Zapalenie naczyń limfatycznych - jak rozpoznać i jak wygląda leczenie?

Czas czytania: około 3 minuty

Zapalenie naczyń limfatycznych - jak rozpoznać i jak wygląda leczenie?

Choć częstą i bardzo skuteczną metodą leczenia obrzęków jest drenaż limfatyczny, trzeba pamiętać, że opuchlizna jest objawem wielu bardzo różnych chorób - w tym także takich, które są przeciwwskazaniem do drenażu. Jedną z nich jest zapalenie naczyń limfatycznych. Jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Źródła obrzęków i konsultacja lekarska

W zależności od tego, jakie jest źródło obrzęku, inne będzie jego leczenie. Dlatego konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna. Zastosowanie niewłaściwych metod może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tak jest m.in. w przypadku drenażu limfatycznego, popularnej metody opracowywania obrzęków, której nie powinno się stosować podczas zapalenia naczyń chłonnych. Jeśli zaobserwuje się u siebie objawy tej choroby, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. 

Zapalenie naczyń limfatycznych - co to oznacza?

Zapalenie naczyń limfatycznych (łac. lymphangitis) to choroba - stan zapalny - spowodowana przez skaleczenie, zadrapanie lub ugryzienie, podczas której wirusy, bakterie albo grzyby atakują naczynia chłonne

Szczególna odmiana tego zapalenia - lymphangitis carcinomatosa - jest spowodowana przez zaawansowaną chorobę nowotworową.

Zapalenie naczyń chłonnych - przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną problemu są bakterie: gronkowce lub paciorkowce, rzadziej zdarzają się bakterie beztlenowe. Do przyczyn stanów zapalnych naczyń limfatycznych należą też sporotrychoza, spowodowana przez zamieszkującego glebę grzyba Sporothrix schenckii, oraz filarioza pochodząca od nicieni (występująca głównie w Azji). Szczególnie narażone na zakażenie są osoby o obniżonej odporności, chorujące na cukrzycę lub z innymi przewlekłymi problemami, przez które muszą przyjmować leki sterydowe.

Chorobę rozpoznaje się po charakterystycznych bolesnych, czerwonych pręgach biegnących wzdłuż naczyń limfatycznych. Zaczerwienienia zaczynają się w miejscu rany i kierują w stronę węzłów chłonnych. Jeśli choroba dotarła do węzłów, to będą one powiększone.

Czerwone pręgi - objaw zapalenia naczyń limfatycznych

Czerwone pręgi - objaw zapalenia naczyń limfatycznych. Źródło zdjęcia: https://bit.ly/342Hx0p

Powyższym objawom towarzyszą także te bardziej typowe, takie jak gorączka, dreszcze, brak apetytu, ból głowy - wszystko to, co kojarzy nam się ze zwalczaniem choroby przez organizm. 

Zapalenie naczyń limfatycznych - leczenie 

Podczas stawiania diagnozy, poza rozróżnieniem lymphangitis i lymphangitis carcinomatosa,  istotne jest wykluczenie m.in. zapalenia żył powierzchownych. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe testy, ale nie zawsze jest to konieczne - czasem wystarcza wiedza z wywiadu i badania przeprowadzonego w gabinecie.

Kuracja w tym przypadku koncentruje się na farmakoterapii. Stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku lymphangitis carcinomatosa leczenie nie obejmuje antybiotyków. Poza tym warto używać ciepłych okładów i trzymać kończynę uniesioną

Szybka reakcja na zapalenie naczyń limfatycznych jest ważna, ponieważ nieleczone zakażenie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak bakteriemia czy sepsa. Jeśli więc zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Jak już wspomnieliśmy, jest to jeden z nielicznych rodzajów obrzęków, na który nie stosuje się drenażu limfatycznego. Warto więc być wyczulonym na dodatkowe objawy, wskazujące na tę chorobę, zwłaszcza kiedy przydarzyło nam się skaleczenie, które może spowodować zakażenie.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 23 grudnia 2021
  • Kategoria: Układ limfatyczny