Jak ujędrnić uda? Domowe sposoby (ćwiczenia i zabiegi)

Czas czytania: około 5 minut

Jak ujędrnić uda? Domowe sposoby (ćwiczenia i zabiegi)

Jak ujędrnić uda? To częste pytanie w okresie wiosenno-letnim, gdy przed nami perspektywa noszenia krótkich spodni, spódnic i sukienek czy strojów kąpielowych. Często po zimie kondycja skóry jest słabsza, a dodatkowe kilogramy nie pomagają. Nie każdego stać na drogie zabiegi kosmetyczne, niektórzy nie mają na nie czasu, dlatego warto zacząć od prostych domowych sposobów.

Utrata jędrności i problemy z wewnętrzną stroną ud

Jędrne uda są marzeniem wielu kobiet, jednak istnieje duża grupa czynników, które mogą przyczyniać się do utraty tej jędrności. Są to głównie:

  • zmiany hormonalne,
  • utrata kolagenu,
  • brak aktywności fizycznej
  • nieodpowiednia dieta.

Problem ten może nasilać się zwłaszcza po 50. roku życia, gdy organizm zaczyna tracić zdolności regeneracyjne. Wówczas można obserwować zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry, zmiany pigmentacyjne, rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszenie grubości skóry. Tym bardziej warto zadbać o poprawę stanu skóry wcześniej.

Drobne zmiany w codziennej rutynie mogą przynieść zauważalne efekty w kondycji skóry ud. Trzeba jednak pamiętać, że efekty widoczne będą po czasie, więc należy uzbroić się w cierpliwość oraz konsekwentnie i regularnie wykonywać zabiegi domowe.

Jak ujędrnić uda? Proste, domowe sposoby

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które warto wdrożyć w codzienną rutynę, by ujędrnić uda. Zmiany należy jednak wprowadzać stopniowo, aby miały większą szansę na powodzenie. Zacznij od czegoś mało angażującego i łatwego dla Ciebie do wprowadzenia.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie ud, mogą znacząco poprawić ich jędrność oraz kształt. Ćwiczenia takie jak przysiady, wykroki czy jazda na rowerze to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni ud oraz poprawę ich elastyczności. Regularny trening siłowy również przyczyni się do poprawy kondycji mięśniowej i sylwetki.

Ćwiczenia na jędrne uda

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Zbilansowana dieta bogata w białko, witaminy oraz minerały wspiera proces budowy i regeneracji tkanek, w tym skóry. Unikanie przetworzonej żywności, cukru oraz tłuszczów trans może również pomóc w utrzymaniu jędrności skóry. Nadmiar soli w diecie również wpływa niekorzystnie, gdyż prowadzi do zatrzymania wody w organizmie.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla nawilżonej i sprężystej skóry bez cellulitu oraz eliminacji toksyn z organizmu, czyli utrzymania jędrnej skóry. Dorosła osoba powinna wypijać około 2-3 litry wody dziennie.

Peelingi

Regularne stosowanie peelingów do ciała może pomóc w usuwaniu martwego naskórka oraz pobudzać regenerację skóry. Po zabiegu skóra staje się gładka, miękka i rozświetlona.

Peelingi z kwasami owocowymi lub kawitacyjne mogą być szczególnie skuteczne w poprawie jędrności skóry na udach. Można również zrobić peeling samodzielnie z wykorzystaniem fusów kawy, cukru, zmielonych płatków owsianych czy soli morskiej w połączeniu z miodem, oliwą z oliwek albo olejem kokosowym.

Peeling kawowy – sposób na jędrne uda

Szczotkowanie ud na sucho

Ta prosta technika może poprawić krążenie krwi, usuwając toksyny z organizmu oraz stymulując produkcję kolagenu. Regularne szczotkowanie ud na sucho przed kąpielą może przyczynić się do zwiększenia jędrności skóry. Najlepsze są szczotki z naturalnym włosiem. Szczotkowanie wykonuj codziennie przez 5-10 minut na każdą nogę.

Masaż bańką chińską

To rodzaj masażu z wykorzystaniem gumowej bańki i oliwki. Wybieramy średnicę bańki w zależności od wielkości masowanego obszaru. Bańką zasysa się skórę i wykonuje koliste i wzdłużne ruchy. Nie należy zostawiać bańki w jednym miejscu na dłuższy czas.

Masaż ujędrnia uda, uelastycznia skórę, pomaga w pozbyciu się cellulitu, poprawia krążenie krwi oraz pomaga usunąć toksyny z organizmu. Aby zauważyć efekty wystarczy wykonywać masaż 2-3 razy w tygodniu po 10-15 minut na każdą nogę.

Presoterapia, czyli drenaż limfatyczny

Presoterapia to zabieg z użyciem specjalnego aparatu do drenażu limfatycznego i mankietów na kończyny dolne. Polega na zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia do masażu danej części ciała za pomocą specjalnych mankietów.

Drenaż limfatyczny – mankiety w formie krótkich spodni

Podczas zabiegu poszczególne komory w mankiecie wypełniają się powietrzem, a to tworzy ucisk danego obszaru ciała. Sekwencyjne napełnianie się kolejnych komór powoduje przesuwanie się tego ucisku. Dzięki temu presoterapia stymuluje krążenie krwi, pomaga usunąć nagromadzone toksyny, nadmiar płynów i substancji toksycznych, a także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu sprzyja regeneracji tkanek i wzmacnia strukturę skóry.

Dla użytkowników indywidualnych przygotowaliśmy aparaty do domowego drenażu limfatycznego, które różnią się liczbą obsługiwanych komór. Im więcej komór obsługuje aparat, tym skuteczniejszy jest zabieg. Do aparatu należy dobrać odpowiednie mankiety. W celach estetycznych dobrze sprawdzają się mankiety w formie długich lub krótkich spodni, ponieważ obejmują także biodra i pośladki.

Zobacz też inne nasze artykuły o problemach estetycznych.

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

  • Data wpisu: 19 kwietnia 2024
  • Kategoria: Problemy estetyczne