Regeneracja potreningowa a drenaż limfatyczny - korzyści z presoterapii dla sportowców

Czas czytania: około 4 minuty

Regeneracja potreningowa a drenaż limfatyczny - korzyści z presoterapii dla sportowców

Regeneracja potreningowa nie przez wszystkich sportowców jest odpowiednio doceniana, choć efekty ciężkiej pracy zależą także od niej. Odpowiednia regeneracja nie tylko pomaga uniknąć kontuzji, ale też poprawia wyniki. Jedną z najskuteczniejszych metod jej wsparcia jest masaż limfatyczny dla sportowców. Dlaczego? Sprawdź poniżej.

Waga regeneracji potreningowej

Regeneracja potreningowa jest równie ważna, co dobrze skonstruowany trening. Dobrze przeprowadzona pozwala podjąć wysiłek kolejny raz w dużo krótszym czasie niż kiedy się ją zaniedba lub - co gorsze - zignoruje. Nadwyrężenie tkanek, które nie odpoczęły odpowiednio, to bowiem prosta droga do kontuzji przeciążeniowych, a te wymuszają przerwę znacznie dłuższą niż zapobiegawcza. 

To także istotne w szczycie sezonu sportowego, kiedy częstotliwość zawodów czy rozgrywek jest większa, a jednocześnie utrzymanie długi czas jak najlepszej formy i osiąganie najwyższych możliwych wyników - szczególnie ważne.

Wsparcie organizmu w regeneracji

Regenerację potreningową można jednak przyspieszyć. Podstawą są odpowiednia ilość snu, nawadnianie organizmu i właściwie zbilansowane posiłki, ale sportowcy cenią też wizyty w saunie (najlepiej dzień po treningu), masaże oraz inne zabiegi fizjoterapeutyczne.

Drenaż limfatyczny aparatem CarePump jako element regeneracji potreningowej

Zabiegi dla sportowców

Wybór masaży we wszystkich gabinetach je oferujących - czy to fizjoterapeutycznych, czy SPA - jest ogromny. Są wśród nich masaż sportowy, relaksacyjny, klasyczny, ale też bardziej wyspecjalizowane, jak na przykład masaż limfatyczny. 

Inne zabiegi fizykalne, ze względu na konieczność użycia specjalistycznych sprzętów i wyższe koszty, są nieco mniej popularne, choć coraz częściej fizjoterapeuci opiekujący się zawodowymi sportowcami korzystają m.in. z laseroterapii wysokoenergetycznej czy terapii TECAR.  

Zapaleni, ale niekoniecznie zawodowi sportowcy, z takich opcji jednak nie skorzystają. Nawet regularne wizyty w salonach masażu lub u rehabilitanta mogą być kłopotliwe, kiedy łączy się pracę i codzienne obowiązki z intensywnymi treningami oraz życiem rodzinnym czy towarzyskim. W takiej sytuacji doskonałym wyborem dla sportowców będzie mechaniczny drenaż limfatyczny. 

Presoterapia a sport

Presoterapia, czyli mechaniczny drenaż lub masaż limfatyczny, to zabieg pobudzający przepływ chłonki przez naczynia limfatyczne, a w związku z tym - usuwanie z organizmu toksyn i produktów ubocznych przemiany materii, ale też poprawiający krążenie krwi, odżywienie i dotlenienie komórek.

Podstawowe korzyści z drenażu limfatycznego w sporcie to:

  • mniejszy ból mięśni i uczucie „lekkich nóg”,
  • skrócony czas regeneracji,
  • zwiększona wydolność organizmu, a w efekcie poprawa wyników sportowych.

Presoterapia przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy przemęczenie daje o sobie znać w postaci obrzęków lub nadwyrężenia mięśni. Przy regularnym stosowaniu masażu limfatycznego mniej groźne dla sportowców są też mikrourazy, ponieważ zabiegi przyspieszają ich gojenie się. 

Warto też dodać, że mniejsze zmęczenie oznacza lepszy nastrój, a to także nie pozostaje bez wpływu na jakość treningów czy udział w zawodach.

Co ważne - presoterapia jako jedna z nielicznych metod nie ogranicza użytkownika do wykonywania zabiegu raz na kilka dni, można ją wykonywać codziennie. Niektóre marki, np. CarePump, wzięły to pod uwagę i zaprojektowały urządzenia tak, by były one kompaktowe i możliwie lekkie. Dzięki temu użytkownicy mogą zabierać je ze sobą wszędzie, gdzie chcą - na treningi, zgrupowania, zawody czy wakacje, i korzystać z nich zawsze wtedy, kiedy potrzebują. 

Co więcej - aparaty do drenażu limfatycznego CarePump z serii Sport są zasilane akumulatorowo, więc zabiegi można wykonywać w dowolnym miejscu, także na boisku sportowym czy w drodze powrotnej z zawodów.

Poszczególne aparaty różnią tym, ilu komorowe mankiety obsługują. Warto wiedzieć, że im więcej komór znajduje się w mankiecie, tym bardziej precyzyjny jest zabieg drenażu. W związku z tym sportowcom polecamy przede wszystkim aparat CarePump Move6 (obsługuje mankiety 6-komorowe) lub CarePump Move8 (obsługuje mankiety 8-komorowe). W obu tych urządzeniach do wyboru jest 5 trybów pracy, a ciśnienie można ustawiać w zakresie 30-250 mmHg.

  • Data wpisu: 28 maja 2021
  • Kategoria: Regeneracja