Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny (inaczej masaż uciskowy, masaż limfatyczny, presoterapia lub kompresjoterapia pneumatyczna) to bezbolesny, nieinwazyjny i relaksujący zabieg fizjoterapeutyczny.

Drenaż limfatyczny już od lat 30. XX wieku był stosowany do terapii obrzęków, ale wraz z czasem i rozwojem urządzeń, odkryto inne zastosowania drenażu: zabieg ten świetnie sprawdza się jako forma aktywnej regeneracji sportowców (amatorów, półprofesjonalistów i profesjonalistów), a także coraz częściej znajdujemy go w ofercie salonów Wellness & Beauty, gdzie doceniane jest jego działanie antycellulitowe, ujędrniające skórę i wyszczuplające ciało.

Może być wykonywany ręcznie, przez wykwalifikowanego specjalistę (najczęściej jest to fizjoterapeuta) i wtedy nazywany jest manualnym drenażem limfatycznym lub mechanicznie za pomocą urządzeń do drenażu limfatycznego.

W obu tych przypadkach cele zabiegu są takie same i najogólniej mówiąc, zaliczamy do nich:

  • usprawnienie krążenia krwi i limfy,
  • przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych,
  • usunięcie obrzęków limfatycznych i wysięków,
  • poprawa odżywienia i dotlenienia skóry oraz innych tkanek.

Serie aparatów do drenażu
limfatycznego

Seria Advanced

Stacjonarne aparaty do przerywanej kompresji pneumatycznej do gabinetów fizjoterapeutycznych i kosmetologicznych. Zaawansowane technologicznie, umożliwiają tworzenie własnych programów.

Seria Economic

Aparaty do domowego drenażu limfatycznego. Dla osób cierpiących na obrzęki limfatyczne różnego pochodzenia, uczucie ciężkich nóg, profilaktycznie dla wszystkich posiadających pracę stojącą lub siedzącą.

Seria Sport

Mobilne aparaty do presoterapii, które powstały z myślą o sportowcach i osobach trenujących. Wspomagają regenerację potreningową, zwiększają wydolność, zmniejszają ryzyko kontuzji. Dostępne w wersji 4-, 6- i 8-komorowej.

Dla kogo przeznaczony jest
drenaż limfatyczny?

Główne przeznaczenie

Ilość wskazań do zabiegu drenażu limfatycznego jest naprawdę imponująca. To jeden z najbardziej uniwersalnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Ze względu na działanie lecznicze, drenaż limfatyczny rekomendowany jest:

  • do terapii różnego typu obrzęków (limfatycznych, lipidowych) i zastojów limfy (także pourazowych, pooperacyjnych czy towarzyszących okresowi ciąży),
  • po mastektomii (obrzęki ręki),
  • jako profilaktyka niewydolności żylnej i zakrzepicy,
  • w chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych,
  • w przypadku uczucia “ciężkich nóg” i występowania teleangiektazji (tzw. “pajączki”),
  • w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • w chorobach reumatycznych, w tym RZS czy MIZS,
  • w przebiegu dny moczanowej,
  • osobom cierpiącym na zaburzenia gospodarki hormonalnej (choroby tarczycy, cukrzyca).

Zastosowanie w sporcie

W przypadku sportowców wskazaniami do stosowania drenażu limfatycznego są:

  • regeneracja powysiłkowa (po treningach i startach w zawodach),
  • przemęczenie mięśni, objawiające się bólem i napięciem,
  • obrzęki, zwłaszcza po kontuzjach,
  • profilaktycznie jako metoda zmniejszająca ryzyko kontuzji.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Wśród estetycznych wskazań do drenażu limfatycznego na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • cellulit,
  • utrata jędrności skóry,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • po zabiegu liposukcji w celu szybszego usunięcia obrzęków i jako metoda zapobiegająca włóknieniu tkanek (jedno z możliwych powikłań po liposukcji).

Korzyści z zabiegów
drenażu limfatycznego

Zabiegi drenażu limfatycznego przynoszą szereg korzyści zdrowotnych, zarówno osobom, którym zależy na profilaktyce, jak też tym, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia, wpływające na stan układu krwionośnego i limfatycznego.

Drenaż limfatyczny niweluje uczucie “ciężkich nóg” i opuchliznę, występującą wieczorem np. u osób, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą.

Niezwykle ważną korzyścią jest stymulowanie pracy układu krwionośnego u osób, które są zagrożone chorobami żylnymi, zauważają na nogach występowanie tzw. “pajączków” lub nawet żylaków. Trzeba pamiętać, że te zmiany w dużej mierze mają podłoże genetyczne i im wcześniej zaczniemy wspierać pracę układu krwionośnego, tym większa szansa, że zapobiegniemy poważnym schorzeniom.

Kolejna niezmiernie ważna zaleta drenażu limfatycznego to usuwanie obrzęków różnego typu. Zabiegi przynoszą ulgę osobom, u których występują obrzęki i zastoje limfy. W efekcie zmniejsza się ból, uczucie napięcia, a zwiększa komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Sportowcy docenią przede wszystkim następujące korzyści drenażu limfatycznego:

  • zmniejszenie bólu mięśni po wyczerpującym treningu lub udziale w zawodach,
  • przyspieszenie odprowadzania zalegającej chłonki i toksyn,
  • zwiększenie tempa regeneracji, związane m.in. z lepszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek,
  • zwiększenie wydolności organizmu,
  • poprawa wyników sportowych,
  • profilaktycznie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Drenaż limfatyczny jest jednym z niewielu zabiegów, które można wykonywać nawet codziennie. Taka częstotliwość polecana jest w sezonie startowym, gdy sportowiec przez długi czas musi utrzymać najwyższą formę.

Drenaż limfatyczny poprawia także wygląd ciała. Przede wszystkim jest świetną metodą redukcji cellulitu, którego powstawanie wynika w dużej mierze z nieprawidłowej pracy układu limfatycznego.

Ponadto działa ujędrniająco, dzięki pobudzeniu krążenia i poprzez mechaniczny ucisk, co z kolei prowadzi do lepszego odżywienia skóry, pobudzenia procesów naprawczych, zwiększających gęstość skóry.

Kolejna kluczowa zaleta to wyszczuplenie ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że drenaż limfatyczny nie jest zabiegiem ingerującym w tkankę tłuszczową (jak np. liposukcja). Efekt wyszczuplenia w tym przypadku wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze - często nawet nie wiemy, że w naszym ciele zalega limfa, która powoduje “opuchliznę”. Jej usunięcie natychmiastowo przynosi wizualną poprawę sylwetki. Po drugie - drenaż limfatyczny pobudza procesy sprzyjające spalaniu tkanki tłuszczowej, więc jest świetnym wyborem dla osób, które właśnie przeszły na zdrową dietę, by zredukować masę ciała lub dla osób, które dbają o dietę, ale nie znajdują czasu na większą aktywność fizyczną.

Domowy drenaż limfatyczny

Nowoczesne aparaty do mechanicznego drenażu limfatycznego z serii Economic umożliwiają bezpieczne wykonywanie zabiegów w warunkach domowych. Obsługa urządzeń jest bardzo łatwa i intuicyjna - po prostu wybierasz na ekranie odpowiednie ustawienia (tryb pracy, poziom ciśnienia, czas zabiegu i szybkość pompowania komór) i naciskasz przycisk uruchamiający zabieg.

Aparaty CarePump obsługują różnego rodzaju mankiety: na nogi, ręce, barki, klatkę piersiową, długie i krótkie spodnie, pas na biodra i brzuch. W każdym momencie możesz poszerzyć swój zestaw o kolejne mankiety.

@carepump_pl