Opuchnięte kostki - przyczyny i domowe sposoby na obrzęk kostek

Czas czytania: około 6 minut

Opuchnięte kostki - przyczyny i domowe sposoby na obrzęk kostek

Opuchnięte kostki to niekomfortowa dolegliwość, która czasem ma bardzo błahe przyczyny, ale może też być istotnym objawem poważnych chorób. Jakich? O tym poniżej. Podpowiadamy też, jak radzić sobie z obrzękiem nóg domowymi sposobami.

Czym jest obrzęk kostki?

Na początku warto wyjaśnić, na czym polega problem. Puchnięcie kostek oznacza zbieranie się płynu ustrojowego (np. krwi, płynu limfatycznego) w przestrzeni pozakomórkowej kończyny. Płyny, które nie są prawidłowo odprowadzane, powodują obrzęk.

Opuchnięte kostki – przyczyny

Obrzęki kostek mogą być spowodowane bardzo różnymi czynnikami - poniżej omówimy najważniejsze z nich.

Stan zapalny

Obrzęk kostki może być reakcją na uraz, np. stłuczenie lub skręcenie kostki, ale także błahe przemęczenie, przeciążenie nóg na treningu. Jeśli kontuzja nie jest poważna, taka opuchlizna szybko sama ustąpi.

Hormony

Jednym z sygnałów, że warto sprawdzić poziom hormonów jest obrzęk kostek obu nóg. W ten sposób czasem uwidaczniają się choroby tarczycy. Nogi mogą puchnąć nawet wtedy, gdy gospodarka hormonalna działa prawidłowo, ale dochodzi do zmian poziomu hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego.

Ciąża

Opuchnięte kostki u nóg w ciąży mogą pojawić się z dwóch powodów. Jednym są opisane wyżej hormony i zatrzymywanie wody, drugim - grawitacja i zmieniające się ciało. W organizmie  ciężarnej krąży dużo więcej krwi, a jednocześnie rosnący brzuch oraz macica uciskają na żyły, utrudniając jej przepływ. Więcej piszemy o tym w artykule: Obrzęki i opuchlizna w ciąży - skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Upały

To powszechna przyczyna obrzęków. Wysokie temperatury skłaniają organizm do zatrzymywania wody oraz rozszerzają żyły u człowieka, co utrudnia odpływ krwi. To jednak stan chwilowy, z którym łatwo poradzić sobie domowymi sposobami. Zobacz: Puchnięcie nóg podczas upałów - przyczyny i sposoby łagodzenia letnich obrzęków.

Długie siedzenie w pracy lub podczas podróży

To, że praca siedząca nie służy naszemu zdrowiu, to żadna nowość. Kiedy spędzamy wiele godzin, zbyt rzadko wstając (wystarczy kilkuminutowy spacer co godzinę), organizm nie działa tak, jak powinien. Odpływ krwi i płynu limfatycznego z nóg jest utrudniony, co może spowodować obrzęk limfatyczny kostki lub innego rodzaju opuchliznę.

W samolocie dodatkowo dochodzi zmiana ciśnienia, która może ten efekt potęgować.

Opuchnięte kostki często są wynikiem pracy stojącej lub siedzącej

Zbyt uboga dieta z dużą ilością soli

Mało różnorodna dieta w połączeniu z nadużywaniem soli to prosta droga do wielu problemów, w tym także puchnących kostek.

Choroby układu limfatycznego

Obrzęk limfatyczny kostki to jedna z najpowszechniejszych oznak kłopotów tego układu. Chłonka gromadzi się w kończynach, kiedy naczynia są niewydolne lub coś sprowokowało jej nadprodukcję.

Choroby układu krwionośnego

Obrzęk nóg może być objawem poważniejszych, potencjalnie niebezpiecznych schorzeń, takich jak nadciśnienie, niedokrwistość czy zakrzepica, które mogą prowadzić do zatoru lub zawału. To samo dotyczy chorób serca, np. niewydolności mięśnia sercowego, charakterystycznych dla osób starszych.

Choroby nerek

Drugim istotnym organem, który może powodować problemy z opuchniętymi kostkami, są nerki. Ich niewydolność lub zespół nerczycowy to bardzo poważne schorzenia, dlatego badania pod tym kątem będą prawdopodobnie jednymi z pierwszych, które zaleci lekarz przy obrzęku kostek obu nóg.

Stosowanie niektórych leków

Niestety niektóre leki mogą mieć skutki uboczne - jednym z nich jest właśnie obrzęk kostek.

Opuchnięte kostki - leczenie

Jak widać, przyczyn problemu może być wiele - od błahych i chwilowych po bardzo poważne. Nie warto bagatelizować puchnięcia kostek, jeśli zdarza się to coraz częściej. Im szybciej odkryje się pewne dolegliwości, tym łatwiej je wyleczyć. Nie ma potrzeby konsultować jedynie pojedynczych przypadków obrzęków, jeśli pojawiły się dodatkowe czynniki (upał, podróż, wielogodzinne siedzenie bez przerw na spacer). W innym razie badania są konieczne, by znaleźć przyczynę, rozwiązać problem i nie pogorszyć stanu poprzez stosowanie nieadekwatnych domowych sposobów leczenia obrzęków.

Profesjonalna diagnoza jest kluczowa, by sięgnąć po odpowiednie metody przeciwdziałania, a część z nich można łatwo zastosować w domu. 

Opuchnięte kostki u nóg - domowe sposoby i profilaktyka

Na obrzęki sprowokowane czynnikami zewnętrznymi pomagają: 

  • leżenie z uniesionymi nogami, 
  • zimne okłady i chłodne prysznice (oraz unikanie gorących kąpieli). 

Warto też ograniczyć ilość soli w diecie i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc wodę oraz napoje izotoniczne (w tym te domowej roboty), a unikając alkoholu.

Kolejnym punktem profilaktyki jest ruch. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla osób, które wiele godzin spędzają siedząc w samochodzie lub przy biurku. Choć najlepiej dwa razy w tygodniu uprawiać sport, to nawet regularne przerwy i kilkuminutowy spacer mogą naprawdę wiele zmienić.

W niektórych przypadkach stosuje się odzież uciskową oraz drenaż limfatyczny - trzeba jednak pamiętać, że te metody mają ważne przeciwwskazania, takie jak niektóre choroby układu krwionośnego. Drenaż limfatyczny jest bardzo skutecznym sposobem na walkę m.in. z obrzękami limfatycznymi. Choć są to w pełni profesjonalne zabiegi, na rynku dostępne są także aparaty do domowego drenażu limfatycznego, doskonałe dla osób, które borykają się z przewlekłymi, nawracającymi dolegliwościami.

Domowy drenaż limfatyczny - zabieg wykonywany aparatem CarePump

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 20 maja 2022
  • Kategoria: Obrzęki