Zatrzymanie wody w organizmie - jakie są przyczyny i jak pozbyć się nadmiaru wody?

Czas czytania: około 5 minut

Zatrzymanie wody w organizmie - jakie są przyczyny i jak pozbyć się nadmiaru wody?

Zatrzymywanie wody w organizmie jest procesem, podczas którego woda nie jest prawidłowo odprowadzana z ciała. Przyczyna może leżeć w różnych tkankach i wymaga wyeliminowania głównego problemu, by leczenie było skuteczne. Jak usunąć nadmiar wody z organizmu? Wyjaśniamy w artykule.

Zatrzymanie wody w organizmie - co to znaczy?

45-65% masy ciała zdrowej osoby to woda. Te „zdrowe widełki” dla konkretnej osoby są węższe (mówi się o średniej na poziomie 60%) i są one uzależnione od m.in. płci, wieku i zawartości tkanki tłuszczowej. Nie da się więc obiektywnie procentowo wyznaczyć granicy nadmiaru wody w organizmie. Należy zwracać uwagę na ewentualne niepokojące objawy i w razie wątpliwości udać się na konsultację, a to, czy faktycznie problemem jest zatrzymanie wody w organizmie, oceni specjalista.

Zatrzymanie wody w organizmie - objawy

W takim razie na co zwrócić uwagę? Pierwszym widocznym objawem jest wzrost masy ciała, później zaczyna się zauważać rano opuchliznę oczu, a wieczorem opuchnięte stopy lub palce u rąk. Objawem wskazującym na zatrzymywanie wody w organizmie może też być cellulit wodny.

Przy większym nasileniu zauważa się opuchliznę lub obrzęk nóg, dłoni albo twarzy, a także uczucie ociężałości, zmęczenia, spadek koncentracji oraz nastroju.

Do tego można spodziewać się innych objawów, typowych dla choroby, która spowodowała te problemy.

Nadmiar wody w organizmie - przyczyny 

Przyczyny gromadzenia wody w ciele mogą być różne - od związanych z dietą i stylem życia po poważne schorzenia. Należą do nich:

  • odwodnienie (organizm broni się przed nim, zatrzymując wodę),
  • upały (nie tylko przez utratę wody, ale też rozszerzanie naczyń krwionośnych, spowolnienie obiegu krwi i przesączanie się płynów przez ściany naczyń),
  • mała aktywność fizyczna, a szczególnie długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. w samochodzie lub biurze (utrudniają odpływ krwi i powodują zastoje limfatyczne),
  • wzrost poziomu estrogenów (np. przed miesiączką albo w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych),
  • ciąża,
  • nadmiar sodu, czyli zbyt duża ilość soli w diecie,
  • nadmiar alkoholu,
  • niedobór białka,
  • niedobór potasu,
  • niektóre leki,
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • problemy z układem limfatycznym,
  • choroby układu krążenia: niewydolność żylna, niewydolność serca, zakrzepica,
  • schorzenia wątroby lub nerek: żółtaczka, zapalenie nerek, zespół nerczycowy.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Na początek warto zaznaczyć, że nie chodzi o to, by pozbyć się jak największej ilości wody, a jedynie tej zalegającej. Jak zresztą wspomnieliśmy wcześniej, odwodnienie jest wręcz jedną z przyczyn problemu. Zależy nam więc na tym, by usunąć jedynie nadmiar wody z organizmu.

Zawsze punktem wyjścia do właściwych sposobów radzenia sobie z problemem będzie odnalezienie jego źródła. Jeżeli zatrzymanie wody spowodowane jest chorobą, bez jej leczenia nie pozbędziemy się problemu trwale. Także metody leczenia będą ściśle powiązane z przyczyną zatrzymywania wody - niewłaściwe zastosowanie leków może pogorszyć stan lub zamaskować poważne schorzenie, dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna.

Jedną z metod często stosowanych do pracy m.in. z nadmiarem wody jest drenaż limfatyczny. To delikatny masaż, wykonywany przez fizjoterapeutę lub profesjonalny aparat do drenażu limfatycznego. Zabieg pobudza układ chłonny, który odprowadza nadmiar wody z organizmu. Poza tym działa rozluźniająco na mięśnie i jest relaksujący. Aby skorzystać z jego dobroci, konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań podczas konsultacji ze specjalistą. Niezależnie od przyczyny warto również zadbać o codzienne nawyki.

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu - nawyki

Nawet jeśli przyczyną zatrzymania wody nie są złe przyzwyczajenia, warto zastąpić je zdrowymi nawykami, żeby leczenie było skuteczniejsze. Jedną z kluczowych zasad jest picie odpowiedniej ilości wody. A jaka jest odpowiednia? Zależy m.in. od naszego trybu życia, aktywności fizycznej i temperatury powietrza, ale przyjmuje się, że to co najmniej 2 litry dziennie. Wskazane jest ograniczenie użycia soli, dostarczanie sobie potasu z jedzeniem - przede wszystkim z owoców i warzyw (szczególnie strączkowych). 

Polecany jest również ruch. Aktywizacja mięśni pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu oba te układy sprawniej pracują, poprawia się metabolizm, a organizm pozbywa się toksyn i nadmiaru sodu, skuteczniej odprowadza też nadmiar wody. Oczywiście regularna aktywność sportowa byłaby najlepsza, ale choćby spacer czy wybór schodów zamiast windy to ważna zmiana dla osób o siedzącym trybie życia. 

Trzeba pamiętać, że profilaktyka zawsze jest najlepszą metodą na radzenie sobie z powszechnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak zatrzymywanie wody w organizmie. Kiedy jednak pojawia się problem, warto skonsultować go z lekarzem, by wykluczyć choroby wymagające specjalistycznego leczenia.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

  • Data wpisu: 31 stycznia 2022
  • Kategoria: Obrzęki