Masaż wyszczuplający - kiedy może działać?

Czas czytania: około 6 minut

Masaż wyszczuplający - kiedy może działać?

Wiele osób marzy o szczupłej sylwetce. Część z nich szuka szybkiego sposobu na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawę swojego wyglądu. Nie dziwi więc zainteresowanie masażem wyszczuplającym. Wyjaśniamy, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób masaż może wpływać na redukcję tkanki tłuszczowej.

Zabiegi wyszczuplające

Najlepsze efekty wyszczuplające uzyskuje się stosując zabiegi kosmetologii i medycyny estetycznej. Działy te oferują szereg możliwości w zakresie wyszczuplania. Wśród często wymienianych są: 

 • liposukcja, 
 • mezoterapia igłowa, 
 • lipoliza iniekcyjna.

Interwencje chirurgiczne (np. wspomniana liposukcja) mają bardzo wysoką skuteczność, jednak wiążą się z ryzykiem powikłań i dosyć długą rekonwalescencją.

Zabiegi nieinwazyjne obarczone są małym ryzykiem powikłań, ale uzyskanie efektu i jego trwałość zależą od wielu czynników m.in. od liczby sesji, stopnia zaawansowania i lokalizacji problemu, przestrzegania zaleceń okołozabiegowych i prowadzonego stylu życia. 

Masaż i jego działanie wyszczuplające

Jednym z rozwiązań nieinwazyjnych jest masaż. Stosowany jest już od starożytności, a jego efekty są nie do przecenienia. Masaż wyszczuplający to zabieg, który powoduje zmniejszenie obwodu części ciała poddanej zabiegowi. Najczęściej związany jest z pobudzeniem miejscowego krążenia. Okolice, które chętnie poddajemy masażom wyszczuplającym, to brzuch, uda i łydki. 

Masaż wyszczuplający - kiedy może działać?

Dodatkowo, zabieg ten: 

 • poprawia krążenie krwi,
 • wspomaga pracę układu limfatycznego,
 • przyspiesza regenerację mięśni,
 • rozbija tkankę tłuszczową,
 • przyspiesza wydalanie rozbitych komórek tłuszczowych,
 • ujędrnia i uelastycznia skórę,
 • widocznie poprawia kondycję skóry.

Rodzaje masaży wyszczuplających

Wśród masaży działających wyszczuplająco i ujędrniająco wymienia się: 

 • drenaż limfatyczny,
 • masaż izometryczny,
 • masaż bańką chińską.

Poniżej szczegółowo omawiamy każdy z nich.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny zwany inaczej masażem limfatycznym usprawnia krążenie limfy, przyczyniając się do zmniejszenia obrzęku. Polega na zastosowaniu odpowiedniej sekwencji ruchów, wykonywanych za pomocą rąk masażysty lub fizjoterapeuty. Ruchy w drenażu są bardzo powolne, gdyż nie można doprowadzić do przegrzania tkanek.

Manualny drenaż limfatyczny jest jednym z filarów KTP – Kompleksowej Terapii Przeciwzakrzepowej, stanowiącej złoty standard zachowawczego leczenia obrzęków limfatycznych. 

Oprócz tego drenaż stosowany jest: przy niewydolności żylnej i chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych, w redukcji cellulitu, przy zaburzeniach odżywczych skóry, w celu zmniejszenia uczucia ciężkości nóg, do poprawy metabolizmu, a także przy nadwadze i otyłości

W przypadku, gdy problemem jest zalegająca w organizmie woda, drenaż może wizualnie wyszczuplić sylwetkę i poprawić kondycję skóry. Należy go traktować jednak jako zabieg wspomagający proces odchudzający

Masaż izometryczny

Masaż ten stosuje się przede wszystkim, aby zwiększyć masę mięśniową i przewrócić siłę osłabionych mięśni. Polega na masowaniu danego odcinka ciała w połączeniu z napięciem izometrycznym mięśni (tzn. bez zmiany długości włókien mięśniowych) w masowanym obszarze. 

Stosuje się w tym przypadku techniki z masażu klasycznego. Faza właściwa polega na wykonywaniu rozcierania, ugniatania i oklepywania, które działają silnie przekrwiennie. Masaż ten nie należy do przyjemnych, a efekty są zauważalne dopiero po zastosowaniu kilku zabiegów. Odpowiednio przeprowadzone techniki usprawniają krążenie limfatyczne oraz pomagają zredukować podskórną tkankę tłuszczową, jednak efekt wyszczuplający jest tutaj działaniem pobocznym

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską to masaż próżniowy, który polega na zassaniu fałdu skóry przez gumową bańkę. Odpowiednimi ruchami przesuwamy zassany fałd stopniowo i intensywnie go rozmasowując. Taki masaż powoduje rozgrzanie masowanych tkanek, przyspieszenie krążenia i zwiększenie miejscowej przemiany materii

Wyszczuplający masaż bańką chińską

Masaż bańką ukierunkowany jest na rozbicie tkanki tłuszczowej, eliminację nagromadzonego cellulitu, pobudzenie układu limfatycznego, uelastycznienie i ujędrnienie skóry oraz poprawę ukrwienia

Polepsza też skuteczność działania preparatów stosowanych na skórę poprzez poprawę dystrybucji i głębszą penetrację preparatów. Masaż wyszczuplający bańką chińską na okolicę uda jest często stosowany w warunkach domowych. 

Co oprócz masażu?

Wspomaganiem może okazać się zabieg presoterapii z użyciem aparatu CarePump EXPERT8, który polecany jest do profesjonalnego zastosowania w medycynie, rehabilitacji i kosmetologii. 

Presoterapia, inaczej zwana mechanicznym drenażem limfatycznym, wykorzystuje pompowane mankiety pod ciśnieniem, a głównym zadaniem zabiegu jest poprawa przepływu płynów i redukcja obrzęków. Dzięki dostępnym programom i konfiguracjom można uzyskać efekty modelujące, chociaż z założenia nie jest to stricte urządzenie do masażu wyszczuplającego. 

Mechaniczny drenaż limfatyczny - wspomaganie procesu wyszczuplania

Polecane są programy dedykowane leczeniu obrzęków, które efektywnie przemieszczają płyn obrzękowy, pobudzając krążenie. Szereg konfiguracji pozwoli dostosować zabieg do prawie każdego pacjenta. Szczególnie ciekawy jest również program „cellulit advanced”, który – dzięki swej skomplikowanej konfiguracji – wykonuje delikatny masaż tkanek. Program ten wpływa na poprawę miejscowego krążenia, a co za tym idzie – odprowadzenie toksyn, odżywienie miejsca zabiegu i poprawę wyglądu skóry. 

Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione zabiegi stanowią jedynie wspomaganie całego procesu odchudzania i zmiany sylwetki. Utrzymanie długotrwałych efektów wyszczuplających możliwe jest dopiero w momencie zmodyfikowania diety i wdrożenia regularnej aktywności fizycznej. Jak uzyskać najlepszy efekt? Najlepiej połączyć dietę i aktywność fizyczną z masażem i presoterapią. 

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 31 stycznia 2023
 • Kategoria: Problemy estetyczne