Domowe leczenie obrzęku limfatycznego

Czas czytania: około 3 minuty

Domowe leczenie obrzęku limfatycznego

Metody leczenia obrzęku limfatycznego zależą od różnych czynników, ale w wielu przypadkach zabiegi przeprowadzane samodzielnie, w warunkach domowych są bardzo pomocne. Jak z nich korzystać? Czy jeszcze jakieś inne metody mogą wesprzeć leczenie obrzęków?

Na początku warto zaznaczyć, że domowe sposoby leczenia obrzęków limfatycznych nie zastąpią wizyty u specjalisty. Źródło problemu trzeba bowiem - na tyle, na ile to możliwe - precyzyjnie zdiagnozować, by ustalić najskuteczniejszą terapię. 

Czasem obrzęk może wynikać z indywidualnych skłonności, ale czasami może być objawem lub skutkiem ubocznym innej, niekoniecznie rozpoznanej już u pacjenta choroby. W takiej sytuacji - bez wyeliminowania podstawowej przyczyny - terapia obrzęku limfatycznego będzie jedynie leczeniem objawowym.

Leczenie obrzęków limfatycznych

Zasadniczo terapia obrzęków wtórnych (takich, które są objawem innej dolegliwości) skupia się na usunięciu głównej choroby. Działania dążące do zmniejszenia obrzęku są jedynie zadaniami dodatkowymi, mającymi na celu łagodzenie objawów i przyspieszenie powrotu pacjenta do zdrowia, ale nie zastąpią pełnego procesu leczenia. 

W przypadku pierwotnego obrzęku limfatycznego, spowodowanego na przykład nieprawidłowym wykształceniem naczyń limfatycznych, leczenie domowe, regularne i profilaktyczne, będzie bardzo istotne, ponieważ takie schorzenie jest na ten moment nieuleczalne. Oznacza to, że wymaga uwagi przez całe życie, a celem leczenia jest zapobieganie nawrotom obrzęków lub minimalizowanie już występujących. Ich przyczyna natomiast jest nieznana albo nieuleczalna.

Leczenie obrzęku limfatycznego może, ale nie musi, być wspierane farmakoterapią. Jego najważniejszym elementem jest drenaż limfatyczny - zabieg w formie masażu uciskowego, który może wykonać rehabilitant, ale można go również przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Uzupełnia się go bandażowaniem, stosowaniem odzieży uciskowej oraz odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi.

Obrzęk limfatyczny – domowe sposoby

Do przeprowadzania zabiegu w domu potrzebny jest aparat do drenażu limfatycznego, taki jak CarePump, obsługujący specjalne mankiety, nazywane też rękawami

Mankiet zakłada się na kończynę lub inny obszar ciała poddawany zabiegowi, następnie ustawia się parametry zabiegu, w tym tryb pracy, czas trwania zabiegu czy generowane ciśnienie. Po ustawieniu wszystkich parametrów, urządzenie zaczyna wpompowywać powietrze w mankiety, a wypełniona powietrzem komora uciska fragment ciała, przepychając płyn limfatyczny w kierunku węzłów chłonnych. 

Montaż, uruchomienie aparatu i zakładanie mankietów prezentujemy w filmie na przykładzie zabiegu wykonywanego na kończynie dolnej.

Sprzęt przeznaczony do użytku domowego jest zwykle prosty w obsłudze, ale jeśli ktoś cierpi z powodu obrzęku limfatycznego, leczenie zaleca się skonsultować z fizjoterapeutą. Pomoże on dobrać najbardziej odpowiednie (a co za tym idzie skuteczne) parametry, czas i tryb pracy oraz doradzi, jak często stosować zabiegi.

Rehabilitant podpowie też, jak ćwiczyć. Trening to także jeden z najważniejszych domowych sposobów leczenia obrzęków limfatycznych, choć wymaga uważności. Po przeciążeniu kończyny, ryzyko jej obrzęku zamiast maleć, jeszcze wzrasta. Dlatego ćwiczenia powinny być łagodne, pobudzające pracę układu krążenia.

Leczenie obrzęku limfatycznego w największym stopniu uzależnione jest od przyczyny problemu, możliwości i potrzeb pacjenta. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale bardzo często presoterapia w warunkach domowych jest skutecznym wsparciem, minimalizującym nawroty dolegliwości.

  • Data wpisu: 30 lipca 2021
  • Kategoria: Obrzęki