Zastoje limfatyczne - dlaczego powstają i czy są niebezpieczne?

Czas czytania: około 3 minuty

Zastoje limfatyczne - dlaczego powstają i czy są niebezpieczne?

Zastój limfy to niepozorne, początkowo bezbolesne schorzenie, co może skłaniać do jego „przeczekania”. Nie warto jednak go ignorować, bo taki obrzęk nie zniknie sam z siebie, a nieleczony może prowadzić do poważnych problemów. Po czym rozpoznać i jak leczyć zastoje limfatyczne? Zapraszamy do lektury.

Czym jest zastój limfatyczny?

Układ limfatyczny to sieć węzłów i naczyń chłonnych, przez które płynie chłonka, transportująca składniki odżywcze i produkty przemiany materii. 

Kiedy przepływ limfy zostaje zaburzony lub organizm produkuje jej więcej niż powinien, płyn gromadzi się w jednym miejscu - najczęściej zdarza się to w kończynie dolnej (rzadziej górnej lub w okolicach brzucha). Mamy wtedy do czynienia z obrzękiem limfatycznym.

Zastój limfy - objawy

Zastój limfy w nogach objawia się najczęściej opuchlizną danego obszaru. Obrzęk jest ciastowaty - oznacza to, że po przyciśnięciu palca odkształca się i dopiero po chwili wraca do poprzedniej formy. 

Zastój limfy nie jest bolesny, początkowo może nawet nie być zauważalny. Z czasem jednak powiększa się, zaczyna twardnieć, skóra staje się zgrubiała i wrażliwa, a rany trudno się goją. Nieleczone zastoje limfatyczne w nogach rozwijają się w słoniowaciznę.

Zastoje limfatyczne - przyczyny

Obrzęki limfatyczne - w zależności od przyczyny ich powstania - dzieli się na: 

  • pierwotne, spowodowane przez wrodzone wady układu limfatycznego i zwykle nieuleczalne,
  • wtórne, które są skutkiem innej choroby lub jej leczenia i najczęściej są odwracalne, choć proces leczenia może być długi, a schorzenie nawracające. 

Zastój limfatyczny w nogach może być bowiem skutkiem operacji, podczas której naruszono naczynia limfatyczne - często zdarza się to m.in. po leczeniu operacyjnym nowotworów ginekologicznych lub prostaty albo po mastektomii, która wymaga usunięcia jednego z węzłów chłonnych. Sama radioterapia także przyczynia się do powstawania zastojów limfy przez procesy włóknienia tkanek.

Zastoje limfatyczne mogą być spowodowane również niewydolnością żylną. Kiedy naczynia krwionośne nie odbierają odpowiednich ilości płynu tkankowego, limfa gromadzi się więc w tym samym miejscu i powstaje obrzęk żylno-limfatyczny.

Zapalenie naczyń chłonnych jest kolejnym częstym przyczynkiem do powstania zastojów limfatycznych nóg. Stan zapalny może uszkadzać zastawki w naczyniach, przez co przepchnięta limfa nie jest zatrzymywana na danym odcinku naczynia, tylko może cofać się niżej. Więcej o samej chorobie możesz dowiedzieć się z naszego artykułu pt. Zapalenie naczyń limfatycznych - jak rozpoznać i jak wygląda leczenie?

Jak leczyć zastoje limfatyczne?

W leczeniu zastojów limfy kluczowe jest rozpoznanie ich przyczyny. Dopiero wtedy dobiera się odpowiednie metody. Bardzo często jest to kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, na którą składają się zabiegi drenażu limfatycznego, noszenie odzieży uciskowej dla utrzymania efektu oraz kinesiotaping. Co ważne, zastój limfy - niezależnie od jego przyczyny - nie cofnie się sam, a nieleczony prowadzi do powikłań, dlatego nie można go ignorować.

W przypadku dolegliwości nieuleczalnych, nawracających, wymagających długiego leczenia albo zabiegów profilaktycznych pacjenci często sięgają po mechaniczny domowy drenaż limfatyczny. Z pomocą odpowiedniego aparatu, takiego jak CarePump, po konsultacji z fizjoterapeutą, mogą łatwo wykonywać zabiegi samodzielnie w domu. Terapię mogą stosować nawet codziennie bez konieczności nieustannego stawiania się w gabinecie specjalisty. 

Nie zawsze jednak drenaż będzie wskazany, dlatego wszelkie zastoje limfatyczne należy skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu i zaleci odpowiednie działania. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące samodzielnego drenażu limfatycznego, zapraszamy do kontaktu.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 10 grudnia 2021
  • Kategoria: Obrzęki