Dla kogo nogawki regeneracyjne?

Czas czytania: około 5 minut

Dla kogo nogawki regeneracyjne?

Nogawkami regeneracyjnymi nazywamy mankiety na kończyny dolne, wykorzystywane do zabiegu presoterapii. Mankiety te podzielone są na komory, które naprzemiennie pompują się powietrzem, a następnie opróżniają. Odbywa się to w określonej sekwencji, w zależności od wybranego programu. Po co i w jakich sytuacjach mogą zostać wykorzystane? Jakie działanie regeneracyjne można dzięki nim uzyskać? Wyjaśniamy w artykule.

Regeneracyjne działanie presoterapii

Presoterapia to zabieg drenażu limfatycznego z użyciem aparatu. Ma on wiele zastosowań m.in. w sporcie, odnowie biologicznej czy kosmetologii. Bardzo często zabieg ten jest wybierany ze względu na swoje działanie regeneracyjne. Limfodrenaż udrażnia węzły chłonne i wspomaga przepływ limfy, tym samym likwidując obrzęki. Dzięki temu można uzyskać następujące efekty:

 • przyspieszenie odprowadzania szkodliwych produktów przemiany materii, co wspomaga sportowców np. w szybszym pozbyciu się zakwasów,
 • polepszenie przepływu w naczyniach krwionośnych i limfatycznych i tym samym lepsze dotlenienie i odżywienie komórek i tkanek ciała, co ma niebagatelny wpływ na regenerację po wysiłku fizycznym,
 • uczucie "lekkich nóg", szczególnie ważne po całym dniu spędzonym "na nogach",
 • usprawnienie procesów metabolicznych przydatne dla każdego organizmu.

Regeneracyjne programy zabiegowe

Aparaty do drenażu limfatycznego CarePump posiadają wbudowane programy regeneracyjne. Są to głównie: program “Regeneracja”, "Profilaktyka, relaksacja" oraz Program „Masaż globalny”.

Program "Regeneracja"

Celem tego programu jest odprowadzenie kwaśnych metabolitów przemiany materii. Program został zmodyfikowany tak, aby podczas jego trwania pompowany był pierścień o szerokości dwóch komór, które przesuwane są skokowo. Umożliwiło to skrócenie czasu zabiegu do 45 minut, co jest korzystne z punktu widzenia planowania odnowy biologicznej. Przeznaczony jest do zastosowania głównie po wysiłkach fizycznych.

Program "Profilaktyka, relaksacja"

Celem tego programu jest profilaktyka zastoju płynu śródmiąższowego oraz stymulacja receptorów czucia głębokiego. Podczas działania aparatu pojedyncza fala pompuje się, a następnie przesuwa od części dystalnej do proksymalnej. Przesuwanie się pierścienia uciskowego w postaci napompowanej jednej komory daje wrażenie masażu uciskowego. Czas zabiegu to 60 minut.

Przeznaczony jest dla osób, które prowadzą mało aktywny tryb życia, wykonują pracę w pozycji siedzącej. Ważne jest to, że tego programu nie poleca się u osób zagrożonych obrzękiem lub już z widocznym obrzękiem, gdyż gradient ciśnień wynosi 0 mmHg.

Nogawki regeneracyjne CarePump

Program „Masaż globalny”

Program ten ma stanowić alternatywę dla programu „Profilaktyka, relaksacja”. Również oddziałuje na receptory czucia głębokiego. Zabieg polega na napompowaniu wszystkich komór, a następnie utrzymaniu ciśnienia przez 2 sekundy i wypompowaniu powietrza z całego mankietu. Zaleca się, aby zabieg ten trwał 30 minut. Ten program również nie ma zastosowania u osób z obrzękami i zagrożonych obrzękiem.

Jakie nogawki regeneracyjne wybrać?

Do aparatów CarePump można dokupić dedykowane mankiety na różne części ciała. Najpopularniejsze z nich to nogawki, które służą leczeniu i regeneracji. W zależności od celu zabiegu można wybrać:

 • mankiet na całą kończynę dolną ze stopą (np. przy obrzękach limfatycznych),
 • mankiet w formie długich spodni (np. przy obrzękach lipidowych),
 • mankiet w formie krótkich spodni (w przypadku występowania cellulitu).

Oprócz mankietów na kończyny dolne, można również wykorzystać do zabiegu mankiety na kończyny górne czy tułów.

Aparaty oznaczone są cyframi 4,6 i 8. Oznacza to liczbę komór w mankiecie, które obsługuje aparat. I tak np. CarePump Move4 albo CarePump Lite4 będą obsługiwały mankiety czterokomorowe, natomiast CarePump Move8 lub CarePump Lite8 mankiety ośmiokomorowe. Im więcej komór obsługuje aparat, tym precyzyjniejsze będzie jego działanie.

Dla kogo nogawki regeneracyjne?

Nogawki są polecane dla następujących grup:

 1. Dla sportowców. Bardzo często korzystają z nich biegacze, piłkarze czy triathloniści.
 2. Dla osób pracujących znaczną część czasu w pozycji stojącej. Mowa tutaj o pracownikach sklepowych, fryzjerach, nauczycielach, kelnerach czy farmaceutach.
 3. Dla osób pracujących przy biurkach lub większość czasu w pozycji siedzącej.
 4. Dla osób, które doświadczają nieprzyjemnego uczucia ciężkich nóg.
 5. Dla osób, które chciałyby zadbać profilaktycznie o swój organizm i poprawić przepływ limfy.

Zobacz też inne nasze artykuły, np. Regeneracja potreningowa a drenaż limfatyczny - korzyści z presoterapii dla sportowców i Presoterapia dla tancerzy: na bolące nogi, obrzęki, zmęczenie i jako metoda wspomagająca regenerację.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 20 października 2023
 • Kategoria: O presoterapii