Zimne stopy: jakie są przyczyny i do jakiego lekarza się udać?

Czas czytania: około 5 minut

Zimne stopy: jakie są przyczyny i do jakiego lekarza się udać?

Zimne stopy i dłonie są charakterystyczne i naturalne dla okresu jesienno-zimowego. Niższe temperatury otoczenia powodują marznięcie stóp i dłoni. Jednak zimne stopy mogą być również objawem chorób, dlatego nie należy go lekceważyć. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Wyjaśniamy, co mogą oznaczać zimne stopy, jakie domowe sposoby zastosować na tę dolegliwość i do jakiego lekarza się udać.

Kiedy zimne stopy nie są objawem choroby?

Czasem problem zimnych stóp wiąże się z okresem jesienno-zimowym i wczesnowiosennym. Wówczas należy zadbać o odpowiedni ubiór, pozwalający na zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. W niższych temperaturach, gdy nie zadbamy o wystarczająco ciepłą odzież, rękawiczki i odpowiednie obuwie, to organizm nie jest w stanie utrzymać właściwej temperatury ciała.

Priorytetem dla niego jest ogrzanie centralnej części, czyli zapewnienie właściwego działania narządów wewnętrznych. Części dystalne, czyli dłonie i stopy pozostają zimne. Jeśli pomimo dobrego przygotowania do warunków atmosferycznych pojawia się uczucie zimnych dłoni warto poszukać przyczyny. 

Zimne stopy – przyczyny, które mogą wiązać się z chorobami

U niektórych osób zimne stopy mogą stanowić chroniczny problem, który wywołuje nie tylko dyskomfort, ale także może być sygnałem pewnych zaburzeń zdrowotnych. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, związane z krążeniem krwi, a także choroby autoimmunologiczne lub cukrzyca.

Zaburzenia hormonalne 

Tarczyca jest narządem, który odpowiada za metabolizm i termoregulację. Zaburzenia metabolizmu, powiązane z zaburzeniami produkcji ciepła i pojawiającym się ciągłym uczuciem zimna, mogą być związane z niedoczynnością tarczycy. W tym przypadku należy zbadać poziom TSH, FT3 i FT4. 

Najczęstszą postacią niedoczynności jest choroba Hashimoto, która może się rozwijać latami, gdyż objawy nie są charakterystyczne i obejmują zmęczenie, senność, niezbyt gwałtowne przybieranie na wadze, problemy z koncentracją, nerwowość czy uczucie zimna.

Zaburzenie krążenia krwi i choroby serca 

Najczęściej zimne stopy związane są z miażdżycą, zakrzepicą żył głębokich, niewydolnością serca, chorobą Buergera, chorobą Raynauda oraz chorobami związanymi z zaburzeniem krzepnięcia krwi

Zaburzenia temperatury mogą być związane z problemem drożności naczyń, nieodpowiednim stężeniem hemoglobiny, która wpływa na utlenowanie i ukrwienie, odcinkowym zwężeniem wskutek zmian zakrzepowo-zatorowych czy zaburzeniami naczynioruchowymi.

Inne choroby 

Przyczynami zimnych stóp mogą być również: 

 • cukrzyca,
 • problemy metaboliczne,
 • infekcje,
 • choroba Addisona (niewydolność nadnerczy),
 • choroby autoimmunologiczne.

Zimne stopy mogą być również konsekwencją zatrucia metalami ciężkimi, palenia papierosów czy niewłaściwej diety. 

Do jakiego lekarza z zimnymi stopami?

Jeśli objaw zimnych stóp nas niepokoi i nie wiemy, do jakiego lekarza konkretnie się udać, najlepiej umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego. On – po wywiadzie i przeprowadzeniu badania – będzie w stanie pokierować procesem diagnostycznym i odesłać do kolejnego specjalisty.

W zależności od przyczyny problemu może być konieczna konsultacja z: 

 • endokrynologiem,
 • angiologiem,
 • kardiologiem,
 • neurologiem.

Domowe sposoby na zimne stopy 

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który będzie dostosowany do warunków atmosferycznych. To zabezpieczy przed wychłodzeniem oraz wyeliminuje temperaturę jako potencjalną przyczynę zimnych stóp i skłoni do przeprowadzenia diagnostyki.

Należy się odpowiednio odżywiać i utrzymywać dobre nawodnienie organizmu. Zalecane jest spożywanie pokarmów bogatych w białko, witaminy i składniki mineralne. Ważne są warzywa i owoce oraz spożywanie rozgrzewających dań z dodatkiem przypraw takich jak imbir, cynamon czy pieprz cayenne.

Bardzo prostym sposobem, który może wyeliminować uczucie zimnych stóp są lekkie ćwiczenia i aktywność fizyczna. Spacer lub proste ćwiczenia kończyn dolnych poprawią krążenie w stopach, a w konsekwencji umożliwią ich ocieplenie. Dodatkowo można zastosować masaże, które pobudzą krążenie a dodatkowo zrelaksują i odprężą. Można połączyć również ruch z masażem i wybrać lekkie ćwiczenia z użyciem specjalnych drewnianych rolek. 

Zabiegiem, który może również wpływać na poprawę krążenia, tym samym niwelując uczucie zimnych stóp, jest presoterapia. Mechaniczny drenaż limfatyczny to zabieg z użyciem aparatu do presoterapii i podpiętych do niego mankietów, podzielonych na komory.

Domowy drenaż limfatyczny aparatem CarePump

Podczas zabiegu poszczególne komory wypełniają się naprzemiennie powietrzem, dając uczucie delikatnego masażu i wpływając na poprawę krążenia w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Do zastosowań zdrowotnych dla klientów indywidualnych stworzyliśmy domowe aparaty do drenażu limfatycznego.

Presoterapia nie będzie jednak pomocna u każdego, a zastosowana w przypadku istnienia przeciwwskazań może powodować efekt odwrotny do zamierzonego, więc przed użyciem należy skonsultować się ze specjalistą

Należy pamiętać, że tylko dobrze poprowadzona diagnostyka i właściwie dobrane leczenie jest w stanie zmniejszyć lub zniwelować problem. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. Działanie na własną rękę może spowodować powstanie kompensacji, pogorszyć stan pacjenta i wydłużyć proces leczniczy.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 17 listopada 2023
 • Kategoria: Profilaktyka