Dlaczego bolą nogi? Poznaj najczęstsze przyczyny

Czas czytania: około 7 minut

Dlaczego bolą nogi? Poznaj najczęstsze przyczyny

Ból nóg to powszechny problem, który dotyczy prawie każdego z nas. To nieprzyjemne odczucie obejmuje uda, kolana, kostki i stopy, a mogą towarzyszyć mu mrowienie, uczucie zimna lub ciepła, drętwienie lub obrzęk. Ból nóg może być związany z urazami, chorobami lub codziennym przeciążeniem. Sam ból jest objawem niespecyficznym i skłania do pogłębionej diagnostyki.

Najczęstsze przyczyny bólu nóg 

Nie sposób wymienić wszystkich problemów i chorób, z którymi związane są dolegliwości bólowe nóg. Ból może pojawiać się po pracy, po wysiłku fizycznym. Być stały albo pojawiać się w określonych sytuacjach. Może być lekki albo nie do zniesienia.

Wszystkie te elementy są ważne i warto o nich wspomnieć podczas wizyty lekarskiej, gdyż pomogą przeprowadzić dokładny proces diagnostyczny. Najczęstsze problemy wywołujące ból nóg przedstawiamy poniżej. 

Noszenie niewygodnego obuwia 

Buty, które nie są odpowiednio dopasowane do kształtu i funkcji stopy, mogą być przyczyną bólu nóg. Obuwie za małe, z wąskim przodem, na wysokim obcasie, wymusza nienaturalną pozycję stóp podczas chodu, a co za tym idzie – w takiej sytuacji nadmiernie eksploatujemy narząd ruchu. Za duże obuwie również nie jest dobre, gdyż stopa podczas chodu w tym bucie przemieszcza się i obija

Niewłaściwe buty mogą powodować otarcia, odciski, bolesne pęcherze i w konsekwencji doprowadzać do bólu nie tylko stóp, ale całej kończyny dolnej. 

Podczas wyboru butów warto zwrócić uwagę na odpowiednią amortyzację, miękką i elastyczną podeszwę oraz materiał, który powinien być dobrej jakości.

Uczucie zmęczenia nóg po pracy 

Uczucie ciężkich nóg dotyczy często osób pracujących w pozycji stojącej lub osób chodzących. Może być związane z niewłaściwym obuwiem, zbyt małą aktywnością fizyczną lub niewystarczającym odpoczynkiem i pogorszeniem krążenia krwi.

Objawami mogą być ból i dyskomfort, uczucie ciężkości w nogach, obrzęk, mrowienie, skurcze mięśniowe i czasem uczucie „palenia w nogach”

Uraz 

Ból nóg spowodowany urazem może wiązać się z wieloma stanami: złamaniami kości, zwichnięciami, skręceniami, naderwaniami, zapaleniami czy przeciążeniami. Może wystąpić zarówno u osób trenujących, jak i nietrenujących. 

Złamania kości najczęściej dotyczą stopy i podudzia. Może dojść również do powtarzających się przeciążeń, które wywołają tzw. złamanie zmęczeniowe. W tym przypadku objawami są przede wszystkim ból, obrzęk i zaczerwienienie

Zapalenia kaletki, zapalenie ścięgien (np. Achillesa czy mięśnia piszczelowego przedniego), naderwania, zerwania czy przeciążenia najczęściej związane są z występowaniem bólu, obrzęku i ograniczenia ruchomości

Problemy z układem krwionośnym i limfatycznym 

Ból podudzi i łydek może wiązać się z żylakami. Są to sinawe uwypuklenia na przebiegu żył, które tworzą się, gdy zastawki żylne są niewydolne i cofająca się krew zaczyna się gromadzić. Temu zjawisku towarzyszy uczucie ciężkich nóg, obrzęki, swędzenie skóry albo skurcze.

Kolejnym schorzeniem związanym z krążeniem krwi, w którym występuje ból nóg, jest zakrzepica żył głębokich. W tym przypadku dolegliwości bólowe występują podczas ucisku, rzadziej w spoczynku, a towarzyszą im ocieplenie, a czasem stan podgorączkowy.

Ból nóg może być również wywołany przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych. To stan, gdy tkanki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Chory odczuwa dolegliwości zazwyczaj w łydkach po przejściu określonego dystansu. Charakterystyczne są ból, drętwienie, zesztywnienie mięśni, zasinienie lub blada skóra

Choroby reumatyczne 

Ból nóg może być objawem zaczynającej się choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów czy dny moczanowej.

Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą najczęściej stawów kolanowych i biodrowych, a ból przy tej chorobie jest zmienny. Dolegliwości bólowe pojawiają się w spoczynku, a ulgę przynosi dobrze dobrana aktywność fizyczna i stosowane co jakiś czas leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku dny moczanowej ból jest zazwyczaj silny i nagły, w obrębie stawu. Dodatkowo występuje wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie i napięcie. 

Może dochodzić również do zapalenia stawów w przypadku RZS, któremu – oprócz bólu – towarzyszy sztywność w stawach nóg.

Co zrobić, gdy bolą nogi?

Ze względu na to, że ból jest objawem niespecyficznym, czyli może dotyczyć wielu problemów i schorzeń, nie należy szukać rozwiązania na własną rękę. Trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi wywiad, badanie fizykalne i poszerzoną diagnostykę w celu ustalenia przyczyny albo skieruje do innego specjalisty (np. ortopedy, neurologa, reumatologa, angiologa lub fizjoterapeuty).

Badanie USG - diagnostyka bólu nóg

Nie należy bagatelizować bólu i odwlekać konsultacji, bo takie stany jak zakrzepica żył głębokich wymaga pilnej interwencji i może zagrażać życiu. 

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można próbować złagodzić ten stan domowymi sposobami. Sprzymierzeńcem na pewno okaże się odpoczynek i oszczędzanie bolącej nogi.

Profilaktyka, by nie bolały nogi

Profilaktyką w tym przypadku bólu nóg jest: 

  • regularna aktywność fizyczna, 
  • odpowiednia dieta, 
  • utrzymanie masy ciała na prawidłowym poziomie,
  • leczenie istniejących chorób i przestrzeganie zaleceń lekarskich. 

W przypadku problemów z układem krwionośnym i limfatycznym dobrze sprawdzają się odpowiednio dobrane pończochy lub podkolanówki uciskowe. W celu leczenia, regeneracji i profilaktyki można zastosować presoterapię w warunkach domowych. Jest to rodzaj masażu uciskowego. Wykonuje się go z pomocą specjalnego aparatu do drenażu limfatycznego i pompowanych mankietów, zakładanych na kończyny dolne.

Domowy drenaż limfatyczny na ból nóg

Urządzenia do domowej presoterapii naszej marki są kompaktowe i proste w obsłudze, posiadają wbudowane programy, które łatwo można dopasować do swoich potrzeb.

Domowa presoterapia bardzo dobrze sprawdza się: 

  • jako działanie regeneracyjne po pracy i wysiłkach fizycznych, 
  • w przypadku problemów z krążeniem krwi i limfy, 
  • jako zabieg niwelujący obrzęki różnego pochodzenia,
  • w przypadku uczucia ciężkich nóg. 

Przed zastosowaniem zabiegu konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą. Presoterapia, jak każdy zabieg medyczny, ma swoje przeciwwskazania. Więcej o nich przeczytasz w artykule pt. Wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 15 lutego 2024
  • Kategoria: Profilaktyka