Buty na obrzęk limfatyczny a presoterapia

Czas czytania: około 4 minuty

Buty na obrzęk limfatyczny a presoterapia

Obrzęki limfatyczne to uciążliwa przypadłość, z którą mierzy się wiele osób. Nic dziwnego, że na rynku można znaleźć liczne zabiegi i narzędzia, które mają za zadanie poprawić jakość życia pacjentów. Słyszeliście już może o „butach na obrzęk limfatyczny”?

Czym są buty na obrzęk limfatyczny?

Mówiąc o „butach na obrzęk limfatyczny” trzeba wyjaśnić, co to pojęcie dokładnie oznacza. Nie zawsze mamy na myśli to samo, bo tą nazwą są określane dwa przedmioty:

  1. obuwie dla osób cierpiących na obrzęki
  2. mankiety na kończyny dolne, określane również jako buty kompresyjne.

W pierwszym przypadku są to tekstylne, piankowe buty. Przeznaczone są głównie do używania w pomieszczeniach, ale są również modele służące jako obuwie wyjściowe. Ultralekkie i elastyczne, nie obciążają stóp. Dobrze dopasowują się do stopy, dzięki temu, że są szerokie i posiadają rzepy.

Buty przeznaczone są dla osób z obrzękami, po operacjach, ale również cierpiących na podrażnienia stóp. Buty te często polecane są również osobom ze stopą cukrzycową.

W drugim przypadku chodzi o mankiety na kończyny dolne do aparatów do drenażu limfatycznego. Te mankiety występują w postaci krótkich spodni, długich spodni i pełnych nogawek z zabudowaniem na stopy. Gdy mówimy o butach na obrzęk limfatyczny, to mamy na myśli właśnie te ostatnie.

Mankiety służą przede wszystkim do wykonywania zabiegów łagodzących obrzęki limfatyczne. Mankiet ze stopami pozwala usunąć obrzęk z zajętych części kończyny oraz zapobiega cofaniu się płynu w kierunku stopy.

Jak złagodzić obrzęki limfatyczne nóg?

Możliwości łagodzenia obrzęków limfatycznych jest mnóstwo, zaczynając od sposobów możliwych do przeprowadzenia samodzielnie w domu.

Przede wszystkim należy ustawiać kończyny dolne na podwyższeniu tak, aby obrzęk miał możliwość swobodnego przepływu i nie musiał pokonywać siły grawitacji. Należy unikać pozostawania długo w jednej pozycji i równocześnie regularnie stosować aktywność fizyczną. Oczywiście należy unikać forsownych ćwiczeń i nadmiernego obciążenia, gdyż można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

Z bardziej specjalistycznych sposobów wykorzystuje się przede wszystkim:

  1. Drenaż limfatyczny manualny. Jest to rodzaj masażu dedykowanego osobom z obrzękami. Przeprowadzany jest według ściśle określonych zasad przez masażystę lub fizjoterapeutę.
  2. Kompresjoterapię, czyli zastosowanie odzieży uciskowej. W zależności od poziomu zajęcia kończyny obrzękiem można zastosować podkolanówki lub pończochy uciskowe.
  3. Presoterapię, czyli usunięcie obrzęków z pomocą urządzenia. Zabieg polega na założeniu specjalnych mankietów (w przypadku obrzęku limfatycznego najlepiej sprawdzą się właśnie „buty kompresyjne”), a następnie napełnianiu i opróżnianiu komór mankietu w odpowiedniej sekwencji. Zabieg jest bardzo prosty do przeprowadzenia, ale również bardzo skuteczny w redukcji obrzęków limfatycznych. Podstawą do jego wykonania jest domowy aparat do drenażu limfatycznego.

Wśród wyżej wymienionych sposobów łagodzenia obrzęków limfatycznych nie znalazło się standardowe obuwie, gdyż jest to jedynie sposób na łagodzenie odczuć bólu i dyskomfortu podczas poruszania się.

Drenaż limfatyczny z mankietami na kończyny dolne

Buty nie wpłyną na zmniejszenie obrzęku limfatycznego, nie zastąpią ani nie wspomogą leczenia obrzęków. Jedynym „butem”, który może łagodzić stan związany z obrzękiem, jest wyżej wspomniany mankiet na kończyny dolne, który jest nieodłącznym elementem presoterapii, czyli jednego ze skuteczniejszych sposobów łagodzenia obrzęków limfatycznych.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 10 sierpnia 2023
  • Kategoria: Obrzęki