Czas czytania: około 4 minuty
Rozgrzewka jest często niedocenianym elementem treningu i wiele osób ją pomija albo wykonuje zdawkowo. Jednak dobrze wykonana rozgrzewka zabezpiecza układ ruchu przed nadmiernymi przeciążeniami i kontuzjami. Jak wygląda dobrze wykonana rozgrzewka? O czym należy pamiętać, aby była ona efektywna? Wyjaśniamy w artykule.
Rozgrzewka stanowi część wstępną treningu przed biegiem. Zazwyczaj trwa od 5 do 15 minut, a jej zadaniem jest podniesienie temperatury ciała, pobudzenie układu krążenia, mobilizacja stawów i aktywizacja kluczowych mięśni.
Wykonując rozgrzewkę można wykorzystać:
Kolejnym elementem będą aktywne ćwiczenia, zwiększające zakres ruchu, i w tym przypadku pomocne będą:
Niektórzy przed biegiem, zamiast tradycyjnych ćwiczeń, stosują masaż sportowy, który spełnia te same funkcje co tradycyjna rozgrzewka. Bardzo dobrym pomysłem będzie również zastosowanie rollera, dzięki czemu uwolniona zostanie powięź, a mięśnie będą mogły swobodnie pracować w swoim pełnym zakresie.
Można również skorzystać z mało oczywistego rozwiązania, jakim jest presoterapia. Aparaty do drenażu limfatycznego marki CarePump posiadają wbudowany program „Rozgrzewka, profilaktyka kontuzji”. Urządzenie umożliwia pobudzenie krążenia krwi i limfy, poprawia elastyczność tkanek, zmniejsza uczucie ciężkich nóg i pomaga uzyskać płynność i lekkość biegu już od pierwszych kroków. Dobrze sprawdzi się przed lekkimi i średnio intensywnymi treningami.
Dla sportowców powstała seria mobilnych aparatów do presoterapii CarePump Sport. Dobrym pomysłem będzie połączenie tradycyjnych metod z tymi nowoczesnymi.
Czy należy rozciągać się przed bieganiem? Na to pytanie można znaleźć wiele różnych odpowiedzi. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że mamy rozciąganie statyczne i dynamiczne. W przypadku biegu pierwsza forma nie jest za bardzo pożądana, ponieważ długotrwałe przebywanie w jednej pozycji przed biegiem nie rozgrzewa mięśni, nie wpływa na ich aktywizację, a jedynie wpływa na rozciąganie, co w tym przypadku zwiększa ryzyko kontuzji zamiast je redukować.
Natomiast rozciąganie dynamiczne przed bieganiem ma wiele zalet, m.in.:
Trening biegowy kończymy stopniowym schodzeniem z intensywności treningu np. można przejść do lekkiego truchtu a później do marszu. Po zakończonym treningu biegowym można skorzystać z rozciągania statycznego, które polega na utrzymaniu danej pozycji przez około 20-30 sekund. Rozciąganie to pomaga rozluźnić mięśnie, zapobiega przykurczom tkankowym, dotlenić mięśnie i tym samym przyspieszyć regenerację.
Trening biegowy można również zakończyć tak, jak się zaczęło, czyli od presoterapii. Tym razem jednak wybieramy program „Regeneracja, odnowa biologiczna”.
Zastosowanie presoterapii:
Przeczytaj też inne artykuły, które mogą Cię zainteresować, np.