Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny (inaczej masaż uciskowy, masaż limfatyczny, presoterapia lub kompresjoterapia pneumatyczna) to bezbolesny, nieinwazyjny i relaksujący zabieg fizjoterapeutyczny.

Drenaż limfatyczny już od lat 30. XX wieku był stosowany do terapii obrzęków, ale wraz z czasem i rozwojem urządzeń, odkryto inne zastosowania drenażu: zabieg ten świetnie sprawdza się jako forma aktywnej regeneracji sportowców (amatorów, półprofesjonalistów i profesjonalistów), a także coraz częściej znajdujemy go w ofercie salonów Wellness & Beauty, gdzie doceniane jest jego działanie antycellulitowe, ujędrniające skórę i wyszczuplające ciało.

Może być wykonywane ręcznie, przez wykwalifikowanego specjalistę (najczęściej jest to fizjoterapeuta) i wtedy nazywany jest manualnym drenażem limfatycznym lub mechanicznie za pomocą urządzeń do drenażu limfatycznego.

W obu tych przypadkach cele zabiegu są takie same i najogólniej mówiąc, zaliczamy do nich:

 • usprawnienie krążenia krwi i limfy,
 • przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych,
 • usunięcie obrzęków limfatycznych i wysięków,
 • poprawa odżywienia i dotlenienia skóry oraz innych tkanek,
 • usunięcie toksyn z organizmu.

Seria aparatów do drenażu
limfatycznego

Urządzenie 4-komorowe do drenażu limfatycznego - najpopularniejszy model wśród użytkowników prywatnych, którzy cenią sobie wygodę wykonywania zabiegów w domu.

Aparat 6-komorowy do drenażu limfatycznego - profesjonalny aparat zaprojektowany z myślą użytkownikach prywatnych, fizjoterapeutach mobilnych oraz sportowcach.

Urządzenie 8-komorowe do drenażu limfatycznego - najbardziej zaawansowane urządzenie obsługujące mankiety podzielone na 8 sekcji, dzięki czemu wykonywany masaż jest niezwykle efektywny.

Dla kogo przeznaczony jest
drenaż limfatyczny?

Główne przeznaczenie

Ilość wskazań do zabiegu drenażu limfatycznego jest naprawdę imponująca. To jeden z najbardziej uniwersalnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Ze względu na działanie lecznicze, drenaż limfatyczny rekomendowany jest:

 • do terapii różnego typu obrzęków (limfatycznych, lipidowych) i zastojów limfy (także pourazowych, pooperacyjnych czy towarzyszących okresowi ciąży),
 • po mastektomii (obrzęki ręki),
 • jako profilaktyka niewydolności żylnej i zakrzepicy,
 • w chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych,
 • w przypadku uczucia “ciężkich nóg” i występowania teleangiektazji (tzw. “pajączki”),
 • w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
 • w chorobach reumatycznych, w tym RZS czy MIZS,
 • w przebiegu dny moczanowej,
 • osobom cierpiącym na zaburzenia gospodarki hormonalnej (choroby tarczycy, cukrzyca).

Zastosowanie w sporcie

W przypadku sportowców wskazaniami do stosowania drenażu limfatycznego są:

 • regeneracja powysiłkowa (po treningach i startach w zawodach),
 • przemęczenie mięśni, objawiające się bólem i napięciem,
 • obrzęki, zwłaszcza po kontuzjach,
 • profilaktycznie jako metoda zmniejszająca ryzyko kontuzji.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Wśród estetycznych wskazań do drenażu limfatycznego na uwagę zasługują przede wszystkim:

 • cellulit,
 • utrata jędrności skóry,
 • nadmiar tkanki tłuszczowej,
 • po zabiegu liposukcji w celu szybszego usunięcia obrzęków, toksyn i jako metoda zapobiegająca włóknieniu tkanek (jedno z możliwych powikłań po liposukcji).

Korzyści z zabiegów
drenażu limfatycznego

Zabiegi drenażu limfatycznego przynoszą szereg korzyści zdrowotnych, zarówno osobom, którym zależy na profilaktyce, jak też tym, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia, wpływające na stan układu krwionośnego i limfatycznego.

Drenaż limfatyczny niweluje uczucie “ciężkich nóg” i opuchliznę, występującą wieczorem np. u osób, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą.

Niezwykle ważną korzyścią jest stymulowanie pracy układu krwionośnego u osób, które są zagrożone chorobami żylnymi, zauważają na nogach występowanie tzw. “pajączków” lub nawet żylaków. Trzeba pamiętać, że te zmiany w dużej mierze mają podłoże genetyczne i im wcześniej zaczniemy wspierać pracę układu krwionośnego, tym większa szansa, że zapobiegniemy poważnym schorzeniom.

Kolejna niezmiernie ważna zaleta drenażu limfatycznego to usuwanie obrzęków różnego typu. Zabiegi przynoszą ulgę osobom, u których występują obrzęki i zastoje limfy. W efekcie zmniejsza się ból, uczucie napięcia, a zwiększa komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Sportowcy docenią przede wszystkim następujące korzyści drenażu limfatycznego:

 • zmniejszenie bólu mięśni po wyczerpującym treningu lub udziale w zawodach,
 • przyspieszenie odprowadzania zalegającej chłonki i toksyn,
 • zwiększenie tempa regeneracji, związane m.in. z lepszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek,
 • zwiększenie wydolności organizmu,
 • poprawa wyników sportowych,
 • profilaktycznie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Drenaż limfatyczny jest jednym z niewielu zabiegów, które można wykonywać nawet codziennie. Taka częstotliwość polecana jest w sezonie startowym, gdy sportowiec przez długi czas musi utrzymać najwyższą formę.

Drenaż limfatyczny poprawia także wygląd ciała. Przede wszystkim jest świetną metodą redukcji cellulitu, którego powstawanie wynika w dużej mierze z nieprawidłowej pracy układu limfatycznego.

Ponadto działa ujędrniająco, dzięki pobudzeniu krążenia i poprzez mechaniczny ucisk, co z kolei prowadzi do lepszego odżywienia skóry, pobudzenia procesów naprawczych, zwiększających gęstość skóry.

Kolejna kluczowa zaleta to wyszczuplenie ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że drenaż limfatyczny nie jest zabiegiem ingerującym w tkankę tłuszczową (jak np. liposukcja). Efekt wyszczuplenia w tym przypadku wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze - często nawet nie wiemy, że w naszym ciele zalega limfa, która powoduje “opuchliznę”. Jej usunięcie natychmiastowo przynosi wizualną poprawę sylwetki. Po drugie - drenaż limfatyczny pobudza procesy sprzyjające spalaniu tkanki tłuszczowej, więc jest świetnym wyborem dla osób, które właśnie przeszły na zdrową dietę, by zredukować masę ciała lub dla osób, które dbają o dietę, ale nie znajdują czasu na większą aktywność fizyczną.

Domowy drenaż limfatyczny

Nowoczesne aparaty do drenażu limfatycznego umożliwiają wykonywanie zabiegów w warunkach domowych. Nasza seria CarePump powstała właśnie z myślą, by drenaż móc przeprowadzać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Wszystkie aparaty CarePump zasilane są akumulatorowo, więc nie potrzebujesz dostępu do gniazdka elektrycznego. Zabieg drenażu możesz wykonać w plenerze, w ogrodzie. Aparaty CarePump są kompaktowe, ważą tylko 2 kg i umieściliśmy je w specjalnej torbie, ułatwiającej transport.

Obsługa urządzeń jest bardzo łatwa i intuicyjna - po prostu wybierasz na panelu odpowiednie ustawienia (tryb pracy, następnie możesz dostosować ciśnienie oraz długość zabiegu) i naciskasz przycisk “Start”.

Aparaty CarePump pracują z różnego typu mankietami. W zestawie znajdują się mankiety umożliwiające wykonanie drenażu limfatycznego nóg, ale możesz dokupić także mankiety na ręce, na biodra i brzuch albo mankiet w formie krótkich spodenek, działający na obszar ud, pośladków i brzucha.

@carepump_official