Zasady drenażu limfatycznego

Czas czytania: około 3 minuty

Zasady drenażu limfatycznego

Drenaż polega na przepchnięciu limfy z jednego segmentu ciała do innego. W przypadku manualnego drenażu limfatycznego przepychanie to odbywa się poprzez ręce terapeuty. Zabieg presoterapii wykorzystuje specjalne mankiety, które sekwencyjnie napełniają się powietrzem, a następnie spuszczają je. W ten sposób na poszczególne części ciała działa ciśnienie, które wspomaga krążenie. Aby był on skuteczny, należy przeprowadzić go właściwie. Jest kilka wytycznych, do których należy się stosować. Przedstawiamy najważniejsze zasady drenażu limfatycznego.

Jak przygotować się do zabiegu? 

Zabieg ten nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania. Należy zarezerwować sobie około godziny czasu. Ze względu na to, że przez cały czas trwania zabiegu nie ruszysz się z miejsca, zadbaj aby mieć koło siebie książkę czy telefon. Jeśli wykonujesz zabieg w domu, przygotuj wygodne miejsce. 

Warto również przed zabiegiem wypić szklankę wody, aby nawodnić organizm i usprawnić późniejsze wypłukiwanie toksyn.  

Jak ułożyć ciało podczas zabiegu?

Drenaż wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Kończyny dolne lub górne poddawane zabiegowi powinny być podparte, rozluźnione i znajdować się równolegle do podłoża.

Drenaż limfatyczny ręki - odpowiednie ułożenie ciała

Jak dobrać odpowiedni mankiet?

Przede wszystkim mankiet dobieramy do części ciała, na której chcemy wykonać zabieg, np. na kończynę górną, dolną lub brzuch. Dodatkowo dobieramy go pod względem schorzenia i efektu, który chcemy uzyskać

W przypadku obrzęków limfatycznych dobrze, aby mankiet obejmował całą kończynę (jeśli chcemy wykonać zabieg na nogę, to będzie to mankiet od stopy do uda). Zapobiega to zatrzymywaniu się lub cofaniu płynu, przez co drenaż jest skuteczny. Jeśli chcemy zregenerować mięśnie ud i pośladków po treningu, to można w tym przypadku zastosować mankiet w postaci krótkich spodenek. 

Czy można wykonywać drenaż limfatyczny w ubraniu? 

Tak. Do przeprowadzenia zabiegu nie trzeba zdejmować ubrania. 

Czy drenaż może być zastosowany u każdego? 

Presoterapia jest zabiegiem przeprowadzanym u osób dorosłych. Mimo szerokiego zastosowania nie może być stosowany u każdego. Zabieg nie jest wskazany u osób po złamaniach, z osteoporozą, z zaburzeniami krążenia, cierpiące na choroby serca, po niedawno przebytych operacjach, z gorączką i objawami zapalenia oraz z problemami skórnymi

Jaki program terapeutyczny wybrać? 

Program dobieramy w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Większość aparatów do drenażu limfatycznego, jak np. CarePump Expert8, posiada wiele wbudowanych modułów. Wśród nich jest program pomagający niwelować obrzęk limfatyczny, obrzęk lipidowy oraz obrzęk żylny. Dodatkowo można wybrać program pourazowy, regeneracyjny, relaksacyjny albo pomagający pozbyć się cellulitu.

W jaki sposób podnieść skuteczność presoterapii?

Aby uzyskać lepsze efekty, należy połączyć presoterapię z innymi działaniami. Jeśli chcemy uzyskać efekt przeciwobrzękowy dobrze jest zastosować odzież uciskową i lekkie ćwiczenia ruchowe. W przypadku sportowców ważne będą inne sposoby regeneracji, odpowiednio dobrany trening, dieta i nawodnienie. 

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 20 kwietnia 2023
  • Kategoria: O presoterapii