Jak przygotować się do triathlonu? Okiem fizjoterapeuty

Czas czytania: około 5 minut

Jak przygotować się do triathlonu? Okiem fizjoterapeuty

Triathlon jest sportem wymagającym wysokiego poziomu kondycji fizycznej, wytrzymałości, siły i umiejętności technicznych we wszystkich trzech dyscyplinach: pływanie, jazda na rowerze i bieganie. Zawody triathlonowe przyciągają zawodników o różnym poziomie doświadczenia, od amatorów po profesjonalistów, a także entuzjastów sportu wytrzymałościowego. Jak się przygotować do triathlonu, żeby uniknąć lub zminimalizować ryzyko kontuzji?

Charakterystyka triathlonu i wymagania stawiane przed zawodnikiem

Triathlon może przyjmować różne formy: od sprintu po mordercze „Ironmany”, jednak w klasycznym olimpijskim ujęciu jest to 1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Zadaniem zawodnika jest wykonanie tych trzech dyscyplin kolejno, bez przerw, w jak najkrótszym czasie.

Triathlon uważany jest za jeden z najbardziej wymagających i ekstremalnych sportów wytrzymałościowych. Aby myśleć o starcie, należy być wszechstronnie i dobrze przygotowanym do każdej z wyżej wymienionych aktywności. Każda z nich ma również swoją specyfikę, w każdej pracują inne grupy mięśniowe i każda związana jest z trochę innymi przeciążeniami i ryzykiem kontuzji.

Triathlon to również sport, który wymaga od zawodnika pokonywania własnych ograniczeń i przekraczania strefy komfortu, np. zmierzenie się z lękiem pływania na otwartych wodach. To nie tylko wyzwanie fizyczne, ale również psychiczne. Zawodnicy muszą radzić sobie z presją, stresami związanymi z rywalizacją, a także utrzymywać wysoki poziom motywacji i koncentracji. Jak wobec tego powinny wyglądać przygotowania do triathlonu?

Treningi przygotowujące do triathlonu

Przygotowanie do triathlonu wymaga zorganizowanego planu treningowego, który uwzględnia treningi pływackie, rowerowe i biegowe. Nie można zapominać również o czasie na regeneracje.

Warto w tym przypadku zdać się na doświadczonego trenera, który przygotuje taki indywidualny plan treningowy, dopasowany do stopnia wytrenowania, doświadczenia, ograniczeń zdrowotnych możliwości czasowych danej osoby, a także będzie czuwać na bieżąco nad jego wykonywaniem i modyfikował go w razie potrzeby.

Przede wszystkim plan treningowy powinien obejmować różne okresy: przygotowawczy, przedstartowy i startowy, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu.

Plan ten powinien być również zrównoważony jeśli chodzi o każdy rodzaj treningu: pływacki, biegowy czy rowerowy.

  • Trening pływacki nastawiony będzie na poprawę techniki, budowanie wytrzymałości, poprawę pracy nóg i skupienie na oddechu.
  • Trening rowerowy będzie uwzględniał interwały, długie dystanse i elementy specjalne, jak strome podjazdy czy ostre zakręty. Rowerzysta musi skupić się na technice pedałowania, pozycji na rowerze, poprawie wydolności i odpowiedniej pracy mięśni.
  • Treningi biegowe powinny odbywać się w różnej formie i różnych warunkach: interwały, biegi długie i krótkie, sprinty, siła biegowa, tempo oraz biegi w górach.

Ważnym uzupełnieniem poszczególnych rodzajów treningu będą ćwiczenia siłowe wszystkich grup mięśniowych i ćwiczenia stabilizacyjne, nastawione na prawidłowe działanie „core’u”, czyli mięśni tułowia.

Z punktu widzenia treningów i osiąganych rezultatów bardzo ważne jest prowadzenie regularnych testów i analiza wyników. Monitorowanie postępów pozwala dostosować intensywność treningów i plan treningowy w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Regeneracja a przygotowanie do triathlonu

Wielodyscyplinarność triathlonu sprawia, że odpowiednia regeneracja jest kluczowa. Zawodnicy muszą skupić się przede wszystkim na dostatecznej ilości odpoczynku, który będzie dostarczany poprzez sen lub przerwę w planie treningowym.

Odpowiednia ilość snu jest kluczowym elementem procesu regeneracji. Szacuje się, że sen powinien trwać minimum 7 godzin, a optymalnie około 9.

Równie ważna jest przerwa. Warto zaplanować dzień nie treningowy albo stworzyć plan w ten sposób, aby dane mięśnie nie były eksploatowane dwa dni pod rząd.

Zawodnik powinien też znaleźć czas na rozciąganie i sesje automasażu, np. z wykorzystaniem rollera czy piłek.

Warto brać pod uwagę i stosować zabiegi regeneracyjne, które będzie można wykonywać bez pomocy specjalisty, samodzielnie w warunkach domowych. Przyspieszenie regeneracji przy intensywnych, a nawet przeładowanych wysiłkiem planach treningowych, będzie sprawą priorytetową.

Najprostsze będą zimne okłady, kąpiel w kostkach lodu lub ciepłe kąpiele (w zależności od wskazań). Dobrym pomysłem będzie włączeniesauny jako jednego z zabiegów regeneracyjnych.

Z punktu widzenia fizjoterapeuty warto polecić również mechaniczny drenaż limfatyczny. Zabieg z użyciem specjalnego aparatu i pompowanych mankietów rewelacyjnie sprawdza się w regeneracji zawodników.

Z myślą o sportowcach przygotowaliśmy nowoczesne i przenośne aparaty do presoterapii CarePump Sport. Zabieg z wykorzystaniem takiego aparatu wykonuje się w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączenia do zasilania sieciowego, a kompaktowe urządzenie mieści się w plecaku czy torbie treningowej.

Presoterapia jako element przygotowania do triathlonu

Tryby pracy pozwalają zastosować zabieg jako formę rozgrzewki, zadziałać regeneracyjnie i relaksacyjnie, a także pomóc w przypadku obrzęku i w terapii pourazowej.

Triathlon jest wyczerpującym sportem, który może powodować liczne kontuzje. Podczas tworzenia planu treningowego warto zasięgnąć opinii specjalistów. Przygotowywanie się do startu, bez wcześniejszej konsultacji czy znajomości tematu, może prowadzić do podejmowania wysiłku ponad możliwości organizmu, przetrenowania oraz urazów i kontuzji.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 12 stycznia 2024
  • Kategoria: Regeneracja