Masaż limfatyczny po mastektomii - zalecenia i technika wykonania za pomocą aparatu

Czas czytania: około 3 minuty

Masaż limfatyczny po mastektomii - zalecenia i technika wykonania za pomocą aparatu

Mastektomia to trudne przeżycie dla kobiety, ale też spore wyzwanie dla jej organizmu. Bardzo częstym powikłaniem po operacji jest obrzęk limfatyczny, dlatego zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych, po mastektomii wykonuje się drenaż limfatyczny kończyny górnej. Zabieg może być przeprowadzany manualnie przez fizjoterapeutę lub mechanicznie przez specjalny aparat do drenażu. 

Mastektomia i występujący po niej obrzęk limfatyczny

Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie piersi, to radykalna metoda walki z nowotworem piersi, zwłaszcza jego złośliwą odmianą. Sam zabieg jest nie tylko trudnym przeżyciem na poziomie emocjonalnym, ale także wyzwaniem dla organizmu.

Usuwane są bowiem mięśnie piersiowe oraz węzły chłonne pachowe. To właśnie usunięcie węzłów chłonnych wyraźnie zmniejsza ryzyko przerzutów, bo ogranicza przenoszenie się komórek nowotworowych w inne miejsca. Wiąże się jednak ze znaczącymi zmianami w funkcjonowaniu układu limfatycznego i może powodować problemy z odprowadzaniem chłonki. 

Obrzęk limfatyczny po mastektomii to bardzo częste powikłanie. Zwykle obejmuje obszar kończyny górnej i/lub klatki piersiowej. Obrzękowi limfatycznemu towarzyszą uczucie naciągniętej skóry, ciężkości i dyskomfortu, czasem także ból, utrudnione może być poruszanie ręką.

Dlatego integralną częścią kompleksowej rehabilitacji po tego rodzaju operacji jest profilaktyka obrzęku. Celem masażu limfatycznego po mastektomii jest zapobieganie powstawaniu opuchlizny lub usuwanie jej, jeśli już się pojawiła. 

Leczenie obrzęku limfatycznego po mastektomii

Drenaż limfatyczny kończyny górnej po mastektomii może być wykonywany na dwa sposoby: manualnie lub mechanicznie. Metoda manualna wymaga specjalisty, który właściwie przeprowadzi masaż odpowiednimi technikami. 

Mechaniczny drenaż limfatyczny po mastektomii może wykonać za pomocą specjalnego aparatu. To szczególnie praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą przeprowadzać zabieg regularnie, czy to ze względu na nawracający problem czy w celach profilaktycznych. Drenaż mechaniczny po konsultacji ze specjalistą można bowiem przeprowadzać samodzielnie w domu.

Drenaż limfatyczny po mastektomii - metodyka zabiegu mechanicznego

Mechaniczny masaż limfatyczny ręki po mastektomii nie jest trudny do wykonania. Aparaty do drenażu limfatycznego składają się mankietu i urządzenia, które wtłacza do niego powietrze. W czasie zabiegu kolejne komory rękawa napełniają się powietrzem, powodując ucisk na kończynę, poprawiając krążenie i przepychając chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.

By przeprowadzić drenaż limfatyczny ręki, wystarczy specjalnym przewodem podłączyć mankiet do aparatu, założyć go na odpowiednią kończynę i ustawić parametry. Opcje mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego sprzętu. Na przykład w aparatach CarePump należy wybrać ciśnienie, czas zabiegu i tryb pracy urządzenia. Cała praca wykonywana jest automatycznie - wystarczy tylko czekać aż sprzęt zasygnalizuje koniec zabiegu. 

Montaż i uruchomienie aparatu prezentujemy w filmie na przykładzie drenażu limfatycznego kończyny dolnej, ale postępowanie jest analogiczne w przypadku drenażu ręki.

To bardzo proste rozwiązanie, warto więc podpowiadać je pacjentkom. Daje ono komfort przeprowadzania zabiegu w dowolnym momencie, w komfortowych warunkach, bez konieczności dodatkowych wizyt u kolejnego specjalisty.

  • Data wpisu: 6 lipca 2021
  • Kategoria: Obrzęki, Technika drenażu