Cellulit wodny i tłuszczowy - charakterystyka i miejsca występowania

Czas czytania: około 4 minuty

Cellulit wodny i tłuszczowy - charakterystyka i miejsca występowania

Cellulit w powszechnym rozumieniu to defekt skóry, który sprawia, że ma ona nierówną, chropowatą strukturę, zamiast oczekiwanej gładkiej powierzchni. Problem ten dotyka większości kobiet w różnym wieku i nie jest groźny dla zdrowia. Warto jednak dowiedzieć się na jego temat nieco więcej i potrafić rozróżnić cellulit wodny od tłuszczowego.

Cellulit - co to jest?

Zacznijmy od podstawowej wiedzy: co to jest cellulit? To zmiany zwyrodnieniowe tkanki łącznej, znajdującej się w skórze. Wciąż jeszcze nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, skąd się biorą. Jednak na ich powstanie na pewno mają wpływ:

 • nadmiar estrogenów,
 • spadek produkcji kolagenu,
 • proces starzenia się,
 • niezdrowa dieta,
 • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
 • zaburzenia pracy układu krążenia lub limfatycznego,
 • zatrzymywanie wody w organizmie oraz obrzęki.

Utrudnione mikrokrążenie tkankowe powoduje, że komórki tkanki podskórnej są niedotlenione, przez co tłuszcz nie jest metabolizowany (nie jest poddawany lipolizie i lipogenezie). To skutkuje twardnieniem tkanki tłuszczowej i powstawaniem nierówności oraz grudek na powierzchni skóry.

Dlatego też cellulit najczęściej pojawia się tam, gdzie odkłada się tkanka tłuszczowa: na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, czasem też na ramionach.

Cellulit wodny a tłuszczowy - jaka jest różnica?

Skoro już wyjaśniliśmy, czym jest cellulit, to możemy przedstawić jego rodzaje. Czym różni się cellulit wodny (twardy) od lipidowego/tłuszczowego (miękkiego)?

Cellulit tłuszczowy najczęściej powstaje z cellulitu wodnego jako jego kolejne stadium, choć może też pojawić się samoistnie, na przykład u osób nieaktywnych fizycznie lub po szybkiej utracie wagi.

Cellulit wodny (twardy) można poznać po tym, że skóra jest odpowiednio napięta, a jej wygląd nie zmienia się w zależności od przyjętej pozycji. Na wczesnym etapie może w ogóle nie być zauważalny i uwidaczniać się dopiero po chwyceniu fałdu skóry. Cellulit tłuszczowy jest widoczny, a skóra jest wiotka.

Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju cellulitu, podczas których pojawiają się kolejne objawy:

 1. stopień - nierówności widoczne są tylko po chwyceniu w palce fałdu skóry (tzw. „test uszczypnięcia”),
 2. stopień - skóra staje się bledsza i traci elastyczność z powodu zaburzeń krążenia,
 3. stopień - w niektórych miejscach pojawiają się wyczuwalne i widoczne nierówności oraz grudki,
 4. stopień - grudki są większe, a skóra wyraźnie pofałdowana.

Jednak dla wielu osób najważniejszą różnicą będzie fakt, że cellulitu wodnego dużo łatwiej się pozbyć niż zmian w bardziej zaawansowanym stadium.

Jak pozbyć się cellulitu?

Terapia jest dobierana indywidualnie po ocenie stadium cellulitu u konkretnego pacjenta lub pacjentki. Specjaliści proponują w takich sytuacjach między innymi mezoterapię, karboksyterapię, zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej albo drenaż limfatyczny. Do każdego z nich trzeba jednak mieć odpowiedni sprzęt.

Do masażu limfatycznego doskonale sprawdzają się mankiety w formie spodni (najlepiej sześcio- albo ośmiokomorowe), dostępne w ofercie naszej marki. Z kolei aparat CarePump EXPERT8 w pakiecie predefiniowanych programów ma tryb „Cellulit advanced”, zaprojektowany przez naszych ekspertów jako najlepsza metoda pracy ze zmianami w tkance podskórnej. Jak on wygląda? Komory uciskają kończynę od dołu w górę, najpierw napełniając się i wypuszczając powietrze na przemian, by później, kiedy sekwencja przesuwa się dalej, utrzymywać ucisk aż do końca cyklu. Następnie cały cykl powtarza się. Taki zabieg trwa 60 minut.

CarePump EXPERT8 to świetny wybór do gabinetu odnowy biologicznej lub kosmetologicznego.

Aparat do drenażu limfatycznego CarePump EXPERT i mankiet w formie krótkich spodni

W celach estetycznych polecamy także stosowanie mankietów w formie krótkich spodni (cztero-, sześcio- lub ośmiokomorowych), które pasują również do aparatów do presoterapii zaprojektowanych do użytku domowego - to będzie doskonały wybór dla osób indywidualnych, które chcą we własnym zakresie zadbać o wygląd i jędrność skóry.

Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

 • Data wpisu: 29 września 2022
 • Kategoria: Problemy estetyczne