Puchnięcie nóg od kolan w dół jest niespecyficznym objawem, jednak nie należy go bagatelizować. Może być związane z łagodnymi stanami przejściowymi, ale również z poważnymi stanami chorobowymi. Występowanie regularnej opuchlizny powinno być sygnałem do konsultacji lekarskiej. Jakie schorzenia są związane z opuchlizną i co można z tym zrobić? Wyjaśniamy w artykule.
Puchnięcie nóg to częsta przypadłość, która może być związana z:
Opuchnięte nogi pojawiają się często w upalne dni. Podwyższona temperatura, w połączeniu z małą ilością spożywanych płynów, prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i może skutkować opuchniętymi nogami.
Gromadzenie płynów jest również częste w ciąży, okresie menopauzy i przed miesiączką. Wówczas może pojawiać się opuchlizna nie tylko od kolana w dół, ale również w innych częściach ciała.
Puchnięcie nóg może być związane z urazami, np. skręceniem kostki, i powodować miejscowy obrzęk i trudności z jego odprowadzeniem. Dodatkowo w tym przypadku pojawiają się również ból, utrudnione poruszanie się, czasem również krwiak i wysięk. Samo unieruchomienie po urazie również może powodować obrzęki nóg od kolan w dół.
Przyczyną opuchlizny może być także praca – długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub wielogodzinna praca przy biurku będzie utrudniać przepływ krwi i limfy, tym samym predysponując do obrzęków.
Ponadto obrzęki mogą wskazywać na występowanie chorób serca, nerek, wątroby, niewydolności żylnej i limfatycznej czy żylaków. Obrzęk nóg może być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. leków antykoncepcyjnych, sterydów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy leków podawanych przy nadciśnieniu. W przypadku leków częściej będą to jednak objawy ogólnie niż miejscowe.
Jeśli cierpisz z powodu obrzęku nóg, ten problem nawraca, a dolegliwości nasilają się, to warto udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad i badanie fizykalne, a także zleci dodatkowe badania albo skieruje do innego specjalisty.
Bardzo często wykonuje się USG dopplerowskie, aby określić lokalizację obrzęku oraz jego rozległość. Bardzo charakterystycznym i prostym do przeprowadzenia testem w przypadku obrzęku jest test Stemmera. Polega on na uniesieniu fałdu skórnego u nasady palca stopy. Jeśli uniesienie fałdu nie jest możliwe, to mówimy wówczas o dodatnim objawie, który wskazuje na obrzęk limfatyczny. W zależności od podejrzeń co do przyczyny obrzęku, dodatkowymi badaniami mogą być tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, limfoscyntygrafia czy badanie czynności serca.
Najskuteczniejszym leczeniem jest oczywiście działanie przyczynowe. Jeśli opuchlizna jest skutkiem ubocznym działania leków, wówczas ważna jest konsultacja lekarska i próba doboru nowego leczenia.
Jeśli opuchlizna wynika z urazu, to stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, chwilowe unieruchomienie i odpoczynek z uniesioną stopą nad podłoże oraz zabiegi fizykalne, takie jak jonoforeza czy krioterapia.
U osób z niewydolnością nerek czy serca korzystne może okazać się zastosowanie leków moczopędnych oraz monitorowanie stanu pacjenta.
Gdy obrzęk kończyn dolnych wiąże się z niewydolnością lub uszkodzeniem układu limfatycznego, wówczas bardzo często ma zastosowanie Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. W jej skład wchodzą:
Aby zapobiegać obrzękom, należy zmienić styl życia na bardziej aktywny. Ważne, aby zacząć małymi kroczkami - zamienić samochód na rower lub spacer, jeśli mamy do pokonania krótki odcinek, albo wyjazd windą na wyjście po schodach.
Dodatkowo ważna jest codzienna aktywność w postaci spacerów lub prostych aktywności, wykonywanych w przerwach w pracy. Jest to szczególnie ważne u osób, które pracują większość czasu w pozycji stojącej lub siedzącej.
Osoby, które mają predyspozycje do tworzenia się obrzęków, powinny zrezygnować z ciasnej obciskającej bielizny i odzieży, niewygodnego obuwia, np. na obcasie, oraz odpoczywać w pozycji leżącej lub półleżącej z uniesionymi stopami.
Ważnym aspektem w zapobieganiu obrzękom jest dieta. Należy zrezygnować z produktów konserwowanych jonem sodowym oraz ograniczyć spożycie soli. Warto dbać o nawodnienie, wypijając około 2,5 litra wody dziennie, i wprowadzić produkty bogate w potas, aby wspomagać regulację gospodarki wodnej.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, jak uczucie ciężkich nóg, wówczas warto zastosować zabiegi wspomagające układ limfatyczny i krążenie płynów. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się codzienne zabiegi presoterapii.
Zabieg ten można wykonywać zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i samodzielnie w domu przy użyciu aparatów do drenażu limfatycznego, np. marki CarePump. Presoterapia wspiera krążenie krwi i limfy, usuwanie toksyn z organizmu, redukuje obrzęki, zmniejsza cellulit i poprawia wygląd skóry, a dodatkowo relaksuje i odpręża, co powoduje uczucie ulgi po ciężkim dniu. Do takich celów stworzyliśmy domowe aparaty do drenażu limfatycznego.
Obrzęk to objaw niespecyficzny, co znaczy, że może być związany z wieloma problemami i jednostkami chorobowymi, dlatego nie należy go bagatelizować. Jeśli objawy pojawiają się często, nawracają lub pogłębiają, to należy skonsultować się ze specjalistą.