Drenaż limfatyczny brzucha – dla kogo, w jakim celu i jak go wykonać?

Czas czytania: około 4 minuty

Drenaż limfatyczny brzucha – dla kogo, w jakim celu i jak go wykonać?

Drenaż limfatyczny stosowany jest przede wszystkim na kończyny dolne lub górne. Mniej popularny jest zabieg wykonywany na brzuch. Stosuje się go w celach leczniczych i kosmetycznych. Na czym polega i jak go wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule.

Drenaż limfatyczny brzucha i jego działanie

Drenaż limfatyczny najczęściej kojarzony jest z terapią obrzęków całego ciała. Oprócz tego poprawia krążenie krwi i limfy, odżywia tkanki oraz wspomaga oczyszczanie organizmu poprzez przyspieszenie odprowadzania produktów przemiany materii.

Drenaż limfatyczny brzucha wpływa na pozbycie się obrzęków, ujędrnia i poprawia wygląd skóry na brzuchu, wysmukla talię, dlatego polecany jest dla osób po operacjach, z nadwagą czy posiadających cellulit. 

Dodatkowo zabieg oddziałuje na narządy jamy brzusznej zmniejszając wzdęcia, zaparcia oraz wspomagając trawienie. Drenaż limfatyczny jest również zalecany przez chirurgów plastycznych w okresie rekonwalescencji po liposukcji kosmetycznej. Uważa się, że masaż ten skraca czas rekonwalescencji i poprawia wyniki, zmniejszając obrzęk pooperacyjny i powstawanie tkanki bliznowatej. 

Wskazania do drenażu limfatycznego brzucha

Główne wskazania do przeprowadzania zabiegów drenażu limfatycznego brzucha to:

 • schorzenia przebiegające z obrzękiem np. zaburzenia hormonalne,
 • stany po zabiegach np. liposukcji,
 • cellulit, 
 • rozstępy,
 • nadwaga i otyłość,
 • zatrzymywanie wody w organizmie. 

Masaż limfatyczny w gabinecie i w domu

Drenaż limfatyczny brzucha może być wykonywany manualnie (przez masażystę lub fizjoterapeutę) oraz automatycznie (z użyciem aparatu do presoterapii). Drenaż limfatyczny brzucha jest metodą popularną bardziej w gabinetach kosmetycznych niż fizjoterapeutycznych

Pojedynczy zabieg nie wystarczy, aby uzyskać zamierzony efekt. Wymarzone i długotrwałe rezultaty otrzymuje się po zastosowaniu serii zabiegów. Trzeba więc liczyć się z większymi kosztami przeznaczonymi na usługi specjalistów albo rozważyć inwestycje w nowy sprzęt. 

Istnieją aparaty kompaktowe i w przystępnej cenie jak np. CarePump Lite6, które wybierane są chętnie do wykonywania zabiegów w domu. Taki zabieg jest bezpieczny i łatwy do przeprowadzenia. Warto skorzystać z jednego z kilku dostępnych w aparacie programów zabiegowych. Plusem zabiegu w domu jest komfort pracy i dostępność (jest pod ręką zawsze, gdy jest potrzebny).

Masaż limfatyczny brzucha w domu - zabieg z wykorzystaniem aparatu CarePump

Masaż limfatyczny brzucha krok po kroku – przebieg zabiegu w domu

Przebieg masażu limfatycznego brzucha przedstawimy na przykładzie urządzenia CarePump Expert8, przeznaczonego dla profesjonalistów, ale poszczególne kroki są takie same również wtedy, gdy korzystasz z domowego aparatu CarePump.

 1. Przed zabiegiem należy przygotować odpowiedni mankiet (w tym przypadku mankiet na biodra i brzuch). Warto również zadbać o komfortowe miejsce i wypić szklankę wody. 
 2. Osoba poddawana zabiegowi przyjmuje wygodną pozycję leżącą z założonym mankietem na brzuch. W przypadku presoterapii zabieg wykonuje się w odzieży (zaleca się założenie cienkiej i nie uciskającej koszulki). 
 3. Przed rozpoczęciem należy zaznaczyć na ekranie aparatu mankiet na część ciała, która będzie poddawana zabiegowi. 
 4. Następnie wybrać jeden z wbudowanych programów lub ustawić własne parametry (czas, prędkość interwał i hold). Czas zabiegu wynosi 30-60 minut.  

Manualny drenaż limfatyczny – przebieg zabiegu w gabinecie

W tym przypadku zabieg odbywa się w gabinecie specjalisty

Pacjent przyjmuje pozycję leżącą na leżance odsłaniając brzuch do zabiegu. Pod stawy kolanowe układa się mały wałek, aby rozluźnić powłoki brzuszne. 

Drenaż polega na wykonywaniu powolnych ruchów, aby nie dopuścić do przegrzania masowanych tkanek (w tempie 10-20 ruchów na minutę). Zazwyczaj są to ruchy posuwiste, okrężne i pompujące, stosuje się np. głaskanie, rozcieranie spiralne, rozcieranie koliste i uciski falujące. 

Techniki mogą różnić się w zależności od rodzaju zastosowanego masażu limfatycznego. Zabieg trwa zwykle 20 minut

Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

 • Data wpisu: 22 maja 2023
 • Kategoria: O presoterapii