ciąży. 

Zobacz też: 

Dopóki zdarza się to sporadycznie i w uzasadnionych momentach, nie ma powodu do zmartwień, wystarczy zastosować jeden z domowych sposobów na opuchliznę

Jeśli jednak problem się nasila lub nawraca regularnie, trzeba skonsultować go z lekarzem, ponieważ może być to objaw poważniejszych dolegliwości.

Dlaczego puchną nogi? Fizjologiczne przyczyny obrzęków

Generalnie przyczyną opuchniętych kostek czy nóg jest osłabione krążenie płynów ustrojowych w organizmie. Mogą to być problemy np. z: 

  • układem krążenia (chorobami serca lub naczyń krwionośnych, żylakami), 
  • układem limfatycznym (obrzękiem limfatycznym pierwotnym lub wtórnym),
  • funkcjonowaniem wątroby,
  • niewydolnością nerek,
  • niewydolnością tarczycy.

Opuchlizna kostek, ale również innych miejsc, może być też skutkiem urazu lub miejscowego stanu zapalnego. 

Warto pamiętać o wspomnianych wcześniej czynnikach ryzyka, które same są w stanie wywołać niegroźny obrzęk, a mogą potęgować problem w przypadku choroby lub wręcz ją spowodować (np. długa praca siedząca może powodować powstawanie żylaków). 

Spuchnięte nogi - objawy towarzyszące

Na jakie objawy poza samymi puchnącymi kostkami zwrócić uwagę? Bardzo często obrzękowi towarzyszą bóle i/lub skurcze łydek, mrowienie czy drętwienie kończyn, zaczerwienienie, większa ciepłota ciała w tym miejscu. Przy niektórych chorobach mogą pojawić się tzw. pajączki na nogach.

Warto zwrócić uwagę na to, czy opuchlizna jest symetryczna, czy też tylko jedna noga jest opuchnięta, i gdzie dokładnie: od kolana do kostki, tylko przy kostce, a może obrzęk sięga wyżej; czy stopa też jest obrzęknięta. Dobrze zastanowić się także, czy problem jest powiązany z wysiłkiem oraz czy ustępuje po odpoczynku. Przemyślane odpowiedzi na te pytania ułatwią lekarzowi poprawną diagnozę.

Co ważne, w przypadku obrzęku limfatycznego sama opuchlizna kostek czy nóg jest jedynym objawem. Początkowo jest ona bezbolesna i miękka, łatwo więc ją zignorować. Tymczasem rozpoznanie obrzęku limfatycznego na wczesnym etapie pozwala powstrzymać rozwój choroby i działać profilaktycznie, zanim schorzenie spowoduje większe szkody w organizmie.

Co na opuchliznę nóg? Metody leczenia

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek metody leczenia specjalista zleci pacjentowi badania, które potwierdzą jego diagnozę. Sam proces leczenia będzie ściśle związany z tym, dlaczego puchną kostki czy nogi.

Drenaż limfatyczny przy użyciu aparatu CarePump

Na puchnące kostki po ciężkim dniu wystarczą domowe sposoby, takie jak kąpiele nóg w zimnej wodzie lub w wodzie z solą z dodatkiem siarczanu magnezu oraz odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.

W przypadku obrzęków limfatycznych jedną z najlepiej sprawdzających się metod jest drenaż limfatyczny. Zawsze jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, by indywidualnie skonsultować tę technikę pracy z obrzękiem. 

Drenaż limfatyczny to masaż wykonywany przez rehabilitanta, ale może być on także przeprowadzony z pomocą profesjonalnego aparatu do drenażu limfatycznego, takiego jak CarePump. Wypełniające się powietrzem komory mankietów lekko uciskają kończynę, co daje efekt podobny do tego, który osiągają specjaliści z pomocą dłoni.

Poza tym często zaleca się kompresjoterapię (noszenie odzieży uciskowej) i odpowiednio dobrane ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.

Jednak nie dla każdego te rozwiązania będą właściwe, dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna, aby bezpiecznie i skutecznie poradzić sobie ze spuchniętymi nogami.

  • Data wpisu: 14 października 2021
  • Kategoria: Obrzęki