Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny? Rola diety, ćwiczeń i zabiegów

Czas czytania: około 4 minuty

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny? Rola diety, ćwiczeń i zabiegów

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się obrzęku limfatycznego i co zrobić, żeby nie powracał. Nie jest to jednak łatwe i częściowo postępowanie zależy od przyczyny problemu. Przygotowaliśmy podpowiedzi, których wdrożenie może złagodzić stan obrzęku i ograniczy się ryzyko jego nawrotów, a dotyczą one stosowanej diety, roli ćwiczeń oraz wdrożenia zabiegów fizykoterapeutycznych.

Na początek musimy jasno zaznaczyć: poniższe porady pomogą zlikwidować obrzęk limfatyczny, ale nie zastąpią leczenia. Jeśli doskwiera ci taki problem, to koniecznie udaj się do specjalisty, by zdiagnozować przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię. Poniższe wskazówki służą jedynie dodatkowemu wsparciu leczenia i profilaktyce. 

Obrzęk limfatyczny a dieta

Jednym z elementów, o które warto zadbać, jest dieta. Najprostsze, a jednocześnie najważniejsze zasady to te, które dotyczą każdego, nie tylko cierpiących z powodu obrzęków:

  • jeść zdrowo i różnorodnie,
  • dostarczać organizmowi odpowiednich ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych, 
  • unikać jedzenia przetworzonego, cukrów prostych,
  • ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów nasyconych,
  • pić odpowiednio dużo wody i zastąpić nią słodzone napoje.

W przypadku problemów z obrzękiem limfatycznym dieta powinna być bogata w błonnik i zawierać łatwo przyswajalne białka, na przykład w postaci kurczaka, ryb lub tofu. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią ilość potasu, którego można dostarczyć, jedząc suszone owoce (morele, figi, rodzynki), banany, warzywa strączkowe (fasola biała, groch, soczewica), pomidory, marchew czy selera.

Zdrowa dieta - warzywa, owoce, orzechy

Ćwiczenia na obrzęk limfatyczny

Ćwiczenia w profilaktyce obrzęków limfatycznych są szczególnie istotne. Dlaczego? Ponieważ to praca mięśni w dużej mierze odpowiada za transport chłonki. Napinające się tkanki uciskają i rozluźniają naczynia - zarówno limfatyczne, jak i krwionośne, pompując znajdujące się w nich płyny. Ruch jest więc jedną z najskuteczniejszych metod na poruszenie limfy. To także powód, dla którego długotrwałe stanie lub siedzenie może te problemy nasilać.

Jednak najważniejszą zasadą w obszarze takich ćwiczeń jest nieprzeciążanie obrzękniętej kończyny, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Dlatego dla tej przypadłości najlepsze sposoby ruchu to spacery, joga, rozciąganie, pływanie, jazda na rowerze, ewentualnie spokojny aerobik.

Obrzęk limfatyczny a rehabilitacja

Jak wspomnieliśmy na początku, powyższe metody nie zastąpią wizyty u specjalisty. By pozbyć się obrzęku limfatycznego, konieczne jest leczenie. Specjalista może zaproponować drenaż limfatyczny, rehabilitację ruchową i bandażowanie kompresyjne lub odzież uciskową. Czasem te metody wspiera się też między innymi kinesiotapingiem lub masażem wirowym.

Podstawową metodą walki z obrzękiem jest drenaż limfatyczny, czyli masaż uciskowy, który może być prowadzony manualnie lub z pomocą specjalistycznego aparatu (wtedy nazywany jest presoterapią).

Aparat CarePump do drenażu limfatycznego w warunkach domowych

Konkretne techniki, które obierze fizjoterapeuta, zależą jednak od dokładnego źródła problemu i jego lokalizacji - obrzęk najpowszechniej występuje bowiem na nogach, ale może pojawić się także na rękach, w obrębie brzucha albo twarzy. Do tego dopasowane będą też ćwiczenia, które specjalista zaleci wykonywać, nie tylko na spotkaniach, ale i w domu.

Z zabiegów presoterapii można korzystać w warunkach domowych. Służą do tego aparaty do drenażu limfatycznego, np. z naszej serii CarePump. Urządzenia w zestawie zawierają dwa mankiety na kończyny dolne, ale można do nich dokupić także mankiety na inne części ciała, np. kończyny górne czy obszar bioder, pośladków i ud. 

Aparaty CarePump wyróżniają się tym, że są urządzeniami przenośnymi, zasilanymi akumulatorowo, więc zabieg można wykonać w dowolnym miejscu, również np. odpoczywając w ogrodzie. Jeśli chodzi o częstotliwość zabiegów i dobieranie parametrów, to najlepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem.

  • Data wpisu: 24 maja 2021
  • Kategoria: Obrzęki