Odchudzanie to proces, który podejmujemy najczęściej ze względu na wygląd lub w celu poprawy zdrowia. Jest to proces długotrwały, więc na efekty trzeba zazwyczaj poczekać. Niektórzy, chcąc go przyspieszyć, wprowadzają mordercze treningi i restrykcyjną dietę. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybkie odchudzanie niesie ze sobą ryzyko problemów estetycznych, m.in. rozstępy, zmarszczki, zmniejszenie napięcia i obwisłą skórę. Jak się odchudzać, by nie dopuścić do tych problemów? Przedstawiamy 7 sposobów.
Odchudzanie to proces długotrwały i należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim psychicznie nastawić się na to, że oczekiwane efekty pojawią się dopiero za jakiś czas i nie warto tego procesu przyspieszać.
Odchudzanie, oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów, niesie za sobą szereg konsekwencji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, więc powinno być dobrze zaplanowane.
Zmniejszenie masy ciała obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, insulinooporności i cukrzycy typu 2. Mniejsza masa ciała to również mniejsze obciążenie dla narządu ruchu. Dodatkowo wpływa na lepsze samopoczucie, poprawia kondycję fizyczną, zwiększa poziom energii, poprawia pewność siebie i ogólną samoocenę.
Ale odchudzanie może się wiązać również z negatywnymi konsekwencjami takimi jak: efektem jo-jo, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, utratą masy mięśniowej, zmęczeniem i ogólnym osłabieniem oraz utratą elastyczności skóry.
Licząc na szybki efekt odchudzający i poprawę wyglądu można go jednocześnie zepsuć, np. zmianami skórnymi. Nieodpowiednie podejście do procesu odchudzania może skończyć się np. nadmiarem skóry, która będzie zwisać i tworzyć fałdy, gdyż skóra nie będzie mieć czasu na dostosowanie się do nowych warunków.
Utrata jej elastyczności oraz niewystarczające odżywienie i nawodnienie może spowodować, że skóra będzie sucha, łuszcząca się i pozbawiona blasku. Dodatkowo szybka zmiana wagi może powodować rozstępy lub zmarszczki, poprzez uszkodzenie włókien kolagenowych i zmniejszenie jego produkcji oraz utratę tłuszczu znajdującego się pod skórą.
Kluczem do zabezpieczenia skóry przed uszkodzeniami, utratą elastyczności i rozciąganiem jest utrzymywanie tkanki mięśniowej na odpowiednim poziomie, poprawa odsetka beztłuszczowej masy ciała oraz zadbanie o składniki mineralne. Aby zabezpieczyć skórę, należy spowolnić utratę masy ciała do bezpiecznego poziomu oraz zadbać o kilka elementów.
Dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne do utrzymania elastyczności i nawilżenia skóry. Zwiększone jej spożycie wpływa pozytywnie na fizjologiczne procesy w niej zachodzące.
Aby skóra nie straciła elastyczności i jędrności, konieczne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych poprzez zbilansowaną dietę. Ważne będą produkty bogate w przeciwutleniacze, kwasy omega-3, witaminy A, C i E oraz te z grupy B. Warto również posiłkować się suplementacją. Wskazane będą kolagen i elastyna oraz suplementy, które uzupełnią niedobory z diety.
To nieodłączny element procesu odchudzania, ale odpowiednie ćwiczenia mogą również zabezpieczyć skórę przed negatywnymi skutkami utraty masy ciała. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, zmniejszają cellulit, oczyszczają skórę i redukują stres. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc różne rodzaje ćwiczeń: aerobowe, siłowe, rozciągające.
Peeling i masaż to skuteczna metoda wspierania właściwej kondycji skóry podczas odchudzania. Masaż poprawia krążenie krwi i limfy, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz wspomaga redukcję cellulitu. Masaż można wykonywać codziennie lub co kilka dni, najlepiej ruchami okrężnymi i ugniatającymi. Do masażu warto użyć olejków i kremów o działaniu nawilżającym i ujędrniającym.
Z kolei peeling usuwa martwe komórki skóry, wygładza i wyrównuje jej teksturę. Najlepsze będą peelingi z drobinkami lub z kwasami AHA i BHA.
Presoterapia to zabieg z użyciem aparatu do drenażu limfatycznego i specjalnych pompowanych mankietów na kończyny lub tułów. Może być skutecznym wsparciem dla skóry podczas odchudzania. Świetnie sprawdza się w celu:
Zabieg można stosować codziennie lub co kilka dni, najlepiej w serii regularnych masaży, wykonywanych przez kilka tygodni.
Jest to bardzo bezpieczny zabieg, ale jak każda procedura medyczna – ma wskazania i przeciwwskazania. Jeśli wykonuje się zabieg w profesjonalnym gabinecie, pod okiem specjalisty, wówczas o bezpieczeństwo nie należy się martwić. Gdy wykonuje się presoterapię w warunkach domowych (co jest możliwe, dzięki domowym aparatom do drenażu limfatycznego, takim jak CarePump Lite4, CarePump Lite6 czy CarePump Lite8), wtedy przed pierwszym zabiegiem warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Szczotkowanie na sucho to technika, która może znacząco poprawić kondycję skóry podczas odchudzania. Ma za zadanie poprawić krążenie krwi, usunąć martwy naskórek, wspierać układ limfatyczny i prowadzić do lepszego wchłaniania produktów pielęgnacyjnych.
Używa się do niego szczotki z naturalnym włosiem o odpowiedniej twardości. Najlepiej szczotkowanie wykonywać przed kąpielą lub prysznicem nawet codziennie.
Skóra podczas odchudzania może potrzebować dodatkowej pielęgnacji. Stosowane kosmetyki powinny przede wszystkim dobrze nawilżać, ujędrniać i wspierać elastyczność skóry.
Szczególnie przydatne mogą okazać się kremy i balsamy nawilżające z kwasem hialuronowym czy mocznikiem, olej arganowy oraz masło shea, które poprawią odżywienie i elastyczność, kremy ujędrniające oraz maski do ciała z glinką lub aloesem.
Zdrowe odchudzanie polega na stopniowej utracie wagi. Szacuje się, że tempo powinno wynosić 0,5-1 kg na tydzień, czyli 2-4 kg na miesiąc. Odchudzanie to proces długoterminowy i należy się do niego przygotować, przede wszystkim psychicznie. Efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Odchudzanie powinno polegać na zmianie stylu życia: wprowadzeniu codziennej aktywności, zmianie diety i zdrowszych codziennych wyborach.
Wysiłek fizyczny należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od spacerów lub ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Treningi aerobowe pomagają spalać kalorie i utrzymać zmniejszoną wagę przez dłuższy czas. Należy wprowadzić minimum 30 minut regularnej aktywności każdego dnia. Trening siłowy buduje masę mięśniową, poprawia elastyczność skóry i zapobiega jej obwisaniu. Zaleca się wprowadzenie go przynajmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej z ciężarkami, taśmami do ćwiczeń lub z wykorzystaniem oporu własnego ciała.
Podstawą jest również zbilansowana dieta, która nie będzie jednak bazować na rewolucji i wywracaniu całego jadłospisu do góry nogami. Należy powoli redukować kalorie i wprowadzać zmiany żywieniowe, które będą w stanie utrzymać się na dłużej.