Zabiegi limfatyczne w placówkach i w domu

Czas czytania: około 4 minuty

Zabiegi limfatyczne w placówkach i w domu

Zabiegi limfatyczne to metody terapeutyczne, mające na celu poprawę funkcji układu limfatycznego, który pełni ważną rolę w usuwaniu toksyn, odporności organizmu oraz utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. W związku z licznymi możliwościami działania może być stosowany w wielu placówkach. Gdzie możesz się udać się, aby wykonać taki zabieg? Czy zabieg limfatyczny w placówce różni się od domowego? Odpowiadamy.

Zabiegi limfatyczne – co to takiego?

Najpopularniejszym i najbardziej znanym rodzajem zabiegu limfatycznego jest drenaż limfatyczny. Można przeprowadzić go na dwa sposoby: manualnie lub mechanicznie.

Drenaż limfatyczny manualny

Jest to zabieg wykonywany najczęściej przez fizjoterapeutę lub masażystę, który swoimi rękami (czyli manualnie) przepycha limfę, usprawniając tym samym jej przepływ w naczyniach. Drenaż manualny to specjalna sekwencja delikatnych ruchów i ucisków, które wykonywane są powoli i dają uczucie przyjemnego relaksu. Najczęściej jest stosowany w przypadku leczenia obrzęków, poprawy krążenia płynów oraz w celach kosmetycznych.

Drenaż limfatyczny mechaniczny

Mechaniczny drenaż limfatyczny to zabieg z użyciem aparatu i specjalnych mankietów. Inaczej nazywa się go presoterapią. Podczas zabiegu poszczególne komory mankietu wypełniają się powietrzem w odpowiedniej kolejności. Ta kolejność jest zaplanowana przez urządzenie i wynika z parametrów lub wybranego programu zabiegowego. Poszczególne komory wypełnione powietrzem wywierają nacisk na ciało, a przez to przemieszczają płyny w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, tym samym poprawiając ich cyrkulację oraz przyspieszając metabolizm tkankowy.

Gdzie można wykonać zabiegi limfatyczne?

Dzięki temu, że zabiegi limfatyczne są szeroko stosowane w sporcie, odnowie biologicznej i kosmetyce mogą być wykonywane w wielu miejscach, m.in.

  • W gabinetach masażu i spa. Stosuje się go w celu usunięcia toksyn i stymulacji przepływu limfy, poprawy wyglądu skóry, relaksacji i ogólnej poprawy zdrowia.
  • W gabinetach fizjoterapeutycznych. Najczęściej stosowany jest w rehabilitacji pourazowej i po zabiegach operacyjnych. Ma za zadanie usprawnić pracę układu krwionośnego i limfatycznego, aby zmniejszyć występujący obrzęk, poprawić odżywienie tkanek, uelastycznić tkankę mięśniową i zmniejszyć napięcie i bolesność.
  • W klinikach sportowych. Drenaż limfatyczny ma zastosowanie u sportowców, gdyż stanowi element odnowy biologicznej i wspiera procesy regeneracji. Zastosowanie presoterapii poprawia odżywienie mięśni, łagodzi bóle mięśniowe, przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z organizmu np. zakwasów, usuwa uczucie zmęczenia oraz zwiększa efektywność rozgrzewki.
  • W sanatoriach. Najczęściej stosowany u osób z problemami krążeniowymi, po operacjach oraz w profilaktyce zakrzepów i niewydolności żylnej lub limfatycznej.
  • Na oddziałach i w poradniach leczenia obrzęku limfatycznego. Presoterapia stosowana jest w profilaktyce zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i limfatycznej oraz w przebiegu leczenia schorzeń nowotworowych.
  • W gabinetach kosmetologicznych i klinikach medycyny estetycznej. Najczęściej zabieg ten ma działanie detoksykujące, jest wspomaganiem procesu odchudzania, pomaga w kształtowaniu sylwetki, poprawia wygląd skóry zwłaszcza w obszarach podatnych na cellulit, pomaga w redukcji obrzęków i usunięciu nadmiaru wody z organizmu oraz poprawia przepływ limfy, przyspieszając i usprawniając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Zabiegi limfatyczne można również stosować w domu. Aparaty do drenażu limfatycznego, umożliwiające przeprowadzenie zabiegu w domu, są przenośne i kompaktowe, łatwo je spakować i przetransportować w inne miejsce.

Zabieg limfatyczny w domu

W przypadku CarePump Lite aparaty zostały zaprojektowane tak, aby można z nich było korzystać zarówno ze względów zdrowotnych (redukcja obrzęków, poprawa krążenia płynów), jak i estetycznych (redukcja cellulitu czy poprawa wyglądu skóry).

Można wybrać opcję podstawową, obsługującą mankiety 4-komorowe z czterema wbudowanymi trybami, lub wersję zaawansowaną z sześcioma lub ośmioma trybami pracy.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta a wyświetlacz przejrzysty i intuicyjny. Wystarczy przyjąć wygodną pozycję, założyć mankiet na daną część ciała, wybrać interesujący nas program, ustawić czas zabiegu i wcisnąć „Start”.

Samodzielne korzystanie z urządzenia to wygoda i oszczędność czasu, bo można uzyskać efekt podobny do tego w gabinecie, ale bez wychodzenia z domu. Dodatkowo zabiegi limfatyczne można stosować tak często jak tego potrzebujemy, bez wcześniejszego umawiania się za wizytę czy dostosowywania się do terminów placówek.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 10 października 2023
  • Kategoria: O presoterapii