Opuchnięte kostki i nogi po podróży – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Czas czytania: około 7 minut

Opuchnięte kostki i nogi po podróży – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Utrzymywanie przez dłuższy czas pozycji siedzącej czy stojącej może nieść za sobą konsekwencje w postaci opuchniętych nóg. Najczęściej taki stan jest związany z wielogodzinną pracą biurową czy wykonywaniem takich zawodów jak fryzjer czy sprzedawca. Jednak nogi mogą również puchnąć w związku z wyższą temperaturą np. w lecie czy po dłuższych podróżach. Ostatni wymieniony przypadek może dotyczyć każdego. Jak radzić sobie z opuchniętymi nogami po podróży i jak zapobiegać obrzękom? Wyjaśniamy.

Puchnięcie (obrzęk) nóg po długiej podróży

Dłuższa podróż wiąże się z unieruchomieniem w pozycji siedzącej. Wówczas mięśnie kończyn dolnych pozostają w bezruchu, a stawy kolanowe i biodrowe utrzymywane są w zgięciu. W związku z wyżej opisaną wymuszoną pozycją utrudniony jest odpływ krwi i limfy ze stóp i podudzi.

Krew musi pokonywać siłę grawitacji, płynąc w kierunku serca bez pomocy pompy mięśniowej, bo mięśnie pozostające w bezruchu nie pracują, a dodatkowo zgięte kolana i biodra utrudniają przepływ i ułatwiają gromadzenie się wody. Jeśli dołożymy do tego upał, czyli zwiększoną temperaturę otoczenia, i niedostateczne nawodnienie, to do obrzęków, zastoju i niewydolności naczyniowej już prosta droga.

Dlaczego nogi puchną podczas podróży?

Przyczyn opuchniętych nóg może być wiele. Przede wszystkim stan ten może być związany z zatrzymaniem wody w organizmie, np. na skutek nieodpowiedniej podaży wody lub niewłaściwej diety i za dużego spożycia soli. Jeśli opuchlizna występuje tylko w podróży, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jeśli jednak jest regularną dolegliwością to warto przyjrzeć się temu dokładniej.

Puchnięcie nóg może wynikać z następujących dolegliwości i schorzeń:

 • Choroby nerek – uszkodzenie i niewydolność nerek może wiązać się z trudnością usuwania nadmiaru płynów z krwi, co skutkuje gromadzeniem się płynów i obrzękami.
 • Choroby serca – najczęściej niewydolnością i chorobą wieńcową. W przypadku niewydolności serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi, co może prowadzić do zastoju i obrzęków nóg. Choroba wieńcowa natomiast związana jest ze zwężeniem lub zablokowaniem tętnic wieńcowych, co w konsekwencji może spowodować zatrzymanie płynów i obrzęki.
 • Choroby wątroby – stopniowe uszkodzenie wątroby wpływa na zaburzenie regulacji płynów, co z kolei może je zatrzymywać i predysponować do opuchlizny.
 • Zaburzenia hormonalne – obrzęki związane są często z okresem przed miesiączką, w trakcie menstruacji a także w ciąży i mogą tym okresom towarzyszyć. Dodatkowo terapia hormonalna może również predysponować do opuchlizny.
 • Urazy – skręcenia kostki i złamanie w obrębie kości nóg, których proces leczniczy nie został zakończony lub nie był prowadzony prawidłowo, może dawać objawy miejscowego obrzęku nóg.

Sposób na obrzęki – unoszenie nóg po podróży

Jak leczyć obrzęki nóg występujące po podróży?

Przede wszystkim występowanie obrzęków po podróży wiąże się z obecnością jakiegoś problemu i w pierwszej kolejności należy wyeliminować podstawowe schorzenie, które do tych obrzęków doprowadziło. Najczęściej leczenie przyczyny niweluje również objawy z tym związane, czyli będzie również działać na opuchnięte nogi po podróży.

Jeśli jednak nie zna się przyczyny lub jest w trakcie diagnozy, warto zastosować chociaż leczenie objawowe.

 • Po podróży, gdy występują obrzęki, warto odpocząć w pozycji leżącej, aby kończyny dolne były wyprostowane i znajdowały się na jednym poziomie. Wspiera to krążenie krwi i limfy tym samym zmniejszając powstały obrzęk.
 • Dodatkowo ważna jest lekka aktywność fizyczna, czyli proste ćwiczenia wspomagające pompę mięśniową.
 • Należy również regularnie pić wodę i wzbogacić dietę o substancje moczopędne.
 • W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie farmakologii, czyli leków wspomagających odprowadzanie wody z organizmu.
 • U części osób pomogą również zimne okłady czy kąpiele w zimnej wodzie.
 • Zmniejszenie obrzęku można uzyskać także poprzez manualny drenaż limfatyczny i presoterapię. Poprzez te zabiegi pobudzane są układ krwionośny i limfatyczny, dzięki czemu wspomaga się odprowadzenie płynów i likwidację obrzęków.

Czy można zapobiec puchnięciu nóg podczas podróży?

Profilaktyka opuchniętych nóg jest bardzo ważna, gdyż można zapobiegać temu stanowi lub minimalizować wielkość powstałego obrzęku.

Przede wszystkim na czas podróży i dłuższego unieruchomienia bardzo ważna jest odzież kompresyjna. Stosuje się zazwyczaj podkolanówki uciskowe z I stopniem kompresji. Odzież kompresyjna, założona na czas podróży, wspiera powrót żylny i odpływ limfy z dystalnych części kończyn, co zapobiega tworzeniu się opuchlizny.

Jeśli mamy możliwość, to warto podczas podróży utrzymywać nogi na podwyższeniu, co wspomaga powrót żylny i zapobiega powstawaniu opuchlizny.

Dodatkowo ważna jest aktywność fizyczna, choć w podróży może wydawać się to trudnym zadaniem. Podczas lotu samolotem czy jazdy pociągiem należy często wykonywać zgięcia i wyprosty w stawach skokowych i krążenia stopami. Wskazane są również wspięcia na palce, stąpanie z nogi na nogę oraz spacery do toalety. Podróżując samochodem w dłuższą trasę warto zaplanować częstsze przystanki, które wykorzysta się na energiczne spacery po parkingu, podskoki i wspięcia na palce.

A co robić na co dzień, jeśli wiemy, że mamy predyspozycje do powstawania obrzęków? Aby zapobiegać puchnięciu i wspierać układ krążenia, ważna jest regularna aktywność fizyczna. Wystarczy 30 minut dziennie spaceru, jazdy na rowerze lub lekkich ćwiczeń, aby wspierać powrót żylny i utrzymać funkcjonalność układu krążenia na najwyższym poziomie.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zastosowanie presoterapii, czyli zabiegu polegającego na mechanicznym drenażu limfatycznym, który pobudza pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Zabieg ten niweluje uczucie ciężkich nóg, przyspiesza odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz usprawnia krążenie krwi i limfy zapobiegając tym samym tworzeniu się obrzęków nóg.

Domowy drenaż limfatyczny na obrzęki nóg

By przeprowadzić zabieg presoterapii, należy posiadać aparat do drenażu limfatycznego i mankiety na określoną część ciała, czyli w tym przypadku: na nogi. Do zastosowania profilaktycznego polecamy domowe aparaty do drenażu limfatycznego. Posiadają one gotowe wbudowane programy, w tym oczywiście programy przeciwobrzękowe. Obsługa aparatu jest bardzo prosta, szczegółowo przedstawiona w instrukcji obsługi, ale przedstawiliśmy ją też w krótkim filmie.

Zobacz też inne artykuły o obrzękach, w tym:

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 19 kwietnia 2024
 • Kategoria: Obrzęki, Profilaktyka