Drenaż limfatyczny przed i po – jak się przygotować i czego możesz się spodziewać?

Czas czytania: około 4 minuty

Drenaż limfatyczny przed i po – jak się przygotować i czego możesz się spodziewać?

Drenaż limfatyczny to chętnie wybierany zabieg nie tylko w przypadku obrzęków limfatycznych. Jak każda procedura medyczna ma swoje wskazania, przeciwwskazania i określony przebieg. Jak wobec tego przygotować się do drenażu limfatycznego, aby uzyskać najlepsze efekty? Czego możesz spodziewać się po zabiegu drenażu? Odpowiadamy w artykule.

Drenaż limfatyczny – jego rodzaje i zastosowanie

Drenaż limfatyczny pierwotnie wykonywany był u osób z obrzękami limfatycznymi, ale obecnie ma szersze zastosowanie. Wykorzystywany jest w przypadku obrzęków żylnych, lipidowych, u sportowców, jako element regeneracji oraz w kosmetyce.

Drenaż można wykonywać manualnie rękami terapeuty lub z pomocą urządzenia – wtedy zabieg nazywa się presoterapią.

Drenaż limfatyczny manualny to rodzaj masażu, podczas którego masażysta lub fizjoterapeuta, za pomocą specjalnych technik, wspomagają przepływ limfy w danej części ciała.

Presoterapię natomiast przeprowadza się z użyciem aparatu do drenażu limfatycznego i podłączonych do niego specjalnych mankietów.

Presoterapia w domu

Jak przygotować się do drenażu limfatycznego?

Zabieg ten nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o przygotowanie. Należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu – zazwyczaj jest to 30-60 minut.

Zaczynamy od przygotowania sprzętu: wybieramy mankiet na okolicę ciała, którą będziemy poddawać drenażowi, układamy obok siebie aparat, mankiety i przewody.

Do zabiegu najlepiej przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą. W związku z tym, że osoba poddana zabiegowi przez godzinę będzie podpięta do urządzenia bez możliwości przemieszczania się, warto wcześniej przygotować i umieścić „na wyciągnięcie ręki” szklankę wody i książkę lub telefon, które będą zajmować i umilać czas zabiegu.

Przed rozpoczęciem warto również wypić szklankę wody, aby zadbać o nawodnienie organizmu potrzebne do późniejszego wypłukiwania toksyn.

Przez to, że zabiegu nie wykonujemy bezpośrednio na skórę należy założyć wygodne ubranie.

Po przyjęciu komfortowej pozycji, zakładamy mankiety, podłączamy je do aparatu i wybieramy odpowiedni program terapeutyczny. Po uruchomieniu programu, rozpoczyna się sekwencyjne napełnianie powietrzem i opróżnianie poszczególnych komór mankietu.

Więcej o naszych seriach aparatów dowiesz się z poświęconych im zakładek:

Czego można spodziewać się po zabiegu?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem, który nie powinien powodować dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu pacjent będzie czuł docisk w części ciała, na którą napiera napompowany mankiet lub ręce terapeuty, w zależności od zastosowanej techniki.

Efekty drenażu mogą być zauważalne już po pierwszym zabiegu. Poprawia się wygląd i ujędrnienie skóry, zauważalnie zmniejsza się obrzęk, niweluje się uczucie ciężkich nóg oraz poprawia kondycja organizmu po wysiłku fizycznym.

Drenaż limfatyczny często stosowany jest w kosmetyce, aby poprawić wygląd i kondycję skóry, wspomagać leczenie cellulitu wodnego oraz wspierać wyszczuplanie (jeśli problemem jest za duża ilość płynów w organizmie).

Drenaż limfatyczny – aparat marki CarePump

Dodatkowo stymuluje metabolizm, przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek, usuwa zalegające płyny, tym samym zmniejszając obrzęki oraz ma działanie relaksacyjne.

Zastosowanie serii zabiegów zwiększa poprawę i pozwala na utrzymanie efektu na dłużej. Szacuje się, że seria to 10-30 zabiegów, wykonywanych codziennie (w przypadku obrzęków) lub 1-3 razy w tygodniu (w celach kosmetycznych czy odnowy biologicznej).

Aby efekty drenażu limfatycznego były lepsze, należy połączyć zabieg z innymi działaniami. W zależności od celu zabiegu może to być dieta, dobre nawodnienie, odpowiedni trening czy ćwiczenia ruchowe oraz odzież uciskowa.

Zobacz też inne artykuły na naszym blogu, zwłaszcza:

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 21 września 2023
  • Kategoria: O presoterapii