Jak przyspieszyć metabolizm? 6 sposobów

Czas czytania: około 4 minuty

Jak przyspieszyć metabolizm? 6 sposobów

Metabolizm kojarzy nam się z procesem odchudzania i spalania zbędnych kalorii. To oczywiście jeden z bardziej zauważalnych procesów, ale metabolizm to pojęcie szersze, które określa wszystkie reakcje chemiczne i energetyczne, zachodzące w komórkach żywych. Jaki w takim razie będzie wpływ spowolnionego metabolizmu na organizm i jak ten proces przyspieszyć? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to proces chemiczny zachodzący w organizmach żywych, którego celem jest przetwarzanie różnych substancji chemicznych (głównie pożywienia) na potrzebną do życia energię oraz na składniki niezbędne do budowy i naprawy tkanek.

Jest to złożony zespół reakcji biochemicznych, które zachodzą wewnątrz komórek organizmu. Podstawowe funkcje metabolizmu obejmują dwa procesy

Pierwszy dotyczy rozkładu złożonych substancji chemicznych na prostsze formy, których energia jest uwalniana. Przykładami są procesy takie jak trawienie składników odżywczych z pożywienia lub rozkładanie zmagazynowanej energii w tkankach tłuszczowych. 

Drugi to proces budowy z prostszych składników chemicznych bardziej złożonych substancji, potrzebnych do wzrostu, naprawy tkanek i magazynowania energii. Przykładem jest synteza białek potrzebnych do wzrostu mięśni lub regeneracji tkanek.

Co może spowalniać metabolizm?

Metabolizm regulowany jest przez wiele czynników, w tym przez hormony, enzymy oraz przez genetyczne uwarunkowania. Tempo metabolizmu może różnić się między osobami i mają na to wpływ takie czynniki jak: wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej oraz stan zdrowia. 

A co może spowalniać metabolizm? Najczęstsze czynniki to:

 • nadmiar stresu,
 • nieregularne posiłki,
 • źle zbilansowana dieta,
 • nadmiar kalorii,
 • niedostateczna aktywność fizyczna,
 • nadmiar alkoholu,
 • brak odpoczynku,
 • niedobór snu,
 • starzenie się,
 • choroby i problemy zdrowotne,
 • czynniki genetyczne.

Jakie czynniki przyspieszają metabolizm?

Jeśli uważasz, że tempo twojego metabolizmu jest zbyt wolne, to możesz spróbować je przyspieszyć. Wskazujemy 6 sposobów, które mogą pomóc podkręcić tempo metabolizmu. 

1. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia i ruch to pierwszy sposób, jaki przychodzi nam do głowy, jeśli chcemy przyspieszyć metabolizm. Poprzez aktywność fizyczną organizm spala kalorie, a czasem również sięga po jej magazyny z tkanki tłuszczowej. W tym przypadku sprawdzi się zarówno zaplanowany trening, jak również zwiększenie liczby kroków, dojazd na rowerze do pracy czy proste ćwiczenia w ciągu dnia. 

2. Zbilansowana dieta i regularne posiłki

Regularne posiłki o odpowiedniej wartości energetycznej dostarczają organizmowi pożywienia „na bieżąco”, co zapobiega gromadzeniu się zapasów i odkładaniu tkanki tłuszczowej. Organizm ciągle spala kalorie i produkuje energię. 

3. Odpoczynek i sen

Regularny sen jest niezbędny dla zdrowego metabolizmu. Brak snu może zakłócić regulację hormonalną, co może wpłynąć na tempo metabolizmu. 

4. Unikanie stresu 

Kiedy jesteśmy zestresowani, wydzielają się tzw. hormony stresu, które powodują spowolnienie metabolizmu, gdyż organizm zaczyna walczyć ze skutkami działania tych hormonów.  

5. Naturalne suplementy 

Na wzrost przemiany materii mają wpływ niektóre substancje np. kawa, zielona herbata czy wybrane przyprawy. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu przemiany materii, to warto dodać te substancje do diety. 

6. Niektóre zabiegi fizykalne np. presoterapia

Presoterapia, czyli mechaniczny drenaż limfatyczny, skupia się głównie na poprawie krążenia krwi i limfy, a tym samym może wspierać funkcje odprowadzania toksyn z organizmu.

Presoterapia nie wpływa bezpośrednio na spalanie kalorii czy przekształcanie substancji odżywczych, jednak poprawa krążenia krwi i limfy może wpłynąć pośrednio na zdolność organizmu do wykorzystania składników odżywczych i usuwania toksyn, co w konsekwencji poprawi funkcjonowanie organizmu.

Drenaż limfatyczny na poprawę metabolizmu

Do zabiegów presoterapii polecamy aparaty do drenażu limfatycznego, których można używać w domu. Są to aparaty CarePump z serii Economic oraz aparaty CarePump z serii Sport (szczególnie polecane dla sportowców, ponieważ mają także specjalnie dla nich opracowane programy zabiegowe).

Podsumowanie

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc to, co działa u jednej osoby, może nie działać u innej. Warto eksperymentować z różnymi strategiami i dostosowywać je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, ale jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne, to należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem

Jak wspomnieliśmy wcześniej – tempo metabolizmu zależy od wielu czynników i na niektóre z nich nie mamy wpływu (np. wiek czy genetyka).

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 5 lutego 2024
 • Kategoria: Profilaktyka