Częste pytania i odpowiedzi

Aparaty do drenażu limfatycznego CarePump wyróżniają się nowoczesnością, łatwą obsługą i parametrami, które gwarantują wysoką skuteczność zabiegów. Wszystkie urządzenia dają możliwość wykonania zabiegu jednocześnie na co najmniej dwóch kończynach i współpracują z szerokim wyborem mankietów: na kończyny dolne, na kończyny górne, pasem biodrowym, mankietem w formie krótkich spodenek, długich spodni oraz mankietów obejmujących ręce, barki i klatkę piersiową. Aparaty stacjonarne z serii Advanced posiadają funkcje umożliwiające obsługę terapeutom niewidomym i niedowidzącym, a serie aparatów Advanced i Economic posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Limfologicznego.

Obsługa aparatów CarePump nie wymaga odbycia szkolenia. W przypadku pytań lub wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają nasi fizjoterapeuci.

Obsługa aparatów CarePump jest intuicyjna - zostały one zaprojektowane z myślą o użytkownikach bez wykształcenia kierunkowego. Do każdego z nich dołączony jest krótki poradnik szybkiego uruchomienia aparatu, który umożliwia poprawne podpięcie mankietów bez konieczności zagłębiania się w treść instrukcji obsługi.

Montaż i uruchomienie aparatów CarePump przedstawiamy także w filmach.

Zabieg drenażu limfatycznego należy wykonywać w zależności od potrzeb - może być stosowany nawet codziennie.

Ciśnienie ustawiamy “do odczuć” - ucisk generowany przez pompujące się mankiety powinien być lekko odczuwalny. Dzięki temu delikatnemu oddziaływaniu, poszczególne fragmenty naczyń limfatycznych kurczą się szybciej i tym samym pompują więcej limfy. W przypadku osób z zaburzeniami czucia o doborze parametrów zabiegu powinien zdecydować lekarz lub fizjoterapeuta.

Zaleca się, by ciśnienie ustawione na aparacie podczas pierwszego zabiegu odpowiadało wartości ciśnienia rozkurczowego serca.

Aparaty CarePump posiadają od 4 do 15 autorskich programów masażu (w zależności od modelu), w większości opracowanych przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Limfologicznego. Dokładny opis poszczególnych trybów pracy wraz z wizualizacją ich przebiegu znajdują się na kartach produktowych poszczególnych aparatów. Protokoły zabiegowe dostępne w aparacie CarePump Expert8:

 • Obrzęk limfatyczny I
 • Obrzęk limfatyczny II
 • Obrzęk limfatyczny III
 • Obrzęk limfatyczny IV
 • Obrzęk żylny I
 • Obrzęk żylny II
 • Obrzęk tłuszczowy I
 • Obrzęk tłuszczowy II
 • Terapia pourazowa
 • Cellulit advanced
 • Regeneracja
 • Profilaktyka, relaksacja
 • Masaż globalny

Należy jednak pamiętać, że powyższe rekomendacje nie są sztywnymi zaleceniami - drenaż limfatyczny to forma zabiegu, w której szczególnie zaleca się obserwowanie własnego ciała i dostosowanie parametrów, kierując się subiektywnymi wrażeniami. 

Ponadto powyższe zalecenia nie mają zastosowania w przypadku zaawansowanych obrzęków limfatycznych, żylnych lub tłuszczowych, kiedy pneumatyczny drenaż limfatyczny jest tylko elementem uzupełniającym kompleksową terapię przeciwobrzękową. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą prowadzącym leczenie w celu ustalenia parametrów zabiegu. 

Modele aparatów CarePump posiadają w nazwie liczbę, np. 4, 6 lub 8, co oznacza, że obsługują mankiety 4-komorowe, 6-komorowe lub 8-komorowe. Z kolei komory to sekcje, na które podzielony jest mankiet, wypełniający się powietrzem podczas zabiegu. Im większa liczba komór w mankiecie, tym bardziej precyzyjny jest masaż, co pozwala osiągnąć lepsze efekty.

Dzięki podwójnemu rozdzielaczowi przewodów można podpiąć dwa mankiety jednocześnie. Jeśli wykonujemy zabieg z użyciem tylko jednego mankietu, to jego przewód wpinamy bezpośrednio do gniazda jednostki centralnej.

Mankiety do każdego urządzenia kompletowane są osobno. Poza standardowymi mankietami na kończyny dolne do urządzeń CarePump można dokupić mankiety na:

 • kończynę górną - dla kobiet po mastektomii, osób z obrzękami i problemami z krążeniem w tym obszarze lub sportowców, którzy obciążają ręce podczas jednostek treningowych,
 • krótkich szortów - dla kobiet, którym zależy na ujędrnieniu i zminimalizowaniu cellulitu w obszarze ud i pośladków, sportowców obciążających ten obszar podczas jednostek treningowych,
 • pasa na biodra i brzuch - dla osób posiadających zalegającą chłonkę w tym obszarze, stosujących drenaż limfatyczny z myślą o wyszczupleniu tej części ciała,
 • rękę, bark i klatkę piersiową - dla kobiet po mastektomii, osób z obrzękami i problemami z krążeniem w tym obszarze, 
 • długich spodni - dedykowanych branży beauty. 

Mankiety są w rozmiarze uniwersalnym - u osób szczupłych po wypełnieniu powietrzem idealnie dopasowują się do ciała, natomiast w przypadku osób o większym obwodzie nóg lub rąk istnieje możliwość dokupienia poszerzacza. Wymiary dla poszczególnych mankietów podane są na kartach produktowych.

To system “zachodzenia na siebie” poszczególnych komór w mankietach, które gwarantują bardziej precyzyjne przesuwanie limfy i uniemożliwiają jej cofanie się podczas zabiegu.

Tak, istnieje możliwość przetestowania aparatu przed podjęciem decyzji o zakupie. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta. Dane znajdują się w zakładce Kontakt.

Urządzenia objęte są 2-letnią gwarancją.

Bateria jest elementem eksploatacyjnym - ilość ładowań wynosi nie mniej niż 300. Cykl ładowania rozumiemy poprzez każdorazowe podłączenie ładowarki do urządzenia. W celu wydłużenia żywotności akumulatora, zaleca się jego rozładowanie przynajmniej do 15% jego pojemności. Kolejno należy ponownie wykonać pełny cykl ładowania. Nie zaleca się używania urządzenia podczas ładowania. Nową baterię można zamówić w naszym sklepie internetowym.

Do podstawowych wskazań stosowania drenażu limfatycznego zaliczamy:

 • leczenie obrzęków (ewakuacja płynu obrzękowego, poprawa odżywienia tkankowego w różnego rodzaju obrzękach);
 • stan po mastektomii - powodującej nieodwracalne uszkodzenie układu limfatycznego i powstanie obrzęku;
 • stan po liposukcji - w celu usunięcia pooperacyjnego nacieczenia tkankowego;
 • w terapii powikłania po leczeniu onkologicznym w postaci obrzęków;
 • w regeneracji sportowej.

Szersza lista wskazań oraz korzyści ze stosowania presoterapii znajduje się w zakładce Drenaż limfatyczny.

Na liście przeciwwskazań do mechanicznego drenażu limfatycznego, czyli presoterapii, znajdują się:

 • nowotwory,
 • choroby serca i poważne choroby układu krążenia, np. zakrzepica żylna, zaawansowana miażdżyca,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • zapalenie naczyń chłonnych,
 • niewydolność nerek lub wątroby,
 • padaczka,
 • ostra neuropatia i pleksopatia,
 • obrzęk płuc.

Ponadto istnieją także przeciwwskazania czasowe, typowe dla większości zabiegów fyzykoterapetycznych czy kosmetologicznych, jak np. obecność otwartych ran, stan zapalny skóry lub jej mechaniczne uszkodzenie, aktywna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Z zabiegów presoterapii nie powinny korzystać także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Tak, zaleca się wykonywanie zabiegu przed rozpoczęciem treningu jako dodatek do wykonywanej rozgrzewki, co przyczynia się do zminimalizowania ryzyka kontuzji. Aparaty CarePump z serii Sport mają dedykowany temu celowi program „Rozgrzewka, profilaktyka kontuzji”.

Rekomendowany czas zabiegu wynosi nie mniej niż 30 min. Jeśli chodzi o górną granicę, to brak jednoznacznych opracowań na ten temat, jednak wiadomo, że w przypadku bardziej zaawansowanych obrzęków lepsze efekty przyniosą 2 zabiegi 60-minutowe, niż 1 wykonywany przez 120 min.

Tak, zaleca się wykonywanie zabiegu przed rozpoczęciem treningu jako dodatek do wykonywanej rozgrzewki, co przyczynia się do zminimalizowania ryzyka kontuzji. Aparaty CarePump z serii Sport mają dedykowany temu celowi program „Rozgrzewka, profilaktyka kontuzji”.

W dziale tym zgromadziliśmy najczęściej zadawane pytania, dotyczące drenażu limfatycznego oraz aparatów do presoterapii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi fizjoterapeutami, którzy chętnie udzielą dodatkowych informacji. Numer telefonu oraz adres e-mail znajdują się w zakładce Kontakt.

Częste pytania

Najczęstsze zadawane pytania wraz z odpowiedziami naszych ekspertów.

Serwis sprzętu

Nieoczekiwany problem ze sprzętem? Wyślij zgłoszenie serwisowe a nasz konsultant zajmie się całą resztą.

Pliki do pobrania

Pobierz najnowszą instrukcję obsługi dla swojego urządzenia.