Dobrze wykonany taniec wygląda bardzo lekko i swobodnie, ale zwykle wiąże się z intensywną pracą całego ciała. By rozwijać się w swojej dziedzinie, tancerze trenują równie intensywnie jak inni sportowcy i tak samo dotyka ich zmęczenie po treningu, ból i obrzęki nóg. To uniwersalne sygnały, że czas na regenerację organizmu. W jaki sposób presoterapia pomaga tancerzom?
Presoterapia to jedna z najbardziej cenionych metod fizjoterapii dla sportowców. Jest ona bowiem stosowana nie tylko do leczenia kontuzji, ale przede wszystkim do przyspieszenia regeneracji między treningami czy zawodami. Dzięki temu zawodowcy osiągają jeszcze lepsze wyniki i potrzebują krótszego czasu odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami.
Drenaż limfatyczny pomaga zasadniczo wszystkim sportowcom, szczególnie tym trenującym sporty lekkoatletyczne oraz wytrzymałościowe. Równie pomocny będzie dla tancerzy.
Prawidłowa regeneracja tancerza jest niezbędna, by rozwijać się w tej dziedzinie. Zdarzają się jednak okresy intensywnej pracy, kiedy czasu na odpoczynek jest za mało - nie warto go jednak bagatelizować. Przetrenowywanie się jest ryzykowne nie tylko ze względu na gorsze efekty mimo cięższej pracy, ale też dlatego, że w takich warunkach bardzo łatwo o kontuzję, która może w ogóle uniemożliwić dalszą realizację ambitnych planów i na przykład zniweczyć miesiące przygotowań do ważnego występu.
Jesteś zmęczony, bolą cię nogi, zaczynają dokuczać ci obrzęki? To sygnał, że czas odpocząć! Kiedy mowa o metodach regeneracji dla tancerzy, często zwraca się uwagę na takie rzeczy jak relaks, odpowiedniej jakości sen, właściwie dobrana, bogata dieta i dobre nawodnienie, rozluźniające ciepłe kąpiele (po lżejszych treningach lub w kolejnych dniach odpoczynku) lub zimne prysznice (po intensywnym wysiłku, im wcześniej, tym lepiej), masaże oraz automasaże.
Presoterapia jest rodzajem delikatnego masażu, który pobudza krążenie płynów ustrojowych w układach limfatycznym i krwionośnym. W ten sposób zapobiega powstawaniu obrzęków i usprawnia proces samonaprawy uszkodzonych komórek w nadwyrężonych tkankach. Działa też rozluźniająco na mięśnie.
Dla tancerza oznacza to więc mniejsze zmęczenie po treningu, mniejszy ból oraz uniknięcie obrzęków nóg po intensywnym okresie. Co więcej, nawet jeśli te dolegliwości już się pojawiły, zabieg wciąż można wykonać - pomoże on złagodzić objawy przetrenowania i szybciej się z nim uporać.
Warto wiedzieć, że drenaż limfatyczny wpływa na ciało nie tylko od wewnątrz, ale poprawia również wygląd skóry i wspiera walkę z cellulitem.
Tak naprawdę każdy intensywny trening taneczny warto zakończyć sesją drenażu limfatycznego, niezależnie od tego, czy jesteś zawodowcem czy amatorem. Dotyczy to zarówno tańców mocno angażujących mięśnie całego ciała, jak balet, wywodzący się z niego jazz, różne formy tańca współczesnego czy pole dance; tych, które wykorzystują tupanie lub podskoki, na przykład tap dance (stepowanie), flamenco, klasyczne tańce indyjskie, tańce irlandzkie, lindy hop albo swing; jak i tych, w których praca stóp, choć niekoniecznie widoczna, jest bardzo istotna - do nich należą między innymi tango argentyńskie, salsa czy tańce towarzyskie.
Warto pamiętać, że na poziom wysiłku nóg przekłada się także wysokość obcasa - tancerki noszące wysokie szpilki będą odczuwać zmęczenie i ból nóg szybciej niż gdyby tańczyły w płaskich butach. Szczególnie tancerki mogą więc być zainteresowane regularnym korzystaniem z presoterapii.
Jak już wspomnieliśmy, najlepiej zabieg móc wykonać możliwie szybko po wysiłku. Oczywistym jest jednak, że pokazy, imprezy taneczne czy cykle warsztatów kończą się o godzinie, o której nie mamy już możliwości spotkania z fizjoterapeutą. Wtedy pomóc nam może aparat do domowego drenażu limfatycznego, taki jak CarePump.
Na czym to polega? Mechaniczna presoterapia spełnia dokładnie te same zadania, co zabieg w wykonaniu rehabilitanta, ale jego dłonie zastępują specjalne mankiety (dostępne na różne części ciała: nogi, ręce, biodra i brzuch). Takie rękawy, nogawki lub spodenki zakłada się, przypina specjalnymi taśmami do małego urządzenia pompującego do nich powietrze i uruchamia zabieg o odpowiednich, skonsultowanych wcześniej z fizjoterapeutą parametrach.
Kompaktowa forma CarePump umożliwia łatwe zabranie sprzętu ze sobą na wyjazdy czy zawody, a dzięki ładowaniu akumulatorowemu nie musisz mieć nawet dostępu do gniazdka elektrycznego.