Czy drenaż limfatyczny powinien boleć i o czym świadczy ból po zabiegu?

Czas czytania: około 3 minuty

Czy drenaż limfatyczny powinien boleć i o czym świadczy ból po zabiegu?

Drenaż limfatyczny to zabieg medyczny. Wykorzystuje się go w celach leczniczych, regeneracyjnych i kosmetycznych. Jak każda procedura medyczna ma swoje wskazania, przeciwwskazania, zasady wykonywania i skutki uboczne. Czy zabieg ten związany jest również z występowaniem bólu? O czym mogą świadczyć nieprzyjemne odczucia występujące po zabiegu?

Czy drenaż limfatyczny boli?

Drenaż limfatyczny to rodzaj zabiegu, który może być wykonywany w dwojaki sposób – manualnie i mechanicznie.

Drenaż limfatyczny manualny to delikatna technika masażu, która ma za zadanie poprawić przepływ limfy w organizmie i zniwelować obrzęki. Wykonywany jest rękami fizjoterapeuty lub masażysty. Jest to bezbolesna procedura, która polega na wykonywaniu powolnych i rytmicznych ruchów w odpowiedniej sekwencji.

Drenaż mechaniczny to zabieg wykorzystujący aparat do drenażu limfatycznego i podłączone do niego specjalne mankiety, które zakłada się na część ciała poddawaną zabiegowi. Mankiety te podzielone są na komory, które sekwencyjnie wypełniają się powietrzem i opróżniają, dając uczucie nacisku i odprężenia. Presoterapię nazywa się również masażem pneumatycznym, gdyż za pomocą pompowanych powietrzem komór powinien powodować przyjemny masaż tkanek.

Ból podczas drenażu limfatycznego nie jest typowym objawem. Czasem stanowi on jednak jeden ze skutków ubocznych, o czym można przeczytać w artykule: Czy drenaż limfatyczny posiada efekty uboczne? Ból może być również objawem zbyt dużej siły nacisku lub niewłaściwej techniki wykonywania procedury, więc warto zgłosić to od razu osobie wykonującej zabieg lub obsługującej aparat.

O czym świadczy ból po zabiegu drenażu limfatycznego?

Ból po zabiegu drenażu limfatycznego może być normalną reakcją. U niektórych osób dyskomfort, lekki ból i napięcie w okolicy zabiegowej stanowi reakcję organizmu na poprawę przepływu limfy przez naczynia. Takie odczucia powinny ustąpić od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu.

Ból i dyskomfort mogą być związane ze zbyt intensywną techniką lub za szybko wykonywanymi ruchami podczas drenażu. Nieodpowiednia technika może wywołać nieprzyjemne odczucia. Właściwie wykonywany drenaż powinien być delikatny. Należy pamiętać, że osoby o szczególnie wrażliwych skórach i tkankach mogą być bardziej podatne na nieprzyjemne odczucia bólowe.

Dyskomfort może być również związany z patologicznymi stanami, jak uraz czy obecność stanu zapalnego.

Jeśli ból utrzymuje się kilka dni i nie zmienia swojej intensywności wraz z upływającym czasem, to warto skonsultować ten stan ze specjalistą. Drenaż powinien poprawiać ogólne samopoczucie i pozytywnie wpływać na zdrowie, a nie powodować dolegliwości bólowe.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 31 października 2023
  • Kategoria: O presoterapii