Manualny drenaż limfatyczny kontra mechaniczny - czym się różnią?

Czas czytania: około 5 minut

Manualny drenaż limfatyczny kontra mechaniczny - czym się różnią?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, który można przeprowadzić zarówno w sposób manualny, jak i mechaniczny. Manualny drenaż limfatyczny wykonywany jest za pomocą ludzkich rąk - przez fizjoterapeutę lub innego specjalistę. Z kolei mechaniczny drenaż limfatyczny, nazywany presoterapią, wymaga użycia aparatu obsługującego mankiety uciskowe. Jak wyglądają i czym jeszcze różnią się te zabiegi?

Masaż limfatyczny manualny i mechaniczny

Niektóre zabiegi do procesu leczenia wykorzystują innowacyjne możliwości technologiczne, nieosiągalne wcześniej, inne natomiast – unikalne możliwości ludzkich dłoni w połączeniu z indywidualnym podejściem. Drenaż limfatyczny jest jednym z nielicznych przypadków, który może być równie skuteczny w obu tych formach. Oznacza to nie tyle, że masaż limfatyczny ręczny jest niepotrzebny, a jedynie że można korzystać z dobroci drenażu limfatycznego również bez pomocy specjalisty, na przykład w celach profilaktycznych lub gdy zabiegi chcesz wykonywać często. 

Drenaż limfatyczny służy poprawieniu przepływu chłonki i krwi oraz usunięciu ewentualnych zastojów limfy, które mogą powodować obrzęki, zwykle w obrębie kończyn. Forma manualna i mechaniczna wpływa jednak na sposób stymulacji tkanek, a zabiegi wyglądają nieco inaczej.

Jak przebiega manualny drenaż limfatyczny?

Ręczny zabieg oznacza masaż uciskowy, prowadzony delikatnymi ruchami, poruszającymi chłonkę w stronę węzłów chłonnych. Nie jest to, jak można sobie wyobrażać, metoda siłowa. 

Zabieg składa się z fazy wstępnej i właściwej, których dokładna metoda wykonania w dużej mierze zależy od rodzaju problemu, z jakim mierzy się pacjent. Zwykle składa się z ruchów głaskających i okrężnych, które pobudzają naczynia i węzły chłonne do pracy.

Jak wygląda mechaniczny drenaż limfatyczny?

Mechaniczny masaż limfatyczny wykonywany jest przez specjalistyczny aparat do presoterapii, do którego podpina się odpowiednie mankiety (nazywane też rękawami), zakładane na wybraną część ciała. Taki mankiet zbudowany jest z kilku lub kilkunastu komór, do których kolejno wpompowywane jest powietrze, co powoduje ucisk. W zależności od programu - komory mogą opróżniać się przed wypełnieniem kolejnych lub z opóźnieniem, mogą też napełniać się w różnej kolejności.

Zabieg jest na tyle prosty i zautomatyzowany, że można wykonywać go również samodzielnie w domu. Wymaga to jednak wcześniejszej konsultacji ze specjalistą i wykluczenia wszystkich przeciwwskazań.

Drenaż limfatyczny przy użyciu aparatu Care Pump - mankiety na kończyny dolne

Mechaniczny czy ręczny drenaż limfatyczny - który lepszy?

Oba rodzaje zabiegów są równie dobre, choć niekoniecznie równie dobrze sprawdzą się w konkretnych sytuacjach. Oba mogą być stosowane na kończynach i w obszarze brzucha, bioder czy pośladków. Natomiast w obrębie twarzy można zastosować jedynie ręczny drenaż limfatyczny. W tym przypadku ma on zastosowanie kosmetyczne lub regeneracyjne po zabiegach chirurgii plastycznej.

Sposób wykonania zabiegu zależy od powodu, dla którego chcemy go przeprowadzić, dlatego przed zdecydowaniem się na samodzielne stosowanie mechanicznego drenażu limfatycznego w domu, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dopiero po otrzymaniu dokładnej diagnozy problemu i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań podpowie nam on odpowiedni program, zaleci najlepszą częstotliwość i długość trwania zabiegu.

Aparat do presoterapii CarePump - ustawianie parametrów zabiegu

Jeśli problem jest zbyt zaawansowany lub specyficzny, może okazać się, że początkowo potrzebne będzie szczególnie delikatne, indywidualne podejście, więc możliwe będą techniki jedynie manualnego drenażu limfatycznego.

Nie jest tajemnicą, że wizyty u specjalisty bywają kosztowne. Jeżeli więc problemy są łagodne, ale powtarzalne albo po prostu zależy nam na regularnej profilaktyce, to w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne może okazać się korzystanie z metody mechanicznej, zgodnie ze wskazówkami fizjoterapeuty.

Mechaniczny drenaż limfatyczny doskonale sprawdza się też u sportowców, zwłaszcza profesjonalistów, którzy muszą w okresie intensywnych treningów i zawodów utrzymać jak najwyższą formę długi czas oraz szybko regenerować się między kolejnymi rywalizacjami.

Sprzęt polecany do mechanicznego drenażu limfatycznego

Oczywiście nie bez znaczenia jest też sam wybór urządzenia. My polecamy cztero-, sześcio- lub ośmiokomorowy aparat CarePump jako sprzęt o szerokim zastosowaniu, do którego dostępne są mankiety na różne części ciała – nie tylko kończyny, ale też na biodra i brzuch, a nawet uda oraz pośladki (wyjątkowy mankiet w formie krótkich spodenek). 

Każdy model ma kilka trybów pracy i szeroką skalę regulacji ciśnienia, a przy tym jest kompaktowy i stosunkowo lekki, bo waży ok. 2 kg. Bez problemu można więc zabrać go ze sobą na zgrupowanie czy kilkudniowe zawody. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi zabieg można wykonać wszędzie, nie martwiąc się o dostęp do prądu.

Drenaż limfatyczny mechaniczny zbiera doskonałe opinie właśnie wśród osób, które potrzebują zabiegów wykonywanych niezależnie od miejsca i czasu, by natychmiast wesprzeć organizm w regeneracji. Kilka z takich opinii można przeczytać w zakładce Zaufali nam.

  • Data wpisu: 7 kwietnia 2021
  • Kategoria: Technika drenażu, O presoterapii