Rekonwalescencja po liposukcji - masaż i ubrania uciskowe na opuchliznę oraz obrzęki

Czas czytania: około 4 minuty

Rekonwalescencja po liposukcji - masaż i ubrania uciskowe na opuchliznę oraz obrzęki

Liposukcja wykorzystywana jest do kształtowania sylwetki, najczęściej w obszarze brzucha, ud i pośladków. Rekonwalescencja po operacji tzw. odsysania tłuszczu trwa kilka miesięcy i zwłaszcza w początkowym okresie może się wiązać z opuchlizną. Jak jej zaradzić? Zapraszamy do lektury.

Zabieg liposukcji

Tradycyjna liposukcja to popularny zabieg, mający na celu usunięcie nadmiarowej tkanki tłuszczowej, opornej na nieinwazyjne metody, takie jak ćwiczenia i dieta. Jak każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą pewne ryzyko, a powrót do pełnej sprawności wymaga nieco czasu. Poniżej opisujemy, jak okres regeneracji będzie wyglądać i co można zrobić, by go skrócić.

Rekonwalescencja po liposukcji - co dzieje się z ciałem po zabiegu?

Rekonwalescencja po liposukcji trwa około pół roku (w zależności od rozległości operacji, ale też wieku, innych chorób i indywidualnych predyspozycji). To czas, w którym organizm goi ranę, odbudowuje naczynia krwionośne i nerwowe oraz napina skórę.

W początkowym okresie niektóre osoby mogą mieć założony dren, służący do usuwania nadmiaru płynu - jest on zdejmowany po kilku dniach. To czas, w którym powinno się odpoczywać, by organizm regenerował się sprawniej. Po tygodniu można stopniowo wracać do normalnego funkcjonowania, choć z uprawianiem sportu trzeba się wstrzymać jeszcze około miesiąc. Powrót do treningów powinno się skonsultować z lekarzem.

Niezależnie od odsączania płynu, pojawi się opuchlizna (choć przy założonym drenie będzie mniejsza). To normalna reakcja organizmu, podobnie jak ból, swędzenie czy pieczenie, więc nie ma powodów do niepokoju. To, co powinno zwrócić twoją uwagę, to bardzo duży obrzęk, wyciek ropy z rany i objawy infekcji. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który nadzorował zabieg.

Typowy obrzęk po liposukcji zwykle schodzi po około 3 miesiącach, ale u niektórych osób utrzymuje się nawet pół roku. Można go jednak znacznie zmniejszyć, stosując odpowiednie zalecenia po liposukcji - przede wszystkim bieliznę uciskową i drenaż limfatyczny.

Ubranie uciskowe i masaż po liposukcji

Jednym z najważniejszych zaleceń pozabiegowych jest noszenie ubrania uciskowego - w pierwszych tygodniach po operacji całą dobę, później jedynie na noc. Dzięki temu minimalizuje się powstawanie opuchlizny po liposukcji. Ciasno przylegająca do ciała odzież uciskowa nie pozwala organizmowi zatrzymywać płynów, a dzięki temu także skóra może zacząć się regenerować.

Poza tym powrót do formy może być wspierany drenażem limfatycznym. W jaki sposób presoterapia niweluje obrzęki? Taki masaż po liposukcji poprawia krążenie krwi oraz chłonki w organizmie, dzięki czemu płyny są sprawniej usuwane i mniej się ich gromadzi, za to przyspiesza gojenie się ran i usuwanie toksyn z organizmu.

Po około dziesięciu dniach od zabiegu zaleca się rozpoczęcie korzystania z manualnego drenażu limfatycznego, wykonywanego ręcznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jednak po jakimś czasie (po konsultacji ze specjalistą) można sięgnąć po mechaniczną presoterapię. Zabieg jest wykonywany w pełni automatycznie przez urządzenie, które pompuje powietrze do specjalnych mankietów. Komory w ustalonej kolejności napełniają się, uciskając poszczególne partie ciała z zaleconą przez fizjoterapeutę mocą. Choć najczęściej stosuje się go na ręce lub nogi, to taki masaż po liposukcji można wykonywać na różnych częściach ciała. Niektóre marki (m.in. CarePump) mają w ofercie mankiety w formie pasa na brzuch, spodenek na biodra, pośladki i uda oraz długich spodni.

Drenaż limfatyczny aparatem CarePump z mankietami w formie krótkich spodni

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na zabiegi nie trzeba umawiać się ze specjalistą ani wychodzić z domu - można je wykonywać według zaleceń samodzielnie na własnej kanapie, czytając, oglądając film czy po prostu relaksując się.

Do zabiegów najlepiej wybrać polecany przez ekspertów sprzęt, taki jak aparaty do presoterapii CarePump certyfikowane przez Polskie Towarzystwo Limfologiczne. Masz wtedy gwarancję, że praca urządzenia będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Dostępne mankiety możesz zobaczyć tutaj: https://sklep.carepump.pl/mankiety-do-aparatow.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 22 września 2022
  • Kategoria: Obrzęki, Problemy estetyczne